Кременчуцька газета
Вівторок, 28 Листопада 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

 

Ви є тут

Відповідальність: як у Кременчуці аліментникам не дають забути про власних дітей

24 вересня 2023 09:00

Дорослі мають забезпечувати своїх малих нащадків. Ми шукали відповідь на питання: як поводяться із тими, хто не робить цього добровільно?

Батьківство – це не лише приємність, але й обов’язок. Тим паче нині малюки потребують ще більше піклування і турботи. Як нам розповіли у Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції, і у мирний час, і в умовах воєнного стану, підростаюче покоління потребує додаткових гарантій захисту своїх законних прав та інтересів. Тому питання погашення аліментної заборгованості – на постійному контролі. Відповіді на важливі запитання щодо аліментів шукала «Кременчуцька газета», а допомогла нам у цьому начальниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірина Свистун

Які зміни щодо аліментів відбулися у 2023 році?

Державний виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.

Разом з тим, закон передбачає, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Зауважимо, що ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено прожитковий мінімум для:

- дітей віком до 6 років – 2 тис 272 грн;

- дітей віком від 6 до 18 років – 2 тис 833 грн.

Таким чином, у 2023 році мінімальний гарантований розмір аліментів на дитину відповідно становить:

- для дітей віком до 6 років–1 тис 136 грн;

- для дітей віком від 6 до 18 років–1 тис 416 грн 50 коп.

Скільки стягнуто аліментів за 8 місяців 2023 року?

Попри війну в країні, кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її гармонійного розвитку.

«Виконання рішень про стягнення аліментів не втрачає своєї пріоритетності серед широкого спектру діяльності органів державної виконавчої служби.

Зазначимо, що станом на початок вересня в органах ДВС Полтавщини перебувало на виконанні понад 25 тисяч виконавчих документів щодо стягнення аліментів. Державними виконавцями області з початку року на користь дітей було стягнуто понад 380 мільйонів гривень, що на 193 мільйони гривень більше за минулорічні показники (було 187 мільйонів)», – говорить Свистун.

Про деякі особливості стягнення аліментів у воєнний час

В умовах дії воєнного стану в країні, Закон України «Про виконавче провадження» має багато доповнень. Проте у питанні стягнення аліментів кардинальних змін не відбулося.

Хоча тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України припиняється звернення стягнення на пенсію, стипендію (крім рішень про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації).

«Тобто, у період дії воєнного стану законодавчо гарантовано стягнення аліментів шляхом звернення на доходи боржника. Також, внесеними змінами визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України за рішеннями про стягнення аліментів підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи-підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок. У разі відсутності реквізитів рахунка стягувача – на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця», – коментує Свистун.

Вона додає, що разом з тим, встановлено, що зупиняється дія постанов державних виконавців про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженими гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.

«Інші постанови державних виконавців, винесені у зв’язку з наявністю заборгованості зі сплати аліментів, а саме про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання продовжують діяти і в період воєнного стану.

Слід зауважити, що відповідно до Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Ст. 81 Сімейного кодексу України визначено, що Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Переліком встановлено, що утримання аліментів з працівників проводиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, зокрема з військовослужбовців Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв’язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони»,–говорить начальниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

На додачу, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 №1263 внесено зміни до п. 8 переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, доповнивши його після слів «з усіх видів грошового забезпечення» словами «інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану».

Позитивні приклади

Красномовніше за слова – цифрові показники роботи державних виконавців Кременчука в розрізі конкретних проваджень.

До прикладу, спеціалісти Автозаводського відділу ДВС, аби погасити аліментну заборгованість (понад 200 тис грн), на електронних торгах примусово реалізували нерухоме майно неплатника. Отримані від продажу кошти перерахували для погашення боргу.

В іншому випадку фахівці Кременчуцького відділу ДВС арештували рахунок батька, забезпечивши стягнення понад 110 тис грн аліментів. Сума включала також штраф за тривале очікування.

Ще для одного мешканця Кременчука аліментний борг у розмірі близько 55 тис грн ледве не коштував йому земельної ділянки, яку арештували державні виконавці. Лише після цього чоловік сплатив борг у повному обсязі.

Статистика щодо стягнення аліментів

У Автозаводському, Крюківському та Кременчуцькому відділах державної виконавчої служби Полтавщини Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із початку 2023 року перебувало близько 5 тисяч виконавчих документів. Державні виконавці цих відділів стягнули аліментів на загальну суму понад 68 млн грн на користь 1 тис 885 дітей. Минулоріч цей показник був майже вдвічі менший.

Нагадаємо, понад 966 мільйонів гривень аліментів – результат за І півріччя 2023 року.

Тетяна Красельникова


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися