Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 24 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Відкриття ринку землі: що потрібно знати тим, хто бажає продати/купити пай

 

7 жовтня 2021 09:00

Кременчуцька газета зібрала відповіді на найбільш затребувані питання.

Із 1 липня в Україні відкрився ринок землі сільськогосподарського призначення. Як щось нове і досі не пізнане, ця тема викликає безліч запитань.

Які ж зміни відбулися після нововведень та на що варто звернути увагу бажаючим продати/придбати паї?

Аби розібратися у темі, Кременчуцька газета звернулася за допомогою до адвоката, члена Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права Національної асоціації адвокатів України, юриста ТОВ «Юридична консультація «ЛіАС» Євгена Кошулька.

- Які земельні ділянки сільськогосподарського призначення дозволено продавати? Які заборонено?

- Дозволено продавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які перебувають у приватній власності. Заборонено – ті, що належать до державної та комунальної форми власності.

- Хто має право набувати такі ділянки у власність?

До 1 січня 2024 року:

- громадяни України,

- територіальні громади,

- держава.

Із 1 січня 2024 року:

- громадяни України,

- юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади,

- територіальні громади,

- держава.

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них, як на предмет застави.

- Чи є обмеження у громадян України щодо площі у разі придбання паїв?

- До 1 січня 2024 року загальна площа земельних ділянок сільгосппризначення у власності громадянина України не може перевищувати 100 га. Зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення». Перевірка зокрема стосовно таких обмежень, які вправі набувати у власність одна особа, проводиться нотаріусом.

- За якими угодами можливе відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення приватної форми власності?

Це може бути здійснене лише за договорами:

- купівлі-продажу,

- дарування,

- довічного утримання,

- спадкового договору,

- міни,

- шляхом внесення до статутного (складеного) капіталу,

- шляхом звернення стягнення на них.

Важливо зазначити, що відчуження за договором дарування, довічного утримання чи спадкового договору можливе лише на користь іншого з подружжя, родичів (дітей, батьків, рідних (повнорідних і неповнорідних) братів і сестер, двоюрідних братів і сестер, діда, баби, онуків, правнуків, рідних дядька та тітки, племінниці та племінника, пасинка, падчерки, вітчима, мачухи).

- Якою є ціна продажу?

До 1 січня 2030 року ціна продажу паїв не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку. Вартість визначається під час перемовин між покупцем і продавцем. Зазначимо, що розрахунки, пов’язані із сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами, проводяться лише в безготівковій формі, тобто сума повинна «пройти» через банк.

- Що може завадити?

- Не допускається набуття права власності на земельні ділянки за відплатними договорами у разі відсутності у покупця документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається право власності.

- Так продавати землю чи не треба?

- Підсумовуючи, можемо зазначити, що відкриття ринку землі надало, передусім, право власникам паїв за бажанням вільно розпоряджатися ними. Функціонування повноцінного ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні насамперед має забезпечуватися чітким, прозорим та зрозумілим для всіх порядком продажу земельних ділянок, проведенням ретельної перевірки покупця та продавця, вивченням джерела походження коштів під час укладання угод. Адже інакше нормативно-правові акти, прийняті для запровадження та функціонування ринку землі, можуть породити багато скарг та, як наслідок, звернення до суду для захисту порушених прав.

Нагадаємо, що робити фермерам після відкриття ринку землі.

В якій області продали найбільше землі з 1 липня.

Експерти радять селянам не поспішати продавати землю.

 

Відповіді на земельні питання шукала Тетяна Красельникова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися