Пряма мова.
Громадська діячка Валентина Трофименко дуже активно, особливо під час засідання комісії з питання найменування об’єктів топоніміки, увічнення пам’яті діячів і подій, встановлення пам’ятних знаків у межах Кременчуцької міської територіальної громади, підіймає питання демонтажу пам’ятника морякам, полеглим за владу рад, який встановлений при з’їзді з Крюківського мосту на Правобережжі міста.
«Скільки ще буде стояти в Кременчуці, зі сторони Крюкові пам’ятник руським морякам, які боролися за власть совєтов проти українського народу, утворившого Українську народну республіку?» - саме так раніше вона коментувала ситуацію і надавала чималий аналітичний матеріал щодо пам’ятника.
Так, за її даними, перший пам’ятник встановлений 1938 року, чітко вказує, кому він присвячений:
«Памяти отважных моряков, павших в дни гражданской войны за власть Советов 1918-1919».
Перша назва пам’ятника зафіксована на світлинах у 1971, 1984-1985 роках та у 1989 році», - пише пані Трофименко і додає світлини.
фото 1971 р.
фото 1989 р.
фото 1984-1985 рр.
«У 1989 році пам’ятник був реконструйований. Уже тільки один моряк, судячи по безкозирці, в лівій руці тримає гвинтівку, а у правій тримає гранату. Другий - в пілотці з зіркою, напівлежить біля кулемета, права рука виставлена вперед, у лівій, відведеній назад, тримає прапор СРСР (однокольоровий). На постаменті – пам’ятна дошка з першою назвою першого пам’ятника «Памяти отважных моряков, павших в дни гражданской войны за власть Советов 1918-1919. Установлен 1938. Реконструирован 1989», - пише В.Трофименко у своїх листах владі і далі зазначає, що у зв’язку з законом «Про декомунізацію» у 2016 році комісія під керівництвом секретаря Кременчуцької міської ради Юрія Гриценка розглядала питання демонтажу постаменту.
Тоді було прийнято рішення, як писала преса, частково декомунізувати пам’ятник, змінивши назву і одночасно привівши її у відповідність законодавству українською мовою на «Пам’яті загиблих матросів Дніпровської флотилії», прибравши частину першої назви, яка чітко вказувала, кому поставлений пам’ятник: «… павших за власть Советов 1918-1919», тобто, руським морякам.
фото 2014 р.
фото 2016 р.
У листопаді 2016 року була замінена дошка на постаменті пам’ятника зі зміною назви.
Потім ще декілька разів активісти Кременчука підіймали питання про демонтаж даного постаменту, але він так і залишився.
«Зате вони знову пройшли! А чому і ні, коли їх пам’ять вшановують пам’ятником. Тепер прийшли рашисти, щоб знищити державу Україна з її населенням. Пропоную у законному порядку демонтувати (до російського корабля) пам’ятник руським морякам з назвою 2016 р. «Пам’яті загиблих матросів Дніпровської флотилії», - зазначає В.Трофименко.
Секретар міської ради Юрій Гриценко раніше заявляв, що по пам’ятнику направлені запити в різні інстанції, і після отримання відповідей від них, буде погоджена подальша доля споруди.
Свою думку з питання висловив і відомий краєзнавець Євген Бергер. Він також розповів нам історію цього пам’ятника.
«Як відомо, влітку 1919 року добровольча армія генерала Денікіна почала наступ на Совдепію. Десь у липні армія підійшла до Кременчука і Крюкова.
Був такий момент: офіцерська рота полковника Версловського, змусила відступити матроський полк. Два матроси прикривали відхід основних сил. Один стріляв з кулемета і другий - кидав гранати.
Деникінці оточили матросів і потім їх розстріляли. Тут десь вони були поховані.
7 листопада 1937 року в клубі Котлова проходив урочистий вечір присвячений 20-ти річчю більшовицького перевороту.
Один старий більшовик розказав присутнім про подвиг невідомих матросів. Тоді було прийнято рішення увіковічити пам'ять цих невідомих матросів»,- каже Є.Бергер.
Він зазначає, що на пам’ятник люди здавали кошти. Згодом була зроблена композиція і у 1938 році був поставлений цей пам'ятник.
«Композиція була зовсім інша, не теперішня. Один матрос лежить за кулеметом, інший тримає гвинтівку і в руках тримає гранату. Така композиція була зроблена з гіпсу. У війну німці пам'ятник знищили. Після війни він був відновлений, а потім перероблений»,- каже Є.Бергер.
«Яка ваша особиста думка стосовно того, чи залишати пам'ятник, як історичний, або він несе якусь ідеологію?»,- запитали ми у Є.Бергера.
«Моя думка, матроси воювали й проти Української Народної Республіки. Можливо ці матроси знищили студентів під Крутами. Ці матроси брали участь у обороні Кременчука, брали участь і у бою під Крутами. Моя думка, його треба демонтувати»,- заявив краєзнавець.
Олег Булашев
Відео Микити Ліцкевича