Кременчугская газета
Понедельник, 22 Октября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Від шаржів до звітів: про що писали кременчуцькі газети напередодні Нового року

14 января 2018 09:00
Від шаржів до звітів:  про що писали кременчуцькі газети напередодні Нового року

«Кременчуцька газета»  зазирнула в історію та погортала пожовклі сторінки місцевих видань минулих часів.

Новий рік – підбиття підсумків, аналіз попереднього року і складання планів на майбутнє – відображає життя не лише окремої людини, а й родини, колективу однодумців чи навіть цілого міста. Верстаючи випуск нашої новорічної газети, ми вирішили порівняти життя сучасного кременчужанина із життям містянина 60-70 років тому. 

Ще з часів революцій ХХ століття Кременчук був у числі перших міст України, оскільки оперативно реагував на події переворотів, був одним із найсильніших промислових міст країни, його згадували у фільмах, тут створювалася своя історія поруч із Києвом, Полтавою та Харковом.

Щоб зрозуміти, чим жили наші земляки, редакція звернулася до архівів Кременчуцького краєзнавчого музею, де знайшла перші випуски газет ще з січня 1946 року.

Новий рік очима кременчуцьких ЗМІ 72 роки тому

«Новими перемогами в труді і в Новому році прославимо Батьківщину нашу» – такий заголовок читаємо на титульній сторінці «Робітника Кременчуччини» від 1 січня 1946 року.

...Перший пережитий рік у місті після Другої світової війни. Серед головних тем – звіти про річні перевиконані плани, зокрема про  Кременчуцький деревообробний комбінат та гордість міста – Крюківський вагонобудівний завод. 

«За шелест нив пахучих,

За те, що з попелу і груд

Вставали велетні споруд,

Як плід змагань кипучих», – вітають містян віршем початку непростої епохи відбудови. Серед колажів, відповідно, пародії на Гітлера, а на перших шпальтах  громадян поздоровляють  Йосиф Сталін та двоє маршалів Радянського Союзу. 

А ще в газеті описують життя школярів на канікулах: «Міський штаб піонерів вирішив провести військову гру «Таємниця білої ромашки», крім того заплановані колективні походи у кіно та масові гуляння навколо головної ялинки поруч постаменту Леніна».

Згадують тут і про благодійність: «Торговельні організації міста одержали від кондитерської фабрики 8 тисяч індивідуальних подарунків-пакунків для дітей закритих дитячих установ: садків та шкіл».

 

На останніх сторінках – побажання, що цікаво, не лише всім кременчужанам, а й містянам окремих категорій чи професій – студентам, вагонобудівникам, робітникам-махорочникам: 

«І тих нехай окрилять сили,

Хто нам дає міцний тютюн,

Щоб всі «Казбек» завжди курили,

Щоб в магазинах був «Вергун».

Чи, наприклад, тим, хто любить «блат»:

«Недобрими буде сорок шостий

Любителям побічних плат,

Що піднесли північні тости

За прибуткове слово «блат».

І гірко, й нудно буде дуже

Тому, хто звичний до нажив,

Хто був до труднощів байдужим,

Хто за рахунок «блату» жив.

71 рік тому

У 1947 році перший номер цього ж видання також виходить із «вождем народів» на перших шпальтах та з підписом: «Рік мирних перемог».

Номер рясніє звітами про сотні нових вагонів із Крюкова, які місто випустило для усього Радянського Союзу. Крім цього, цифри свідчать про роботи, виконані понад план: 40 тонн кондвиробів, 20 тисяч трикотажних виробів, 10 тисяч пар взуття, понаднормові плани на Донецьких шахтах – сталінська п’ятирічка примушує людей перепрацьовувати. Однак і хвалитись у даному випадку є чим.

…Однак уже через 6 років, після смерті Сталіна, з перших сторінок газет фото вождя зникнуть.

Випуск 60-річної давнини (за 1958 рік) красуватиметься намальованою вітальною афішею – з хлопчиком-Новим роком.

«Скільки славних справ 1957 рік внесе у літопис комуністичного будівництва в нашій країні», – пишуть у тексті про новий 1958-й.

Звіти виробництв різних галузей не зникнуть, проте з’явиться більше вітань окремим кременчужанам під заголовком «Новорічні телеграми» та гумористичні замальовки про Діда Мороза.

А поруч із анонсом про вибори до Верховної Ради СРСР – анонс великої прем’єри: 5,5-годинного фільму «Тихий Дон», знятого у 1957-му.

З 1 січня 1960 року «Робітник Кременчуччини» виходить під назвою «Прапор ленінізму», а з 1966-го – стає газетою «Кременчуцька зоря» (як орган Кременчуцького міського комітету компартії України та міської ради народних депутатів Полтавської області).

Випуск за 1 січня 1968 року – уже з написами у зеленому кольорі «З Новим роком, товариші!»

Зміни та промисловий прогрес помітні не лише у виданні, а й у житті всього міста.

«1967 рік увійде в історію людства, адже цього року з конвеєра зійшли нові, більш досконалі автомобілі, а підприємства нафтохімічного комплексу отримали високооктановий бензин і високоякісну сажу, виробництво якої вперше освоєно в Радянському Союзі. Десятки нових моделей взуття та трикотажних виробів. Численний загін будівничих здав в експлуатацію майже 90 тис м2 житлової площі, кілька об’єктів промислового призначення, два кінотеатри, дві їдальні, автовокзал, тощо», – описують журналісти.

Нові потужності освоїв колісний завод, також у місті виготовили понаднормово взуття.

А ще у газетах бачимо ще одну цікавинку: телепрограму під назвою «Вогник телевізора».

Новорічні видання наступних років також рапортують про трудові перемоги. Місто працює. Серед привітань на перших шпальтах – вірші про комунізм.

«Сімдесятий відходить у даль доріг –

Вірний друг трудових походів,

Новий рік ступає на наш поріг –

Рік братерства й сили народів.

Рік великої віри у завтрашній день,

Миру, дружби і оптимізму.

Рік звитяг і звершень, труда і пісень

І наближення комунізму», – пише поет Олекса Новицький.

А колективи комуністичної праці наполегливо здають звіти по п’ятирічках.

…Ще через 10 років (1988 рік) видання собливо не відрізнятимуться версткою від сучасних газет. Але новинкою стануть фото біля багатьох статей, новорічні картинки, описи подій та святкові міські анонси.

Проте досі на перший сторінці – про пленум міськкому Компартії.

Такі звіти, розповіла нам директорка музею Алла Гайшинська, з’являтимуться на сторінках газети ще три роки – до проголошення Незалежності.

А вже 27 серпня 1991 року назва «Кременчуцька зоря» зміниться на «Кремінь». Цього року з’явиться ще одне міське видання –  «Вісник Кременчука».

На сторінках нових газет будуть фотоколажі, анекдоти, інформація про традиції та свята, рецепти новорічних страв. Уже звична нам телепрограма втратить назву «Телевізійний вогник». А у випуски додадуть гороскопи.

У останнє десятиріччя ХХ сто­ліття містян вітатимуть міські голови Іван Пономаренко та Олег Надоша. А з 2000-го – Михайло Глухов, Олег Бабаєв та Віталій Малецький.

І якщо ще 1998 року на сторінках кременчуцьких газет можна побачити переважно реклами-привітання від місцевих банків, то зараз шпальта рясніють рекламами телевізійних та інтернет-провайдерів, афішами виступів співаків та театральних колективів, а також оголошеннями про фільми: уже не з кінострічки, а на повний екран та 3D.

Газетні видання поступово переходять у формат інтернет-видань, а актуальність новин замінюється відеоблогами та повідомленнями у соцмережах: Твітері, Фейсбуці та інших.

За китайським гороскопом, рік Жовтої Земляної Собаки вимагає від мешканців нашої планети до мудрості, виваженого і чесного сприйняття світу. Тож, сподіваємося, розвиток не примусить на себе чекати і так само торкнеться засобів масової інформації, зокрема і друкованих видань нашого міста.

 

Фото Олександр Грінченко

Аріна Алініна

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Конкурсы
  • УВАГА РОЗІГРАШ: вболівай за улюблену команду «Ворскла» під час домашніх матчів ЛІГИ ЄВРОПИ!

    Що потрібно зробити, щоб отримати свій ЩАСЛИВИЙ КВИТОК і повболівати за улюблену команду – читай нижче.    

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться