Кременчуцька газета
Вівторок, 18 Березня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

В мою чашку, будь ласка: як кременчужани, смакуючи кавою, відмовляються від пластику

29 січня 2020 17:15

Кава з собою - звичний ритуал на прогулянці чи по дорозі на роботу для багатьох кременчужан. Особливо в холодну пору року, цей напій не лише бадьорить, але й зігріває. Але на жаль, цей варіант не зовсім екологічний. Щоденно в Україні викидають мільйони одноразових стаканчиків для кави, які не піддаються переробці.

В Європі в останні роки активно впроваджують закони, які б регулювали цю проблему,  а саме - встановлення податку чи навіть повна заборона використання одноразового посуду в закладах. Звісно, в нашій країні такі зміни відбудуться не скоро. Але перші кроки уже зроблені в сторону створення еко-руху. Українці все частіше ходять зі своїми горнятами в кафе. Кременчуцька газета дізнавалась, чи існує культура багаторазового посуду в Кременчуці та чи заохочують еко-ініціативу в місцевих закладах.

Здавалося б, одноразові стаканчики наносять екології величезної шкоди! Щоб папір не протікав, виробники покривають внутрішні стінки тари для напоїв спеціальною поліпропіленовою плівкою або створюють LDPE-покриття. На жаль, в Україні на сьогодні немає можливості переробляти цей посуд.

Тому для вирішення цієї глобальної проблеми створили еко-рух «Zero waste» (з англ. - «нуль відходів»). В нашій країні він з'явився нещодавно. Суть ініціативи полягає в тому, щоб брати напої - to go (з англ. - «з собою») в свою чашку і не використовувати одноразовий посуд. 

«Ну, особисто я не купую каву з собою, а ще коли бачу з трубочками ... вбила б. До речі, дуже часто приносять в кафе напій вже з трубочкою, не питаючи мене чи хочу я цього», - коментує ситуацію в кременчуцьких кав'ярнях еко-активістка Марина Орлова.

 

Все своє ношу з собою

Вирішенням цієї проблеми дуже просте і не потребує багато зусиль — повна відмова від використання одноразових стаканчиків. Тому, еко-активісти пропонують носити з собою горнятко чи термокружку. За словами Марини Орлової, цей аксессуар надзвичайно зручний - «У мене з собою є своя чашка, вона з металу. Це такий собі келих, який згодиться НЕ тільки для кави, але й для вина ;)»

Зараз в Інтернеті є величезний вибір багаторазового посуду з яскравим дизайном та виготовлений з різного матеріалу - є силіконові, скляні, металеві та комбіновані варіанти. Тому, за допомогою цього еко-посуду можна не лише допомогти планеті, а й вдало доповнити свій образ і запостити круту фотку в соцмережі ;)

Курс на еко-свідомість

В Україні уже два роки працює волонтерський проект Eco friendly cafe (https://ecofriendlycafe.org), який допомагає зменшувати кількість використаних одноразових стаканчиків в кав'ярнях. Не залишився осторонь і Кременчук: у нашому місті теж є заклади, що долучились до цього руху і перейшли на «зелений бік». Відшукати їх можна на мапі сервісу. Крім того, в eco-friendly кафе можна отримати знижку на каву (мінус 2 гривні від вартості напою) чи приємний сюрприз за усвідомлену відмову від використання одноразового посуду. Але й в звичайних кав'ярнях бариста без проблем можуть приготувати улюблений напій у Ваше горнятко.

«До нас приходять зі своїми тарілками, чашками. Без питань — ми на це адекватно реагуємо. Наллємо, хоч в пляшку чи термос! Аби Вам було комфортно!», — гостинно запрошувала бариста Яніна, з кременчуцької кав'ярні.

 

Що робити?

Навіть в умовах нашого міста можна допомогти природі. І для цього не треба багато зусиль. Екологічний рух «Zero waste» (з англ. - «нуль відходів») є частиною філософії, в основі якої лежить ідея запобігання утворенню зайвих відходів шляхом відмови від одноразових речей на користь багаторазових.

Тому активісти пропагують ідею використання своєї тари і відмови від одноразового посуду. Кременчук має невеликий, але результат — в багатьох кав'ярнях міста є еко-свідомі клієнти, що заходять за смачними напоями зі своїми горнятками.

«Зараз кременчужани нерідко приходять зі своїм посудом. Термос, чи ще щось. Але частіше прохають робити каву без кришки та без трубочки. І ми менше стали використовувати. Якщо раніше це було в обов'язковому порядку накрити каву, то зараз питаємо. Чи, наприклад, дітлахам, щоб не облилися напоєм», - за словами баристи Анни

Як бачимо, кременчужани долучаються до еко-ініціативи повільно, але впевнено. 

Звісно для розвитку будь якої доброї справи потрібна популяризація і поширення знань серед людей. І в наших реаліях, на жаль, цей процес не буде швидким. Кременчуцька газета вірить, що ця невеличка стаття, знижки в кав'ярнях та яскраві горнятка зможуть змінити цей світ на краще ;)

 

 «Потрібно розвивати цю культуру, як моду. Он Петро І ходив зі своєю ложкою і правильно робив», — радить Марина Орлова.   

В якості бонуса, Кременчуцька газета дарує читачам мапу, на якій відзначені заклади, де кременчужанам зі своїм посудом зроблять ароматну «каву з собою» у ваш посуд.

 

Богдана Ліпошко

 

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися