Кременчуцька газета
Вівторок, 16 Липня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

"Якщо у вас є голі ляльки, приносьте мені їх" - у Кременчуці в одному місці зібрались майже 100 Барбі у вбранні ручної роботи

7 травня 2024 13:00

Історія однієї лялькової колекції.

Сьогодні у краєзнавчому музеї Кременчука відбулось відкриття експозиції «Барбі Другого Українського фронту», присвяченої пам’яті кременчужанки Галини Григорівни Гугніної. На виставці представлено понад 90 ляльок у вечірніх і повсякденних сукнях, військовий одяг та нагороди часів Другої світової війни, унікальні фотографії, а також два парашути.

Як повідомили на відкритті виставки її ініціатор - директор Кременчуцького музею історії авіації і космонавтики Анатолій Миколайович Бишенко. Він розповів, що ще при житті Ганна Гугніна заповіла, щоб колекцію ляльок передали саме в цей музей.

"Слід зазначити, що названа виставка помітно відрізняється від інших художніх виставок, які протягом поточного року проходили в нашому закладі культури. Головна її відмінність полягає в тому, що вона є різновекторною і тематично, і композиційно. У цій виставці переплітаються полотна із клаптиків історії з моментами творчості, страхіття війни і палке кохання, проблематика чоловічого і жіночого, земного і небесного. Історичні факти, пов'язані із Другою світовою війною, а також із організацією і функціонуванням другого Українського фронту, подаються через приватну історію головної героїні Галини Гугніної. Через її долю, через історію її кохання, історію її чоловіка і головне - через її творчість. Не можна точно сказати, чи це раціонально виважена стратегія, чи навпаки невинний жест з боку ініціаторів виставки", - відмітили на відкритті виставки.

Своєю чергою Анатолій Бишенко детально розповів про родину Гугніних, про початок кохання двох молодих людей, які зустрілись на війні.

Згадав, що Галина Гугніна із багатодітної родини, де народилось 10 дітей, а вижило семеро. Окрім дівчини ще брати воювали під час Другої світової війни. 

Сама Ганна Гугніта у віці 18 років пішла добровольцем на фронт. З травня 1942 року закінчила скорочені курси механіків авіаційного озброєння та укладальників парашутів. Всю війну пройшла по липень 1945 року. Познайомилась з льотчиком, Миколою Гугніним, з яким одружилась у 1944 році. Як укладальниця парашутів з листопада 1943 року виконала більше 500 укладань та забезпечила 1724 бойових вильотів, під час цього 10 льотчиків успішно виконали 10 вимушених покидань літаків. Перемогу над нацизмом зустріла в столиці Чехословаччини, у м. Празі. У повоєнні роки переїхала з чоловіком до Кременчука. Деякий час працювала викладачкою на курсах викрійки і шиття.

"У неї на видному місці висіла фотографія у словацькому вбранні. Їй вона дуже подобалась", - пригадав Бишенко.

І зараз копія цієї фотографії і деяких інших із родинного архіву Гугніних представлено на виставці.

Але головне в експозиції - ляльки. Звичайні пластмасові ляльки типу Барбі, які одягнуті у різноманітне вбрання.

На це Анатолій Бишенко пригадує, що вже після смерті чоловіка у Галини Гугніної викрали нагороди, інші сімейні реліквії. Нічого не знайшли. Та саме цей фактор став причиною інсульту. 

Тож з 1990 року жінка почала займатися рукоділлям. За порадою лікаря "швидкої допомоги" Ніни Танцюри так Ганна Гугніна розробляла дрібну моторику рух. Виготовленням одягу для ляльок займалась до 94 років, а померла в віці 96 років. Це теж пригадав Бишенко. А також зазначив, що чимало ляльок Ганни Гугніної у приватних закордонних колекціях.
А свого часу вона була викладачкою курсів крою і шиття. 

В. о. директорки Міського краєзнавчого музею Алла Гайшинська показала одну ляльку, яка не потрапила в експозицію під скло, акцентуючи, яка тонка ручна робота при створенні цих шедеврів. А ще вона вказала, що кожна лялька стоїть на невеликій використаній баночці.

"Я як побачила, що заносять баночки, то думаю - при чому вони до ляльок", - слова Гайшинської.

Уже, як Галина Гугніна "одягала" ляльки, пригадала її сусідка Євгенія Баранова.

"Заходила і дивилася, як вона шиє ці ляльки. Це дуже кропітка робота, дуже така ювелірна робота. Вона завжди просила: "Якщо у вас є голі ляльки, приносьте їх мені". І ці баночки, як говорили, щоб ставити їх. Матеріал завжди брала весь.

Казала, що якщо вам не потрібні якісь тканини, якісь вишивки, то несіть. У неї такий пакунок всього був. Я пропонувала зробити їй викрійки сукенок, а щоб самій зшити на машинці, то відмовлялась. Говорила: "Ні-ні, це тільки ручна робота". І я завжди дивувалась, щоб вона своїми старенькими, такими вже висохлими руками, такі ювелірні робила шви, всіх цих прекрасних лялечок", - слова кременчужанки.

Тож побачити прекрасні творіння Ганни Гугніної можна на власні очі. Адреса музею: вулиця Ігоря Сердюка, 2 (середа-неділя з 9:00 до 16:30).

 

Світлана Павленко

Фото авторки


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися