Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
COVID-2019
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

«Все люди, как люди, а я суперзвезда»: директори шкіл Кременчука, які сперечалися зі ЗМІ, мають відповісти по Закону  


19 февраля 2020 11:35

Школи зобов'язані відповідати на інформаційні запити — пояснення юристки.

Нещодавно парламент ухвалив новий Закон України «Про повну загальну середню освіту». Документ містить низку новацій, однією з яких є необхідність припинення безстрокових трудових договорів з усіма керівниками закладів загальної середньої освіти та педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком та укладення з ними строкових контрактів. У зв'язку з цим Кременчуцька газета написала запит до Департаменту освіти. Ми прохали від департаменту відповіді на такі запитання:  

1.     Яка загальна кількість вчителів працює у всіх школах (гімназіях і ліцеях) Кременчука?

2.     Скільки у Кременчуці вчителів пенсійного віку (конкретно по кожному навчальному закладу)?

3.     Який вік учителів-пенсіонерів?

4.     Скільки у Кременчуці директорів шкіл (гімназій і ліцеїв) пенсійного віку? Перерахуйте навчальні заклади, які очолюють такі керівники.

5.     Чи торкнеться норма закону «Про повну загальну середню освіту» щодо укладення строкового договору на один рік до 1 липня 2020 року директорів-пенсіонерів, які пройшли конкурс і затверджені на посаді у 2019 році? Чи вони залишаться працювати за раніше укладеними договорами?

 Департамент в межах компетенції відповідь надав вчасно, також переслав запит у школи, аби звідти надали всі дані, які ми запитували.

Майже всі школи відповідь надали вчасно, але є такі, які вирішили посперечатися з редакцією. Зрозуміло, що це директорка школи №17 пані Марченко. Раніше вона не допустила журналістів побачити, чим школярів годують у столовій навчального закладу і тепер за фактом перешкоджання журналістській діяльності порушено кримінальну справу.

Тож, зрозуміло, що пані Марченко вирішила і наразі не надавати відповідь, адже, наш запит їй не запит, а звернення.

До того ж, у полку пані Марченко, схоже, поповнення. Тепер не надавати відповідь, як на запит у строк 5 робочих днів, вирішив і директор школи №20 пан Никифоренко.

 

І це при тому, що на аналогічний запит у вересні 2019 року він відповідь надавав вчасно.

Що ж так змінюється в голові у цього директора-пенсіонера, що на майже однаковий запит він надає майже діаметрально протилежні відповіді?

Слід нагадати, що саме у цього керівника, який претендує знову зайняти посаду директора, є конкурент.  

Зрозуміло, що влада міста залишить його на місці, адже рік виборів і команда Малецького не хоче мати зайвого недруга. Але чи в змозі він сучасно тримати руку на пульсі, якщо на прикладі одного запиту має різні думки?

Але повернемося до запиту. Як повідомили редакції медіа-юристи, спроба не надати відповідь редакції на запит вони вважають порушенням чинного законодавства і будуть її оскаржувати.

Медіа-юристка громадської організації «Платформа прав людини» Людмила Опришко у матеріалі "Доступа до правди" зазначає, що комунальні заклади освіти виконують делеговані повноваження по наданню освітніх послуг, а отже, зобов'язані надавати відповіді на інформаційні запити.

За її словами, судова практика підтверджує, що школи є розпорядниками публічної інформації. 

«Зокрема, у справі № 661/4138/17, де суд прямо зазначив, що зазначені навчальні заклади виконують делеговані повноваження по наданню освітніх послуг. Посилання у відповідях на статтю 4 КАС України також є безпідствним, оскільки Закон України «Про доступ до публічної інформації» дає автономне тлумачення терміну «розпорядник публічної інформації», відносячи до їх числа не лише суб'єктів владних повноважень, але й інших осіб, зазначених у статті 13 цього Закону. Крім того, підсудність справ про доступ до публічної інформації визначається не лише суб'єктним складом їх учасників, а прямими приписами частини 3 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та пункта 7 частини 1 статті 19 КАС України», – підсумувала експертка.

Щодо поплутання запитів і звернень, Людмила Опришко зазначає, що із текстів видно, що в них висловлено прохання повідомити загальну кількість вчителів, які працюють у школах, кількість вчителів пенсійного віку та вік учителів-пенсіонерів у знеособленому вигляді. Ця інформація напряму стосується організації учбового процесу, а відтак – надання освітніх послуг, а тому вона відноситься до публічної інформації і повинна надаватись за запитами.

«Розгляд запитів на доступ до публічної інформації, як звернень громадян, є безпідставним та незаконним. Як видно із отриманих відповідей, Кременчуцький ліцей № 17 «Вибір» та Кременчуцька загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів № 20  є комунальними закладами освіти, заснованими Кременчуцькою  міською радою Полтавської області.  Такі комунальні заклади освіти створюються з однією метою – задля реалізації державної політики у сфері освіти, визначеної, зокрема, Законом України «Про освіту», та надання відповідних освітніх послуг. Відповідно, вони виконують делеговані суб’єктом владних повноважень (місцевою радою) повноваження по наданню освітніх послуг відповідно до вимог Законів України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту». Тому інформація, яка створюється в процесі виконання таких делегованих повноважень по наданню освітніх послуг відноситься до публічної інформації відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», – наголосила юристка.

«Кременчуцька газета» вже звернулася зі скаргою на дії директорів, які не надали відповідь на запит, до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Нагадаємо, «Все люди, как люди, а я суперзвезда»: деякі директори шкіл Кременчука вирішили знову посперечатися зі ЗМІ.

 

 Олег Булашев 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться