Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 27 Червня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Як професорка Полтавського державного аграрного університету готує крафтові сири і пригощає ними переселенців

21 червня 2022 17:45

Війна завадила діяльності експертного центру «Milk Local product», але надихнула на добрі справи.

Смачний сир, ніжний йогурт і айран – всі ці продукти, які не лишне смачні, а й корисні (осjбливо для дітей і літніх людей) виготовляють у лабораторії кафедри технології переробки продукції тваринництва Полтавського державного аграрного університету. Тут віднедавна працює міні-лінія з переробки молока експертного центру «Milk Local product», на якій виготовляють сири і інші продукти.

Зараз вони входять у меню вимушених переселенців, які проживають у гуртожитках цього вишу. Понад півтисячі людей, які покинули свої домівки, їх всіх безкоштовно годують у їдальні університету. Молоко для виготовлення сирів і інших продуктів надають безоплатно сільськогосподарські господарства. 

З роботою міні-лінії ознайомили і журналістів із різних куточків України, які днями в рамках прес-туру, організованого Харківським  і Полтавським прес-клубами, відвідали ПДАУ.

«Тут встановлено не дуже складне обладнання, яке можна прилаштувати у кожній громаді, а фахівцям, які б на ньому працювали, пройти навчання і мати власний сир. Ним годувати дітей в їдальні, чи працівників на виробництві, чи пригощати гостей продукцією. Наше обладнання коштує 18 тис євро. Закуплено за європейські гроші, які передані на рахунок університету, звідти конвертовано у гривню.  Все придбано в Україні, але різних виробників. Виходить: гроші європейські – обладнання українське», - розповів проректор із науково-педагогічної, к.с.-г.н., доцент Олег Горб.

Він вказує, що активну участь у розробці проєкту взяла участь Оксана Кравченко, професорка кафедри, кандидат с.- г. наук, доцентка кафедри технології переробки продукції тваринництва. Відомо, що вона професорка двох кафедр. І зараз саме на її плечах лежить процес сироваріння.

Проєкт подали через Еразмус+  - програму міжнародної співпраці Європейського Союзу з іншими країнами світу у сфері освіти, молоді та спорту, що має на меті підтримку освітнього, професійного та особистісного розвитку громадян ЄС і поза його межами. 

«Ми взяли на озброєння переробку молока, а хтось робив стаки на туризм чи інші сфери, пов’язані  із механізацією чи з рибою. Також ми серед небагатьох, хто встиг запустити виробництво до війни. 20 жовтня минулого року почала діяти ця лабораторія. До того йшли різні стадії: закупки, монтування. Тож рецептуру, яку зараз маємо, напрацювали за зовсім короткий проміжок часу», - розповів Олег Горб.

За мету ставили створити експертний центр «Milk Local product» у ПДАУ. Та через війну довелось заморозити його діяльність на рік, далі ж планують перевести центр у кластер виробників і переробників молочної продукції. 

«Планували паралельно створити курси сироварів. Зараз багато крафтових сироварень чи крафтових переробників молока на Полтавщині і загалом по Україні, які можуть щось робити, але в них немає документів відповідних. У нас зараз все на стадії ліцензування, але воєнний стан завадив і тут. Та все ж є люди, які бажають прийти до нас на навчання і навчитися технологій і отримати державний документ, де буде вказано, що отримав робочу професію «сировар». Завдяки цьому диплому можна виходити на екологічне виробництво, отримувати сертифікати європейського зразку, аби експортувати продукцію. Дуже багато можливостей відкривається, коли ти легалізований, а не просто у себе вдома можеш щось виготовляти», - зазначив О. Горб.

Згадали і про партнерське фермерське господарство «Добро-Крафт», із яким до війни росії із Україною була домовленість про поставку козячого молока.

«На жаль, власник зараз воює, а жінка воює із козами. Розумієте, що зараз підвезти молоко коштує дуже дорого», - розповідає декан факультету технології виробництваі переробки продукції тваринництва Анатолій Шостя.

Він вказує, що потужність обладнання  міні-лінії – 120 літрів молока за одну варку. У результаті виходить до 18 кілограмів м’якого сиру.

Оксана Коваленко пояснює, що працюють із м’яким сиром, бо його виробництво малозатратне по часу. Зараз ним смакують переселенці. Іноді експериментують і роблять сир лабне – такі смачні кульки із спеціями у кукурудзяній олії.

«Процес виготовлення м’яких сирів триває пів дня, тому якщо в якійсь громаді більше молока, то можна у дві зміни. Крім того, якщо комусь треба більше, то є потужності вищі. Виготовляють обладнання  на 300 літрів за варку і більше. У Одесі можна замовляти будь-яке під різні умови громади. Сироварство – зараз такий популярний бізнес, як і вирощування равликів», - слова А. Шості.

Влітку у лабораторії університету варять сир двічі на тиждень, а на початку війни росії проти України, коли потік біженців був інтенсивний, робили це і тричі.

«Дайте нам щодня по 100 літрів молока, то варитимемо щодня», - говорять тут.

Нагадаємо, Столиця українського гончарства Опішня: чим готові здивувати туристів уже зараз, а що готують після нашої Перемоги

 

 

Олена Ліпошко, фото авторки


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися