Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 24 Січня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

«Відбудова повоєнного Кременчука»: Яким бачили майбутнє Кременчука повоєнні архітектори, будівельники та керівники міста

 

20 вересня 2019 10:15

29 вересня Кременчук святкуватиме свій черговий День народження. До свята Кременчуцька газета друкує книгу «Відбудова повоєнного Кременчука. Хронологічно-об’єктовий опис за 25 років - 1943-1968 рр»  відомого автора Анатолія Сербіна. Щодня на сайті Кременчуцької газети ми публікуватимемо глави книги з фотографіями. Сьогодні читайте наступну частину книга.

 

Яким бачили майбутнє Кременчука повоєнні архітектори, будівельники та керівники міста

Корінні мешканці Кременчука, які пережили окупацію й ті, котрі повернулися з евакуації були до сліз вражені тим видовищем, що залишилося на місці раніше красивого і зручного для проживання міста. Адже Кременчук був зруйнований на 97%: колись красиві будівлі перетворені в руїни, широкі вулиці – у завали битої цегли, арматури, уламків меблів, понівечених побутових приладів, зелені парки – у масиви пеньків без багатоголосих пісень птахів, що населяли їх до війни.

Нещадні окупанти залишили після себе суцільні руїни й згарища: 90 промислових підприємств, всі культосвітні й навчальні заклади, а також майже увесь житловий фонд були знищені. Зруйнований найбільший у місті 125 квартирний житловий будинок. Війна потрощила Пушкінську народну аудиторію, що побудована ще наприкінці ХІХ століття на колишній вулиці Городовій (нині – вул. 29 вересня. Прим. авт.). Тут працювала міська бібліотека, влаштовувалися вражаючі театральні вистави, цікаві концерти, різні виставки. Фашисти шляхом підриву забрали у містян головний центр культурного життя – кінотеатр «Колізей», що мав великий глядацький зал з партером та ложами, а також лишили їх без будинку Червоної Армії. Тож з нинішньої площі Перемоги місто проглядалося аж до зруйнованого залізничного вокзалу. Окрім цього, німці розорили систему водопостачання. За часи окупації населення Кременчука зменшилось на дві третини.

Збереглося лише понад 40 будинків, побудованих в дореволюційні та довоєнні часи. Серед них, будівля технікуму залізничного транспорту (зведена у 1889 році), будинок банку (введений в експлуатацію у 1903 році), Успенська церква (споруджена у 1871 році) та кілька інших будівель різного призначення.

У місті чудом уціліло всього два пам'ятники архітектури республіканського значення – клуб ім. Котлова та будинок для спостереження за рухом по річці Дніпро.

Повоєнні архітектори, які були запрошені для проєктування житлових будинків та об'єктів соцкультпобуту вщент зруйнованого Кременчука, намагалися, зберігши старий стиль забудови міста, зробити його ще більш красивим, зручним і безпечним для проживання.

Ось що з цього приводу писала міська газета «Робітник Кременчуччини» за 24 вересня 1944 року: «Два тижні за завданням Раднаркому України бригада Дніпрограду (Державного інституту проєктування міст) в складі архітектора т. Панчук Н.Ф., інженера-економіста т. Шлапаковського вносила на місці корективи до раніше розробленого генерального проєкту забудови та реконструкції Кременчука.

У зв’язку з тим, що населений пункт зруйнований на 97%, в колишньому генплані проведено істотні зміни. Наше місто після його відродження буде більш рельєфним в архітектурному вигляді. Раніше Кременчук мав невеликі масиви зелені – парки, сквери, площі. Все це передбачено і вставлено в генплан – масиви зелених парків, скверів і садів заповнять його квартали.

Днями відбулося засідання виконкому Кременчуцької міської Ради, де розглядався генеральний план реконструкції нашого міста, скорегованого в ці дні архітекторами Дніпрограду. В числі багатьох зруйнованих міст України, у плани відбудови увійшло і місто Кременчук. Для цього наш уряд відпускає великі кошти.

Центральним місцем Кременчука буде Ленінський проспект і набережна Дніпра з її парками й скверами по типу набережної Неви в Ленінграді. Ленінський проспект буде значно розширено і продовжено до самого Дніпра у вигляді широкої зеленої симетричної алеї. Перед будинками по обидва боки проспекту насаджуватимуться газони, акації, низькорослі хвої.

Розчисткою зруйнованих кварталів на проспекті утворюються площі: Театральна – з будівлею театру й Адміністративна – з будівлею будинку Рад. Для утворення архітектурної перспективи, перед будинками буде насадження дерев.

 Найкрасивішим місцем Кременчука запроєктовано набережну Дніпра, яка розшириться до вулиці Коцюбинського. Зелені сектори парків і скверів ітимуть від великої площі Героїв Слави, де нині зруйнований Собор, до Дніпра. Серед цієї площі та великими масивами дерев парків височітиме велична споруда – пам’ятник-обеліск Слави героям Великої Вітчизняної війни.

Майже всі виробництва, що були розташовані до війни на нижній площі в центрі Кременчука, запроєктовані на винесення за межі населеного пункту на Занасип. Тут буде сконцентрована вся промисловість міста, яка огородиться від паводка дамбою. Залізничний і річковий вокзали запроєктовані на старих місцях.

Крюківська сторона непошкоджена і залишається в такому вигляді, як була запроєктована до війни».

 

Далі буде…

 

Нагадаємо, Дню міста присвячується: ВІДБУДОВА ПОВОЄННОГО КРЕМЕНЧУКА

«Відбудова повоєнного Кременчука»: перші кроки відбудови Кременчука

«Відбудова повоєнного Кременчука»: Безмірна ціна людських зусиль повоєнного будівництва

Фото сайта https://okrain.net.ua

 

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися