Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 30 Січня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Від Радянського Союзу до незалежної України: що змінилося в освіті та музеях Полтавщини

25 серпня 2022 14:25

Почали викладати історію України, прибирати пам’ятники радянським діячам та декомунізовувати назви топонімів. Ці процеси відбувалися на Полтавщині після проголошення незалежності України. Продовжуються ці процеси і нині розповіла Суспільному завідувачка кафедри історії України Полтавського педуніверситету Людмила Бабенко.

1991-го після проголошення незалежності у Полтавському педуніверситеті вперше почали викладати історію України. Навчальної бази тоді у викладачів не було.

Людмила Бабенко показує перші тексти лекцій, які готували для студентів. Суспільне Полтава

"Ми готували ось такі тексти лекцій. Фактично, друкувалися вони на звичайній друкарській машинці, а потім розмножувалися на тогочасній примітивній техніці. Наступним кроком, який зроблено було вже Міністерством освіти для забезпечення навчальної літератури, стало перевидання праць наших класиків. І чи не першою такою перевиданою книгою стала "Історія України" Михайла Грушевського. Важливе значення мало видання тих праць, які виходили за кордоном, але в Україні ми їх не знали, тому що це були політичні емігранти-історики і вони були заборонені в Україні",  розповідає завідувачка кафедри історії України Полтавського педуніверситету Людмила Бабенко.

До 1991-го історія України вивчалася в контексті історії СРСР, каже Людмила Бабенко.

"Головним досягненням є політична незаангажованість українських історичних праць, підручників і досліджень. Вона пишеться як історія України, а не як історія однієї партії чи як однієї політичної сили",  каже завідувачка кафедри історії України Полтавського педуніверситету Людмила Бабенко.

За часів Радянського Союзу впливу зазнавав і Полтавський краєзнавчий музей, говорить директор закладу.

Стенди в лекційній залі педгогічного університету. Суспільне Полтава.

"Головна зала Полтавського земства була перетворена на такий собі зал "сучасності", де на місці сучасної картини Васильківського "Вибори полтавським полковником Мартина Пушкаря" зображався Ленін з кулаком вгорі. Тільки з українською незалежністю ми змогли частково, а потім і повністю, позбутися цього залу. Був відроджений живопис, частково живопис Самокиша і живопис Васильківського",  говорить директор Полтавського краєзнавчого музею Олександр Супруненко.

На нормальну роботу музею нині також впливає росія. Через повномасштабне вторгнення у закладі призупинили реставрацію, яку почали торік. Нині відвідати його не можна.

"Ми бачимо ескіз другого залу нашої скарбниці, в якій вже виготовлено все обладнання. І ми планували до кінця цього року обов'язково представити його", – каже Олександр Супруненко.

У часи незалежності почали процес знесення пам’ятників радянським діячам. На Полтавщині це робили з 2014-го, каже краєзнавець Леонід Булава.

"Почалися процеси знесення деяких пам’ятників найбільш одіозних, наприклад, Леніну і діячам комуністичної партії. Навіть цього року останні пам’ятники були знесені в районах Полтавської області", – каже учасник робочої групи з перейменування вулиць у Полтаві Леонід Булава.

Процес декомунізації торкнувся і назв вулиць у Полтаві. До прикладу, 1992-го вулицю Ленінградську перейменували на Сінну, розповів Суспільному краєзнавець Леонід Булава.

Продовжується цей процес до нині. Під час першого етапу перейменування вулиць, який стартував цього літа, мають змінити назви 73 вулиць Полтавської громади.

"На даному етапі ми повинні максимально відмежуватися від рашизму і від "руського миру",  пояснює учасник робочої групи з перейменування вулиць у Полтаві Леонід Булава.

Нагадаємо, Незважаючи на звуки сирен, ми незламні: кременчужани у соцмережах вітають з 31 роком Незалежності України (Доповнюється)

 

 

За матеріалами Суспільне Полтава


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися