Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Среда, 30 Сентября 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Від Героя України до Почесного громадянина Кременчука: розбираємося у державних нагородах

 

15 декабря 2019 09:00

Нещодавно двоє відомих городян отримали високі нагороди. Так, очільник обласного госпіталю для ветеранів війни Микола Литвиненко тепер має звання Почесного громадянина Кременчука, а Президент Малої Академії наук нашого міста, педагог Олена Сьомик – орден княгині Ольги II ступеня. Повернений із російського полону моряк, наш земляк Богдан Головаш отримав відзнаку «За заслуги перед містом». Що це за нагороди, як часто влада їх вручає та чи поліпшують вони життя їхнім власникам?

Згадка про Георгіївський хрест
Серед кременчужан, які перші приміряли визначні нагороди ще з часів російської імператорської армії, згадують військового, крюків’янина Якова Нецулу. Після Першої світової війни він був повним кавалером орденів Георгіївського хреста, що вважалося найвищою нагородою для солдатів та унтер-офіцерів. За словами голови Спілки філателістів Кременчука Володимира Скляра, Нецула мав чотири таких ордени.

«Така нагорода тоді передбачала великі блага. Отримавши їх, Нецула міг після служби не працювати, бо мав щомісячну фінансову допомогу. Окрім цього, йому надавалося безкоштовне ложе в театрі та він мав велику шану в місті. Однак згодом прийшли більшовики, і його про всяк випадок заслали до концтабору», – розповідає Скляр.

Післяреволюційні «Орден Ілліча» та «Перемоги»

За даними енциклопедії історії України, після Революції 1917 року заснували 21 орден Союзу РСР, нагороджували 15-ма почесними званнями. До 1930 року в нагородній системі Радянського союзу були два найпочесніші ордени: Червоного Прапора і Трудового Червоного Прапора. Як аналізують історики, таких орденів вручили тоді багато. Тож у 1930 році вирішили створити найвищу нагороду – «Орден Ілліча». Ним нагороджували за «виняткові досягнення в революційному русі, економіці чи науці, за соціально-культурний розвиток СРСР, підвищення ефективності та якості роботи, поліпшення могутності республіки, заслуги у зміцненні соціалістичної співдружності чи у боротьбі за мир». Отримати орден у вигляді викарбуваного профілю Володимира Леніна могли лише громадяни, які уже були удостоєні звання Героя Радянського Союзу чи Героя Соціалістичної Праці. За такий орден його власники чи їхні родини отримували пошану на загальних заходах, надбавку до пенсії, а сам орден чіпляли на лацкани піджаків вище за інші.

Як згадують в енциклопедії, характерна риса нагородної системи СРСР – коли разом з орденами їхнім власникам присуджували найвищі відзнаки: звання Героя Радянського Союзу, Героя Соціалістичної Праці, Матері-героїні.
Після Другої світової війни з'явилися нові, військові нагороди. Наприклад, найвищий військовий орден СРСР «Перемога» затвердили у 1943 році. Його заснували одночасно з солдатським Орденом Слави. Для нагороджених «Перемогою» на знак пошани створювалася меморіальна дошка з іменами кавалерів ордена (її періодично оновлювали у Великому Кремлівському палаці).

Найпочесніше звання зараз – Герой України

Історія змінюється, а з нею – і нагороди. З часів незалежності України з'явилися нові державні регалії. Найвищі звання – як от Герой України та ордени «Золота Зірка», Держави, Свободи, князя Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницього, За мужність, Данила Галицького та інші – присвоює спеціальна Комісія держнагород та геральдики при Офісі Президента України.

Держнагороду найвищого ступеня відзнаки – звання Героя України – отримують громадяни «за здійснення визначного геройського вчинку або трудового досягнення». Героєві вручають орден «Золота Зірка» – за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави – за визначні трудові досягнення. Усі вони дають своїм власникам надбавку до пенсії, безкоштовний проїзд Україною, пільгові путівки на лікування до санаторіїв.

Нагороджені у Кременчуці

Серед наших земляків єдине звання Героя України посмертно отримав учасник Революції гідності – кременчужанин Ігор Сердюк.

Як розповіли нашій редакції в об'єднаному міському військовому комісаріаті, у місті є ті, хто мають відзнаки «За вірну службу», «Захиснику Вітчизни», орден «За мужність».

«Усі нагороди записуються до військового квитка військовозобов'язаних. Потім наявність відзнак може збільшувати грошову компенсацію у пенсійному фонді колишньому військовому чи його родині. Відповідно нагороди визначаються окремим категоріям військових. Орден «За мужність» надається лише солдатському та сержантському складам, але у нас ще є орден Богдана Хмельницького, який отримують лише офіцери», – розповів військовий комісар об'єднаного міського військового комісаріату, підполковник Роман Сушко.

Серед містян орденами Богдана Хмельницького III ступеня у 2015 році посмертно нагороджували старшого лейтенанта, командира зенітної батареї 15-го окремого гірсько-піхотного батальйону 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади Сухопутних військ, який загинув під час відходу з смт. Чорнухине Луганської області Андрія Покладова та майора підполковника Збройних сил України (ЗСУ), який загинув під час виходу з Іловайського котла «зеленим коридором» Олексія Борищака. У 2016-му нагороду отримали родичі старшого лейтенанта ЗСУ, який загинув у 2015 році в районі Горлівки Донецької області Станіслава Душі. Призначають цю нагороду за особливі заслуги в захисті суверенітету, територіальної цілісності, зміцнення обороноздатності та безпеки країни. У квітні цього року Президент України передав рідним військовополоненому Богдану Головашу аналогічний орден.

Освітянку Олену Сьомик, яку ми згадували на початку матеріалу, нагородили виключно жіночою нагородою – орденом княгині Ольги. Цікаво, що за Радянських часів освітян віншували нагородою – медаллю ім. А.Макаренка.

«У нашому місті мешкають видатні педагоги: Іван Юхимович Максак та Людмила Олександрівна Молостова. Вони мають медалі ім. Макаренка. Також Максак – єдиний педагог, нагороджений орденом «За заслуги перед містом», – розповів Володимир Скляр.

Почесний знак «За заслуги перед містом» у Кременчуці цьогоріч отримали Повноважний Міністр Посольства Литовської Республіки в Україні Пан Гвідас Кєрушаускас, заступник голови громадської організації «Міська організація ветеранів» Володимир Грищенко та директор і засновник ТОВ «Фабрика рукавних фільтрів» Олександр Ярошенко. Як інформувала начальниця управління забезпечення діяльності ради Наталя Карпенко, у Кременчуці загалом 99 осіб нагороджені цих знаком. Однак жодних пільг, окрім шани та офіційного нагородження, за це не передбачено.

Натомість тим, хто має звання «Почесний громадянин міста Кременчука» передбачено: позачерговий прийом з особистих питань у міськраді, керівниками підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності; безкоштовний проїзд міським пасажирським транспортом (крім таксі); безкоштовне медобслуговування та ліки у медустановах комунальної власності; грошова допомога раз на рік на оздоровлення в розмірі прожиткового мінімуму; безкоштовне відвідування культурних заходів, що проводяться міською радою та її органами; звільнення від квартплати та за житлово-комунальні послуги; безоплатне користування телефоном (крім міжміських та міжнародних розмов).

Окрім керівника Кременчуцького шпиталю Миколи Литвиненка, Почесними у Кременчуці вважаються: голова спостережної ради ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» Володимир Приходько, колишній керівник Кременчуцького колісного заводу Геннадій Леготкін, президент Всеукраїнського благодійного фонду «Джерело Дніпра» Володимир Матицин, колишній заступник голови правління АТ «Укртранснафта» Станіслав Василенко, колишній голова Автозаводської районної ради Володимир Коваленко, головний держсанлікар Кременчука, Заслужений лікар України Віктор Акімов, депутат Кременчуцької райради Микола Черниш, космонавт СРСР, який навчався у Кременчуці, Петро Клімчук, ректор Кременчуцького національного університету ім. М.Остроградського Михайло Загірняк, журналістка Тамара Просяник та інші.

За що вручають держнагороди

Крім «Золотої Зірки» та Ордену Держави державними українськими нагородами є:

Орден Свободи – за відзначення видатних та особливих заслуг громадян в утвердженні суверенітету та незалежності України, консолідації суспільства, розвитку демократії, соціально-економічних та політичних реформ, відстоювання конституційних прав і свобод людини.

Орден князя Ярослава Мудрого – за видатні заслуги в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, за визначні благодійницьку, гуманістичну та громадську діяльність.

Орден «За заслуги» – за видатні заслуги в економічній, науковій, соціально-культурній, військовій, державній, громадській та інших сферах діяльності.

Орден Богдана Хмельницького – за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки.

Орден князя Ярослава Мудрого – за видатні заслуги в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, за визначні благодійницьку, гуманістичну та громадську діяльність.

Орден княгині Ольги – за визначні заслуги жінок у державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім'ї.

Орден Героїв Небесної Сотні – за громадянську мужність, патріотизм, відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, активну благодійну, гуманістичну, громадську діяльність, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), інших подій, пов'язаних із захистом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

Орден «За мужність» – для відзначення військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та інших осіб за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі зі злочинністю, а також в інших випадках при виконанні військового, службового, громадянського обов'язку в умовах, пов'язаних з ризиком для життя.

Орден Данила Галицького – для нагородження військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Державної спеціальної служби транспорту, Держслужби спеціального зв'язку та захисту інформації, а також держслужбовців за значний особистий внесок у розбудову України, сумлінне та бездоганне служіння народу.

Орден «За доблесну шахтарську працю» – за визначні трудові досягнення у видобутку вугілля, залізної руди, руди кольорових і рідкісних металів, марганцевих та уранових руд, шахтобудуванні.

Нагороди та відзнаки поділяються на ті, що мають номерний знак та відповідне посвідчення, і на ті, що вручають без номерних знаків та супроводжуючих книг. Під час нарахування пенсії пенсійний фонд враховує ті, що мають документи.

Тим, хто отримав держнагороду, передбачена пенсія за особливі заслуги. Вона встановлюється надбавкою. Відповідно до закону, різним категоріям осіб надбавка  варіюється  від 20 до 40% пенсії.

Особами, які мають особливі заслуги перед Україною, вважаються*:
- Герої України, особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями «за відвагу», чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена «За службу Родине в Вооруженных Силах СССР», особи, відзначені почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний»;

- ветерани війни, нагороджені за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;

- видатні спортсмени – переможці Олімпійських та Параолімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіони і рекордсмени світу та Європи;

- космонавти, які здійснили політ у космос, члени льотно-випробувальних екіпажів літаків;

- особи, відзначені почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагороджені одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;

- депутати – всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;

- матері-героїні, які народили п’ятеро і більше дітей. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав, виховання здійснювалося батьком, особою, яка має особливі заслуги перед Україною, вважається батько.

*Згідно з Законами України «Про державні нагороди України» та «Про пенсії за особливі заслуги»

 

Ліна Романченко

Фотоколаж Олександра Попенка

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться