Ще до повномасштабної війни в Умані почали варити пиво, використовуючи сонячну енергію. Зараз, коли вводять графіки аварійних відключень чи планово вимикають світло, згортають всі процеси, але живлення для лінії виготовлення пива не припиняють.
«Уманьпиво» стала першою в Україні компанією, яка використовує сонячну енергію для виробництва пива та безалкогольних напоїв. А рішення про перехід на альтернативне енергоспоживання та встановлення власної сонячної електростанції було ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Це призвело до власної енергонезалежності, що дуже важливо в умовах воєнного часу, коли час від часу вводять вимкнення світла, а то й повний блекаут. Не можна не згадати такий аспект, як економію фінансових витрат та електроенергію.
Тож, як за допомогою сонячної енергії в Умані пиво варять, дізнавались журналісти у рамках престуру, який організував Харківський пресклуб.
На початку впровадження зеленої енергетики
На підприємстві результатом виконаних робіт стало встановлення станції потужністю 408 кВт. Для цього було використано 10 дахів складських та виробничих приміщень пивоварні, адмінкорпусу та інших, що знаходяться на південній стороні будівель. Для реалізації задіяли 626 сонячних панелей потужністю 525 Вт та 139 панелей на 440 Вт. Враховуючи різні матеріали, розміщення та кути нахилу дахів, були використані різні види кріплень.
Сонячна енергія, як ніколи стала в нагоді
Не можна не згадати про жорсткі відключення електроенергії минулого літа, які були наслідком ракетних ударів рф по енергетичній системі України. Напевне, в цей час на підприємстві Уманьпиво відчули неабияку вигоду від енергоефективності.
«Під час відключення електроенергії ми припиняємо практично всі процеси, крім виробництва пива. Тоді у нас були доволі серйозні інвестиції, тож зараз у нас 700 кВт і десь 50 МВт в рік ми можемо отримати сонячної енергії», - розповів Андрій Тимошенко, начальник відділу охорони праці і екологічних питань Уманьпива.
Нагадує, що сонячну електростанцію влаштовано коштами власників, які прийняли таке рішення. «Ми бачимо, що це ж все ж свій результат. Тоді було вчасне рішення», - його слова.
А після підвищення тарифу на електроенергію цього літа це дає ще економити кошти.
«Зараз ми постійно продовжуємо модернізацію, впроваджуємо нові технології, закуповуємо імпортне обладнання, у тому числі і енергетичне. Наступний етап нашої реконструкції - це придбання газових генераторів, які будуть генерувати до 700 кВт електроенергії на годину, але, на жаль, будуть працювати не на сонці, а на природному газі. Та все ж зможуть також забезпечувати якусь нашу енергонезалежність. Наша стабільна робота дозволяє чи забезпечує сплату податків в державу на всіх рівнях. Якщо в 2022 році було -90 млн грн, то в 2023 році 123, за перше півріччя 2024 року – 61 млн грн», - говорить Андрій Тимошенко.
Він акцентує, що до кінця цього року тогорічну суму сплати податків в 120 млн грн планують перевищити.
«Ми є найбільшим платником акцизного податку Черкаської області. Відкриваємо магазини, розширюємо виробницто, створюємо нові робочі місця», - слова представника Уманьпива.
Робота в умовах воєнного часу
Як і скрізь по країні, на цьому підприємстві теж дефіцит працівників на робочі місця, де потрібна фізична сила, і на яких, зазвичай, влаштовані чоловіки.
«У травні цього року голова Черкаської військової адміністрації підписав розпорядження і нас включили до об'єктів критичної інфраструктури за певними критеріями. А це дає нам змогу бронювати працівників, чим ми активно зараз займаємося. Із початку повномасштабного вторгнення всі ми, працівники пивоварні і власники пивоварні, активно донатимо, вже більше 10 мільйонів гривень ми спрямували саме на допомогу ЗСУ», - розповів А.Тимошенко.
Про власників і не тільки
Власники пивоварні - це українська сім'я із прізвищем Кисіль. Сама пивоварня, заснована у 1878 році. Вона є виробником пива, сидру, квасу та лимонаду. Компанія вирощує сировину на власних полях, що дає змогу контролювати якість продукції, починаючи із зернини ячменю на полі та до готової продукції на полицях супермаркетів.
«Ячмінь для пивоварні вирощуємо на власних полях, потім він є сировиною для виробництва пива. Використовуємо різні сорти хмелю. Завозимо, як із закордону, так і український. Дріжджі закуповуємо в Німеччині і потім з однієї клітинки вирощуємо в себе в стерильних умовах, згодом використовуємо для бродіння», - його слова.
А ось скільки точно сортів напоїв виготовляють на їх виробництві - сказати не зміг, зазначивши, що понад 20.
«Наші технологи і пивовари постійно працюють, шукають нові рецептури, досліджують, пробують. Якісь сорти пива приживаються, якісь - не приживаються. Тому це постійний такий процес. Але ще не так багато років тому ми випускали 5 -6 сортів пива і 3-4 сорти безалкогольних напоїв. Зараз ця цифра значно виросла… Географія постачання продукції Уманьпива - практично вся Україна. Деякі частини України більше, деякі менше. В основному, звичайно, це центральна Україна і південь добре розвинутий,західна частина України трошки менше. Ми стараємося зараз ознайомити з нашим пивом споживачів по всій Україні. Крім того, до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ми продавали активно за кордон», - із розповіді Андрія Тимошенка.
У чому унікальність пива з Умані?
«По-перше, що ми варимо пиво на сонячній енергії. А ще індивідуальний смак я ніколи не сплутаю, та і споживачі, смак уманського пива із будь-яким іншим. Тобто, якісь певні умови: вода, місцевість, ячмінь - все це дає унікальність нашому продукту», - вказує Андрій Тимошенко, начальник відділу охорони праці і екологічних питань Уманьпива.
До речі в Умані не можна не помітити яскраві контейнери для утилізації пластикових пляшок. Їх встановили коштом компанії Уманьпиво. Зокрема, щоб містяни і гості мали змогу викидати пусту тару прямо на вулицях міста.
Тим часом у Кременчуці
Містяни не могли не помітити навіс із сонячних батарей, який з'явився в районі кінцевої зупинки громадського транспорту «Річковий вокзал». Це власники закладу Johnny, don’t cry їх встановили для отого, щоб стати енергонезалежними.
І це «перша ластівка» у нашому місті. Про це «Кременчуцькій газеті повідомив віцемер Дмитро Кравченко.
Олена Ліпошко
Фото авторки і з Інтернету