Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 26 Вересня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Вдосконалюй свою українську, або Який він – грамотний Кременчук

 

8 вересня 2021 08:35

Відзначаємо Міжнародне свято з користю.

У сучасному світі грамотність – одна з ознак успішної людини. Володіючи правильною мовою, багатим словниковим запасом і вмінням писати без помилок, легше домогтися успіху в будь-якій сфері. Грамотна людина апріорі сприймається як інтелектуально розвинена. На сьогодні за даними Організації Об’єднаних Націй (ООН), у світі налічується близько 4 млрд грамотних людей. Водночас близько 860 млн дорослих – неграмотні. Також відомо, що 100 млн дітей не навчаються у школі. Тож, Міжнародний день грамотності, який офіційно відзначається ООН 8 вересня, має на меті привернути увагу суспільства до цієї проблеми.

Свято запроваджене та святкується не лише на честь тих, хто дав людству писемність, але й усіх, хто навчає дітей і молодь та розповсюджує грамотність.

Кременчук теж не стоїть осторонь цього питання. І в нашому місті активно культивується культурне дозвілля та розвиток грамотності. Перерахувати всі події, ініціативи, що цьому сприяють, не вистачить місця на шпальтах нашої газети. Тому пропонуємо вам кілька історій кількох людей, які наповнюють Кременчук і його мешканців «цінними скарбами». 

У якості позитивних прикладів ми обрали працівників педагогічного коледжу ім. А. Макаренка – закладу, що готує професійні кадри з метою навчання інших; бібліотеки – осередки знань та розвитку; активістів-волонтерів, які з власної ініціативи займаються просвітницькою діяльністю.

Юлія Билина, журналістка, голова медіацентру «Репортер»:

«Пам’ятаю період, коли Кременчук був суцільно російськомовним. За 30 років Незалежності багато що змінилося. Частина молоді свідомо переходила на українську. До того ж україно-російська війна сприяла тому, що люди поступово почали усвідомлювати, що мова – це той важливий аргумент, на який ми можемо спиратися, коли говоримо про відстоювання власної Незалежності. Коли два роки тому вперше виникло питання застосування Закону про українську мову у публічній сфері, я помітила, що у соцмережах почалася невелика паніка серед тих людей, які традиційно є російськомовними. Мій пост про те, що готова допомогти в освоєнні української, мав поширення і продовження, коли персонал одного з приватних медичних закладів виявив бажання повчитися. Тоді разом із громадською організацією «Європейський клуб» організували щось на зразок курсів. Тривалий час функціонував мовний клуб. Зіштовхнулися з тим, що люди, скоріше, мають психологічний бар’єр у спілкуванні. Згодом очні зустрічі перейшли в онлайн-режим. Також створили фейсбук-спільноту «Вечірні теревені», де можна обмінюватися якимось новими ідеями, цікавими неологізмами чи староукраїнськими висловами». 

До цієї спільноти може долучитися кожний бажаючий – варто лише ввести у пошуковому рядку «Вечірні теревені».

Також на базі ліцею №4 «Кремінь» для старшокласників проводяться безкоштовні курси журналістської майстерності. Запис за номером (066) 432-20-85.

Людмила Миргородська, завідуюча читальним залом Центральної бібліотечної системи для дорослих:

«Саме у День грамотності у кременчуцькій бібліотеці відбудеться засідання спілки літераторів «Славутич». Бібліотека – це освітньо-культурний центр, який привчає не тільки до книги, а й формує потяг до прекрасного. Грамотність може бути не тільки мовною, а ще, наприклад, як правильно носити одяг і доглядати за собою, вести здоровий спосіб життя. Тож, ми впроваджуємо новітній освітній захід - бранчі зі стилістом. Також проходять різноманітні вуличні акції та тематичні виставки книг, програма «Літературні вежі», що розвиває потяг до читання та сила-силенна заходів, на перерахунок яких просто не вистачить часу. Ми працюємо за схемою «Бібліотека – третє місце»: коли людина може окреслити для себе, що перше місце – це сім’я, друге – робота і третє – дозвілля. Тому у нас можна провести вільний час, чомусь навчитися, поринути у читання, познайомитися, попрацювати над якимось проєктом та багато іншого».

Слідкувати за бібліотечними подіями також можна на сторінці у Фейсбуці: шукайте «Читальна зала Миргородська».

Ярослав Волошин, активіст, член Всеукраїнського об’єднання «Рух захисту української мови»:

«Протягом трьох років (з 2016 до 2019) у Кременчуці проводилися курси української до моменту, поки не вступив у дію Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». У ньому прописано, що Кабінет Міністрів зобов'язаний організовувати безкоштовні курси за рахунок коштів бюджетів. Головна ціль у нас була –покращення української мови тих, хто вже нею володіє і людей, які свого часу не мали можливості опанувати її на достатньому рівні. Такий всеукраїнський проєкт, до якого долучився і Кременчук, почався із фрази Олеся Донія (журналіст, телеведучий, український політик, громадський і культурний діяч – ред.): «Навчи друга говорити українською».

Зазначу, що у Кременчуці «Рух захисту української мови» разом із представниками Національної скаутської організації ПЛАСТ проводили покази фільмів («Код нації», «Соловей співає»), рок-концерт до Дня пам’яті бою під Крутами, а також гутірки, зустріч зі священиком на тему Томосу та інші різнопланові заходи з метою популяризації української культури.

Крім іншого, я неодноразово підіймав питання стосовно того, як правильно називати мешканців Кременчука. Адже в українській мові не може бути літери «ж» у назві мешканців міста, оскільки це є калькою з російської мови і сформовано з порушеннями, що й підтвердили в Інституті української мови».

Дізнаватися про щось цікаве можна на сторінках спільноти  «Рух захисту української мови, Полтавське представництво» (саме цю назву шукайте у Фейсбуку).

Або введіть «Безкоштовні курси української мови у Кременчуці» у Фейсбуці – і приєднуйтеся до уроку.

Юлія Малюк, заступниця директора з навчально-методичної роботи Кременчуцького педагогічного коледжу ім. А.Макаренка, заслужена вчителька України:

  «Крім постійного навчання українській мові та літературі, для студентів педколеджу та учнів ліцеїв проводимо окремі факультативні та гурткові заняття. Для прикладу, діє гурток правопису, який став актуальним у 2019 році, коли було затверджено редакцію нового правопису. Студенти, учні та викладачі щороку долучаються до Всеукраїнського диктанту Єдності. До дня Писемності в нашому навчальному закладі традиційно проводяться різноманітні квести, вікторини тощо. Відзначаючи Дні народження письменників, проводимо інтеграційні бібліотечні уроки. Традиційно учні та студенти беруть участь у різноманітних мовних конкурсах та посідають призові місця. Діють при закладі й гуртки для талановитої молоді, а в «Нашій газеті» друкуються творчі доробки».

«Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина», – ці слова німецького письменника Йоганна Вольфганга фон Ґете не втрачають своєї актуальності. Та спершу, певно, варто опанувати рідну мову. І, як бачимо, в нашому місті є безліч можливостей для підвищення рівня грамотності.

Історія свята

Починаючи з 1966 року, ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу суспільства, збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності – однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО, починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році. Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася у Тегерані у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.

 

 

Тетяна Красельникова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися