Кременчуцька газета
Четверг, 5 Жовтня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Від поранення до полону: на які виплати можуть розраховувати кременчуцькі військові та їхні родини

17 вересня 2023 09:00

Під час повномасштабної війни жоден захисник не застрахований від поранення, а ще гірше від потрапляння в полон чи, не дай Боже, загибелі. Однак у таких скрутних становищах вони чи їхні рідні можуть отримати державну компенсацію. Знайомимо з загальними положеннями.

На жаль, майже щотижня наша громада проводжає в останню путь загиблих кременчуцьких воїнів. Проте паралельно є і оптимістичніші новини: військові повертаються з полону. Але хтось із них втратив працездатність чи отримав інвалідність. Вони проходять реабілітацію, аби повернутися до повноцінного життя. За якою процедурою та скільки часу проходить, доки держава їм почне виплачувати компенсацію за поранення, чи виплачують родині обіцяну допомогу у той час, поки захисник у полоні (або безвісти зниклий) – ми дізнавалися у Кременчуцькому РТЦК та СП (військкоматі). Там роз’яснили, що компенсаційні виплати поділяються на групи, а сума залежить від ступеню тяжкості поранення, встановлення інвалідності. Також виплати призначаються на випадок полону (безвісти зниклого) чи смерті захисника.

Допомога у разі зникнення чи полону

Держава не залишає без уваги військовослужбовців різних категорій, зокрема і тих, хто на певний час вимушений припинити свою діяльність. Поки захисник рахується у військовій частині як зниклий, у полоні або інтернований (затриманий) та перебуває у нейтральній або іншій державі (що не є стороною конфлікту), він, а точніше його рідні (батьки, дружина/чоловік, в окремих випадках діти) отримують грошове забезпечення у повному обсязі. Іншими словами, те, що йому щомісячно повинна виплатити держава, згідно із званням та тарифним окладом, одержують рідні.

Також у цей час родині виплачують додаткову виплату у 100 тис грн. У залежності від звання ця сума може бути більшою (від 110 до 140 тис грн).

Якщо працездатність втрачена частково

Розмір одноразової допомоги в разі часткової втрати працездатності (без встановлення інвалідності) залежить від ступеня втрати і від обставин, при яких був військовий. Його визначає медико-соціальна експертна комісія (МСЕК).

Тож, якщо працездатність втрачена під час виконання військової служби, допомога нараховується у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2023 році – 187 тис 880 грн):

- втрата працездатності на 25% - 46 тис 970 грн,

- втрата працездатності на 20% - 37 тис 576 грн,

- втрата працездатності на 15% - 28 тис 182 грн,

- втрата працездатності на 10% - 18 тис 788 грн,

- втрата працездатності на 5% - 9 тис 394 грн.

Якщо працездатність втрачена у разі строкової служби, допомога визначається у відсотках від 50-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2023 році – 134 тис 200 грн):

- втрата працездатності на 25% - 33 тис 550 грн,

- втрата працездатності на 20% - 26 тис 840 грн,

- втрата працездатності на 15% - 20 тис 130 грн,

- втрата працездатності на 10% - 13 тис 420 грн,

- втрата працездатності на 5% - 6 тис 710 грн.

Для отримання компенсації до районного центру комплектування необхідно подати наступний пакет документів:

- паспорт громадянина України, його копію;

- посвідчення або військовий квиток, засвідчені копії;

- свідоцтво про хворобу, довідку військово-лікувальної комісії та їхні засвідчені копії;

- довідку про обставини травми чи акт про нещасний випадок та їхні засвідчені копії.

Далі ці документи перенаправляють до обласного військкомату, звідти - до Департаменту соціального забезпечення Міноборони.

Виплати у разі інвалідності

Якщо захисник був поранений (контузії, травми чи каліцтва) чи захворів під час виконання обов’язків військової служби, внаслідок чого йому офіційно встановили певну групу інвалідності, людині виплачується одноразова допомога (залежить від розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у 2023-му – 2 тис 684 грн).

Про які суми йдеться:

І група інвалідності – 1 млн 73 тис 600 грн (400-кратний прожитковий мінімум),

ІІ група – 805 тис 200 грн (300-кратний прожитковий мінімум),

ІІІ група – 671 тис грн (250-кратний прожитковий мінімум).

Відповідні виплати не призначаються військовослужбовцям, які отримали поранення під час строкової служби.

У разі встановлення бійцю (крім службовців строкової служби) офіційної інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби, одноразова допомога призначається у розмірах:

І група – 322 тис 80 грн (120-кратний прожитковий мінімум),

ІІ група – 241 тис 560 грн (90-кратний прожитковий мінімум),

ІІІ група – 187 тис 880 грн (70-кратний прожитковий мінімум).

У разі встановлення інвалідності службовцю строкової служби, що настала внаслідок поранення (контузії, травми чи каліцтва), заподіяного військовому-строковику, одноразова виплата призначається у розмірах:

І група – 322 тис 80 грн (120-кратний прожитковий мінімум),

ІІ група – 241 тис 560 грн (90-кратний прожитковий мінімум),

ІІІ група – 187 тис 880 грн (70-кратний прожитковий мінімум).

Загалом, станом на початок вересня, у Кременчуці зареєстрували 41 військового, які подали документи на оформлення одноразової допомоги по інвалідності або частковій втраті працездатності.

Пенсія по інвалідності вираховується також на підставі висновку ВЛК та МСЕК (на суму впливають обставини, при яких захисник отримав поранення).

Військовозобов’язані можуть отримати щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності. Нараховується вона тим, хто має статус учасника бойових дій. Зазвичай державою виставляється фіксована сума. Цього року її зменшено до 1 тис грн.

Виплати під час лікування (винагорода)

У центрі комплектування нам пояснили, що Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року передбачена виплата додаткової щомісячної винагороди в розмірі 100 тис грн для військовослужбовців, які у зв’язку з пораненням, пов’язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (зокрема за кордоном). Або знаходяться у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) ВЛК.

Коли військово­службовець у полоні

В Законі «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців» п. 6 ст. 9 передбачено, що за військовослужбовцями, захопленими в полон (чи безвісти зниклими) зберігається щомісячне грошове забезпечення їхніх родин (виплату додаткової винагороди в розмірі 100 тис грн + надбавка). Члени сімей можуть отримувати ці кошти до дня звільнення захисника. Зараз такі виплати отримують 14 кременчуцьких родин.

Якщо кременчужанин загинув

Подбала держава і про родини військових, які загинули на війні. Після отримання відповідного сповіщення, рідні можуть отримати кошти на:

- поховання, згідно із статутом Збройних сил України (ст. 185), це 5 прожиткових мінімумів (12 тис 450 грн);

- місячне грошове забезпечення військового (за весь місяць, незалежно від дня місяця, коли він помер);

- одноразову грошову допомогу (100 тис грн);

- виплату у 15 млн грн.

«Останні суми почали виплачувати з початку повномасштабного вторгнення, відповідно до Постанови КМУ №168 від 28 лютого 2022 року. Тож відтепер кожна родина, у разі загибелі військового, має право отримати 15 мільйонів грн – на всіх родичів (претендентів) загиблого: батьків, офіційної дружини, дітей до 18 років або дітей до 23 років (якщо вони навчаються на денній формі навчання), утриманці (якщо особа через суд доведе, що на момент смерті загиблого була на його утриманні, наприклад, брат інвалід тощо)», - пояснили у РТЦК.

Відповідно до постанови, спершу виплачується 1/5 усієї частки. Інші кошти розподіляються рівними частками упродовж 40 місяців.

Відомо, що з кінця лютого 2022 року на фронті загинуло близько 150 захисників, яких мобілізували через військкомат Кременчука. Вже оформлено 120 пакетів документів на виплату одноразової допомоги. У той же час, 15 млн грн почали виплачувати понад 90 родинам.

Згадали у військкоматі про випадки, коли захисник загинув не під час бойових дій, а, скажімо, під час проходження служби або у зоні бойових дій, але від, наприклад, інсульту.

Тут вступає в силу або Постанова Кабміну №168 від 28 лютого 2022 року, або Постанова №975 від 25 грудня 2013 року. На підставі якого документу виплачуватимуться кошти, вирішуватимуть у Департаменті соцзабезпечення. Вони і підкажуть, які документи для призначення одноразової допомоги треба подати.

Зазначимо, відповідно до Постанови №975, родина може претендувати на одноразову грошову допомогу:

- 500 прожиткових мінімумів (якщо загинув під час проходження військової служби);

- 750 прожиткових мінімумів (якщо військовий загинув під час виконання обов’язків).

Що з коштами на картці

Якщо загиблий військовий зберігав виплачені державою кошти на банківській картці, отримати готівку можна на підставі рішення суду.

 

Ліна Романченко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися