Кременчуцька газета
Вівторок, 16 Квітня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Яке сьогодні свято – все про 21 листопада, основні події, що не можна робити

21 листопада 2022 08:00

21 листопада 2022 року – понеділок. 271-й день війни в Україні.

До Нового року залишається 40 днів.

 

Від 2017 щороку 21 листопада в Україні святкується День гідності та свободи. Це національне свято має надзвичайно важливе значення для кожного українця. Його мета – затвердити прагнення громадян України до демократії, справедливості, свободи та схвалити рух до майбутнього в Європі. Особливо важливе воно сьогодні, коли російські війська розпочали повномасштабну війну в Україні. Свято вказує відразу на дві доленосні події в житті українців – Помаранчеву революцію 2004 року і Революцію гідності 2013 року. “Помаранчева революція” розпочалася після грубих порушень під час процесу виборів президента України, коли відбулася фальсифікація результатів. Українці були невдоволені та обурені бажанням Віктора Януковича незаконно захопити владу. Тому прибічники іншого кандидата, Віктора Ющенка, почали виходити на мітинги. Протести проходили не лише на головній площі країни, але й по всім містам.

 

Євромайдан / © commons.wikimedia.org

Євромайдан / Фото: commons.wikimedia.org

“Революція гідності” пройшла рівно через 9 років після Помаранчевої. Цього разу громадяни були незадоволені рішенням Кабміну зупинити підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Перші протестувальники почали виходити на вулиці Києва саме 21 листопада. У відповідь на мітинг, влада застосувала силу. Після цього протести заполонили всі міста країни. Протестувальники не покидали Майдан Незалежності протягом зими 2013-2014 рр. Найбільш криваві події сталися 18-20 лютого, коли від снайперських пострілів загинули десятки євромайданівців. Зараз їх знають під загальною назвою “Небесна сотня”.

21 листопада Україна святкує День Десантно-штурмових військ Збройних сил. З’явилося свято 2017 року, коли була замінена назва десантних військ на десантно-штурмові війська. Сьогодні вони є окремою частиною Збройних сил України, приймають активну участь в зоні АТО/ООС, а також в спеціальних і миротворчих операціях. Цікавий факт – столицею десантно-штурмових військ України вважають Житомир. Саме тут відкритий навчальний центр та дислоковане командування ДШВ ЗСУ.

В інших країнах 21 листопада святкують Всесвітній день рибальства. В заходах, приурочених до цього дня приймають участь різноманітні риболовні співтовариства, спілки та асоціації.

Також світ святкує Всесвітній день телебачення. Подія була заснована Організацією Об’єднаних Націй 1996 року. Дату обрали на честь дня здійснення першого Всесвітнього телевізійного форуму ООН, який пройшов саме 21 листопада. Основна місія цього свята дня – інформування суспільства про ту роль, яку відіграє ТБ у розвитку та просуванні миру.

 

21 листопада - Всесвітній день вітань або Hello Day / © Pexels

21 листопада - Всесвітній день вітань або Hello Day / Фото: Pexels

Кожного року 21 листопада святкується Всесвітній день вітань або Hello Day. Свято було започатковано братами Майклом і Брайаном Маккомаками 1973 року. Акція була придумана, щоб показати протест проти “холодної війни” та тої напруги, яка існувала між людьми різних країн. Брати надіслали листи з листівками до різних куточків планети з таким побажанням: кожен, хто хоче долучитися до святкування, має також надіслати листівки 10 іншим людям.

21 листопада — Європейський день муковісцидозу.

21 листопада є і неофіційне свято – День без музики. Його 2005 року заснував музикант та музичний продюсер з Шотландії, Білл Драммонд. Він хоче цим днем привернути увагу до того, що в сучасному світі музика перестала бути витвором мистецтва і надто сильно знецінюється. Дата обрана як найближча до церковного католицького свята пам’яті Цецилії Римської. Вона була покровителькою класичної музики.

Яке сьогодні церковне свято

 

21 листопада в церковному календарі - День Святого Михайла, Собор Архістратига Михаїла / © commons.wikimedia.org

21 листопада в церковному календарі - День Святого Михайла, Собор Архістратига Михаїла / Фото: commons.wikimedia.org

21 листопада за релігійним календарем – День Святого Михайла, Собор Архістратига Михаїла. В народі свято отримало назву “Михайлів день”. Термін “собор” означає зібрання всіх святих ангелів, яких очолює саме Архістратиг Михаїл, який є Небесним вождем. Ім’я Михаїл перекладається як “подібний Богу”.

Архангел Михаїл зображується на іконах в військових обладунках, зі списом чи мечем, яким вражає дракона. Біблейські писання стверджують, що саме Михаїл – єдиний ангел, який зміг дати спротив Люциферу і навіть скинути його з неба. З того часу його вважають найбільш наближеним до Бога ангелом. Він керує іншими ангелами і є захисником всіх несправедливо скривджених чи ошуканих.

Архангел Михаїл поширений символ геральдики. В Україні він символізує Київщину, а також Наддніпрянську Україну.

Також 21 листопада святкують Введення в храм Пресвятої Богородиці. Пресвята Діва Марія народилася у праведних Йоакима та Анни. Вони були бездітними і тому дали обітницю, якщо в них буде дитина, то віддадуть її на службу до Єрусалимського храму. Їхні молитви були почуті і Господь подарував їм доньку. Коли Марії було три роки, батьки віддали її в храм в руки первосвященика Захарії, батька Хрестителя Івана Предтечі. Саме тут вона перебувала до того часу, як заручилася з Йосифом Обручником.

Які сьогодні іменини: Михайло, Михайлина.

Талісманом людей, народжених 21 листопада, є циркон. Цей самоцвіт вважається досить рідкісним та дорогим. Використовується в ювелірній справі. Вважається, що циркон – символ творчої натури, а також вміє виводити на чисту воду брехунів.

В цей день народилися:

 • 1694 рік – філософ, письменник, Вольтер.
 • 1830 рік – етнограф, громадський діяч, Андрій Маркевич.
 • 1896 рік – композитор, Михайло Вериківський.
 • 1916 рік – актор і режисер, Ярослав Геляс.
 • 1952 рік – народний художник України, ілюстратор, Сергій Якутович.
 • 1965 рік – актриса, автор пісень, співачка та композитор, Бйорк.
 • 1985 рік – співачка з Канади, Карлі Рей Джепсен.

 

Що не можна робити в цей день

 • 21 листопада наші пращури не мили голови, щоб не “змити весь розум”.
 • Вважалося, що Михайло може образитися, якщо рубати, різати ножем або ткати. Тому цього не робили.
 • 21 листопада не можна було підвищувати голос, сваритися. Свято використовували як день примирення.
 • Не можна відмовляти нужденним в допомозі.
 • Якщо робити роботу в корисливих цілях, то Михайло покарає.
 • Наші предки намагалися не братися за важку роботу 21 листопада.

Народні прикмети і традиції

 

Якщо 21 листопада цілий день на деревах іній – буде снігопад / © Pexels

Якщо 21 листопада цілий день на деревах іній – буде снігопад / Фото: Pexels

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

 • Почути церковний дзвін до біди.
 • Дивилися, який сьогодні день: якщо надворі ясно – скоро прийдуть тріскучі морози.
 • Вранці 21 листопада на деревах іній – зима буде сніжною.
 • Якщо на Михайлів день іде мокрий сніг, чекайте на мокру весну.
 • Якщо 21 листопада цілий день на деревах іній – буде снігопад.
 • Якщо приснився гарний сон, його не можна було розповідати, бо не справдиться.
 • Вважалося, що людина, народжена 21 листопада, буде щасливою.

21 листопада наші пращури зверталися до архангела Михаїла з проханням про захист від лукавого, злих людей, ворогів і темних сил. Раніше в цей день влаштовувалися великі гуляння, які могли тривати кілька днів. А все через те, що після цього дуже скоро починається Різдвяний піст і предки намагалися наїстися досхочу.

Як і з іншими церковними святами, з 21 листопада у наших пращурів пов’язано чимало звичаїв і обрядів. Наприклад, не дозволялося копати землю. Також була цікава прикмета: хто перший зайде до хати, той і буде тим, хто приносить добро або зло (в залежності від намірів і характеру людини).

Традиційно Михайлів день в народі пов’язували з початком зими. Навіть існувало повір’я: один з шести братів, що поділили між собою небо, землю і весь світ. Михайлу ж випало керувати мертвими душами.

На Русі 21 листопада вважалося завершальним днем весільного сезону. Тому дівчата, які не знайшли свою долю, дуже сумували. А також проводили обряд на те, щоб коханий швидше прийшов у прийдешньому році. В суботу, неділю або середу дівчата купували борошно і вночі на 21 листопада пекли пиріг. Зранку несли випічку в храм і молилися.

Пам’ятні дати 21 листопада

Календар важливих подій в Україні та світі за 21 листопада:

 • 1783 рік — над Парижем здіймається перша пілотована людиною повітряна куля;
 • 1806 рік — Наполеоном була проголошена “континентальна блокада” Великої Британії;
 • 1831 рік — на ліонській фабриці через зменшення заробітної плати ткачам проходить перший в історії пролетарський виступ під гаслами “Жити працюючи або вмерти воюючи”;
 • 1877 рік — Томас Едісон винаходить фонограф;
 • 1916 рік — потонув корабель-близнюк “Титаніка” — “Британнік”;
 • 1918 рік — у Львові встановлена польська влада, УНП переїжджає до Тернополя;
 • 1920 рік — армія УНР переходить річку Збруч, де і була інтернована в таборах;
 • 1921 рік — під містом Базаром 359 полонених українських вояка було розстріляно більшовиками;
 • 1947 рік — заснування в Нью-Йорку Панамериканської української конференції;
 • 1962 рік — президент США Джон Кеннеді знімає блокаду з Куби;
 • 2004 рік — в Україні проходить другий тур виборів на посаду президента, о 20:40 прихильники Віктора Ющенка починають акцію протесту, з якої розпочинається “Помаранчева революція”;
 • 2013 рік — Кабінет Міністрів України на чолі з Миколою Азаровим вирішив призупинити процес підготування до укладання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Саме після цього спалахує “Революція гідності”.

За матеріалами ТСН


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися