Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 4 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Їдальня біля мерії, будинок телебачення та підземний пішохідний перехід у районі ринку: нереалізовані проекти Кременчука

 

19 августа 2019 13:45

Яким на початку 90-х років минулого століття бачили майбутнє нашого міста архітектори – і що з цього вийшло.

На початку поточного року депутати Кременчуцької міської ради прийняли рішення «Про списання витрат по проектно-вишукувальним роботам незавершеного будівництва, що ліквідуються».
Як сказано у пояснювальній записці до рішення, на замовлення органів місцевого самоврядування комунальне виробниче підприємство «Кременчуцьке міське управління капітального будівництва» протягом багатьох років виконувало функції замовника з проектування, будівництва, капітального ремонту, реконструкції об’єктів за рахунок місцевого, обласного та державного бюджетів.
За цей час на балансі підприємства з’явилися витрати на проектні, вишукувальні та передпроектні роботи щодо об’єктів, будівництво яких не було і не буде розпочато в подальшому у зв’язку з його недоцільністю, зміною містобудівних умов та нормативних документів або застарілістю розробленої проектно–кошторисної документації та вихідних даних.
Зазначимо, що загальна сума, яку списали за 119 проектами, становить понад 3 млн 700 тис грн.
Кременчуцька газета переглянула перелік об’єктів, які попередники мера Кременчука Віталія Малецького планували будувати в місті. Про частину з цих проектів, зокрема про Слов’янську площу, Будинок правосуддя та Науково-технічний творчий центр молоді ми вже писали*.
Сьогодні розповімо про наступні об’єкти, які так і залишилися лише у кресленнях на папері.

 

Біля мерії мала з’явитися їдальня  


У 1991 році кременчуцька влада на чолі з тодішнім головою виконкому міської ради народних депутатів Іваном Пономаренком прийняла рішення про надання дозволу Управлінню капітального будівництва на проектування їдальні на 50 посадочних місць у
провулку Поштовому. Вона мала розміститися майже прямо на подвір’ї адмінбудівлі міськради (див. фото), де зараз знаходиться автостоянка машин та ростуть дерева та кущі. До цього рішення влада прийшла з урахуванням того, що їдальня для чиновників розміщувалася на 4-му поверсі міськвиконкому і це не всім подобалося: часто запах їжі просто заполоняв коридори влади.
Нову їдальню, згідно з рішенням влади, мали збудувати за 2 роки. Проєктуванням приміщення займався кременчуцький проєктний відділ «Укрміськбудпроєкт».
В архітектурно-планувальному завданні сказано, що ділянка для будівництва мала орієнтовну площу 0,03 га і знаходилася поруч із будівлею міськвиконкому, управлінням експлуатації Дніпродзержинського і Дніпровського водосховищ та багатоповерхівкою.
Сам проєкт не мав бути типовим: його повинні були зробити за індивідуальним замовленням і враховувати вимоги санітарних, протипожежних, будівельних норм і правил.
Майбутня їдальня в обробці фасаду мала нагадувати адмінбудівлю мерії: декоративна кам’яна штукатурка на білому цементі з додаванням крихти.
Цоколь будівлі планували зробити з гранітних полірованих плит темного кольору.
А територію, що поруч, мали озеленити, освітлити та вимостити плиткою. Заїзд на ділянку передбачався з вул. Перемоги.
Проте економічна криза після розпаду СРСР не дозволила реалізувати цей проєкт. Згодом  влада в місті змінилася, і проєкт так і залишився нереалізованим. А кілька років тому, їдальню взагалі прибрали з 4-го поверху адмінбудівлі. Тепер у мерії на першому поверсі працює лише буфет.

 

Міське телебачення мало оселитися в окремому приміщенні 


У 1993 році тодішня влада міста на чолі з Іваном Пономаренком вирішила будувати у Кременчуці будинок міського комітету з телебачення. Керманич міста говорив, що бачить Кременчук із власною комунальною телекомпанією.
Комунальне телебачення мало оселитися на вул. 29 вересня. Тоді мер навіть видав розпорядження про дозвіл міському Управлінню капітального будівництва на проектування будинку для тележурналістів.
Документів із цього будівництва мало, але із тих, які є, стало відомо, що кількаповерхова споруда мала з’явитися на вул. 29 вересня, між вулицями Чапаєва та Красіна. Планувалося, що до неї з будівлі на розі вулиць Шевченка та Цюрупи** переїде будинок радіо.
Проте економічна криза не дозволила і цим планам втілитися у життя. А згодом про комунальне телебачення взагалі забули, адже почалося розвиватися приватне ТБ. Місто «взяла в полон» кабельна телекомпанія «Візит», і всі антени на будинках згодом зникли.
Зараз на місці можливого будинку міського комітету з телебачення звели багатоповерхівку (см. фото). Так само вже немає будинку радіо, на території якого також ведуться будівельні роботи зі спорудження житла для городян.
А комунальне телебачення, яке активно почав розвивати загиблий мер Олег Бабаєв, і яке в народі називають «Агіт-ТБ Малецького», розмістилося поруч із мерією – у двоповерхівці, де раніше знаходилася Служба безпеки України.

 

Мрія про підземний перехід так і залишилася мрією


У 1994 році у міської влади Кременчука  визріло питання про будівництво підземного пішохідного переходу в районі центрального ринку (на фото).
Відповідно до плану, перехід мали звести вже у 1996 році. В архітектурно-планувальному завданні, виданому 16 червня 1994 року, сказано, що перехід мав з’явитися на розі вулиць Шевченка та Першотравневої. Його необхідність пояснювалася просто: наявністю великого навантаження пішоходів та автотранспорту.
Планувалося, що підземний перехід будуватимуть із конструкцій збірного залізобетону. Зовнішню частину стін, які огороджували би вхід, мали облицювати гранітними плитами. З граніту мали бути виконані і сходи. У переході передбачалися турнікети та пандуси для колясок.
Також планувалися заходи з виконання робіт під час обмерзання сходинок у зимовий період.
В переході, окрім приміщень техобслуговування, нічого розташовувати не передбачали.
Ширина тунелю мала скласти 4 метри.
Цей проєкт, як і багато інших, влада не реалізувала. Адже нинішні можновладці полюбляють втілювати в життя лише ті ідеї, які можуть принести їм кошти. Вони не розмірковують, як їхні попередники, про потреби міста і його мешканців. 

P.S. Кременчуцька газета продовжить серію матеріалів про проєкти розвитку міста, які вже канули в Лету.
* Нагадаємо, на базі дитячої художньої школи хотіли створити Науково-технічний творчий центр молоді

Будинок правосуддя, податкова і соцзабез повинні були з'явитися замість госпрозрахункової дільниці зеленого будівництва

** У статті використані назви вулиць, які існували (або повинні були з'явитися) за часів розробки проєктів. 

 

Олег Булашев
Фото Кирило Воронцов

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться