Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 25 Марта 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Водохреще: пірнути з головою в ополонку і оздоровитися – чи підхопити хворобу?

 

12 января 2019 09:00

У непідготовленої до зимового купання людини після занурення може загостритися букет хронічних хвороб. І навіть моржі зі стажем внаслідок різкого охолодження не застраховані від зупинки серця чи виникнення спазмів дихальних шляхів.

Тисячі кременчужан 19 січня йдуть до річок, аби зануритися у води, які цього дня вважають цілющими. Проте в останні роки купання на Водохреще стає даниною моди і має мало відношення до православної віри. Та чи багато тих, хто стрімголов кидається в ополонку, задумується, що це може призвести до затяжної хвороби, а то і летального результату? Лікарі відмічають після Водохреще збільшення кількості захворілих, серед них – і ті, хто наважився на зимове купання. Як же правильно підготувати організм до занурення у крижану воду, і чи є ще час у новачків, дізнавалася Кременчуцька газета.

Говорить «морж»: «Головний ворог «моржа» – вітер»

Не один рік моржуванням займається кременчужанин Сергій Кірчік. Чоловік, якому трохи більше 30 років, говорить, що його батько, лікар-кардіолог, лише схвалює ці купання в холодну пору. Пірнає Сергій у Дніпрі та Сухому Кагамлику.

Рекомендує: краще починати загартовування із літа. Поступово перейти в осінь, а далі можна приступити і до зимового купання.

«Наскільки займатися регулярно – кожен вирішує сам для себе. Часто люди поєднують пробіжки навколо водойми, фізичні вправи безпосередньо з купанням», – розповідає Кірчік.

«Морж» зі стажем рекомендує робити пробіжки в одязі. Говорить, що купання в холодну пору року, як не крути – стрес для судин.

«Ось після бігу вони (судини, авт.) стають більш еластичними. Головний ворог для «моржа» – це вітер. Навіть мороз не такий страшний. Тому, якщо вітер, пірнати у воду треба дуже швидко. А ось, як вітру немає, то це чудова нагода для того, аби збільшувати час купання. Та все ж людям, які знають, що мають певні проблеми зі здоров’ям, моржування треба починати лише після консультації з лікарем», – радить хлопець.

За його переконанням, у будь-якому віці не пізно почати моржування.

«Треба лише зважити на той фактор, що у літніх людей більш суха шкіра. За моїми спостереженнями, молоді люди менше займаються зимовим купанням. Люди передпенсійного і пенсійного віку до цього залучаються більш активно. Можливо, вони цінують своє здоров’я, а ще в наших широтах це дуже доступний спосіб загартування», – зазначає Сергій.

Кірчік особисто знайомий із Віктором Некрасовим, беззмінним керівником клубу кременчуцьких «моржів». Хлопець розповідає, що у цьому клубі переважно люди старшого віку.

«Деякі беруть участь у різних змаганнях, дехто займається для себе. Треба відзначити, що активіст Некрасов щодня за будь-якої погоди купається у Сухому Кагамлику. Взимку йому доводиться навіть прорубувати кригу. Він започаткував моржування у Кременчуці і цим постійно займається», – із розповіді хлопця.

Сам же Кірчік ще займається плаванням. У нього в 2012 році виникла ідея перепливти Дніпро в межах Кременчука. Цього року це вдалося здійснити з командою однодумців. Тепер кременчужанин не відкидає перспективи щодо зимового запливу.

Говорять любителі: «Клин клином не завжди вибивають»

Кременчужанка Віра Савело практикує зимове купання понад 5 років. Розповідає, що занурюється лише на Водохреще.

«Я з тих, хто вірить у цілющі властивості води 19 січня. І в те, що купання цього дня приносить велику користь для здоров’я. Почала купатися без будь-якої підготовки. Прийшли з подругою на берег Дніпра, роздягнулися, а потім і скупалися. Відчуття неймовірні! І чим сильніший мороз, тим більший кайф ловиш», – розповідає пані Віра.

Якось вона занурювалася навіть із температурою. І стверджує, що хвороба відступила. 

«Та не можна сказати, що клин клином вибивають. Подруга якось занурилася, при цьому відчувала, що починається застуда, так хворіла дуже тяжко. Тож експериментувати не варто. Різні організми сприймають зимове купання по-різному», – ділиться досвідом жінка.

Радить лікар: «Різке занурення у холоду воду – стрес для організму»

Для тих, хто збирається моржувати, головне – наважитися.

«Якщо людина вагається, то не варто цим займатися. Лише, коли є впевненість на 100%, можна починати», – розповіла Кременчуцькій газеті завідуюча амбулаторією №1 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Тетяна Іванчо.

Зокрема лікарка попереджає: моржування не можна починати різко.

«Зараз встановилася своєрідна мода на моржування на Водохреще. Та зазвичай непідготовлені люди занурюючись у зимові річки, не оздоровлюються, а роблять собі гірше. Тим більше, коли процес пірнання в ополонку «підігрівається» спиртними напоями. Бажано моржування розпочинати не 19 січня, а заздалегідь готуватися. Наприклад, перед цим декілька місяців приймати холодний душ або ванну. Або купатися у водоймі під відкритим небом. Правильне моржування – це коли ти постійно (без переривання) підготовлюєш свій організм. Якщо робити це поступово, то оздоровлюючий ефект буде помітним. Різке занурення у холоду воду – стрес для організму, це навпаки може спровокувати загострення хронічних хвороб», – говорить вона.

А ще Тетяна Іванчо застерігає: організм може негативно відреагувати на зимове купання. Навіть моржі зі стажем не застраховані від виникнення спазмів дихальних шляхів, а то й зупинки серця. І людина може просто задихнутися.

А ось вік не є перешкодою для моржування.

«Людина в 60 років інколи почувається здоровішою від 40-річних. Якщо немає хронічних хвороб органів дихання чи шлунково-кишкового тракту (вони теж можуть загостритися), то можна починати моржування», – переконана Тетяна Іванчо.

Та все ж консультація медика необхідна.

«Не лише перед тим, як почати моржування, а взагалі раз на рік треба приходити на профілактичний огляд до сімейного лікаря. Так легше лікувати хронічну патологію, проконсультуватися, чи варто моржувати», – нагадує лікарка.

І головна порада: перед пірнанням в ополонку не можна вживати ніякого алкоголю. 

«Не допускайте переохолодження організму. На 10-15 секунд занурилися у воду, вийшли на берег – і одразу на ноги носки, щоб стопи в теплі були. Бажано одразу розтерти все тіло рушником», – ця порада лікарки буде доречною любителям селфі, які роблять купу кадрів біля ополонки.

Наостанок не варто забувати, що після Водохрещі лікарі відмічають збільшення кількості хворих серед тих, хто саме занурився в ополонку. Кілька хвилин зимового купання – і як наслідок можна отримати простріл спини, застуду і хронічні захворювання.

 

Світлана Павленко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться