Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

З 11 грудня Кременчук може поринути у темряву: Закон «Про ринок електричної енергії» вступає у дію, але не все так гладко


30 ноября 2018 16:00

Асоціація міст України пропонує, як не допустити колапсу.

26-27 листопада у Києві пройшов П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація: результати, виклики і перспективи». На захід з’їхалися представники ЗМІ з усієї України, а організували його у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

В ексклюзивному коментарі представникам полтавських ЗМІ виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів про особливості Закону “Про ринок електричної енергії”, який набирає чинності 11 грудня і що це може призвести до відключення комунальних підприємств від світла. А, як відомо, до комунальних підприємств відносяться водоканал, «Міськсвітло» та інші, які забезпечують, зокрема, життєдіяльність Кременчука.

Пан Слобожан каже, що нормами закону передбачено, що всі муніципалітети (міські ради) мають до 11 грудня провести відкриті тендери по визначенню постачальника електричних послуг. Тобто ринок демонополізується.

Нині на ринку електричних послуг в країні чи не єдиний монополіст – підприємства обленерго. Проте не все так просто. Постачання електричної енергії споживачам на умовах універсальної послуги, починаючи з 11 грудня 2018 року, може мати перешкоди для окремих споживачів. Особливо це стосується споживачів, що фінансуються з державного або місцевих бюджетів, через особливості, встановлені Законом України «Про публічні закупівлі». До таких споживачів, зокрема, відносяться заклади охорони здоров’я, освіти, науки та інші. Такі споживачі повинні до 11 грудня 2018 року обрати нового електропостачальника на роздрібному ринку електричної енергії та укласти з ним договір про постачання електричної енергії, повідомляє «Ліга закон».

"Нормами цього закону передбачено, що до 11 грудня усі муніципалітети мають провести відкриті тендери про визначення постачальника електричних послуг. Зараз на ринку електричних послуг є монополіст — підприємства обленерго. З 11 грудня заклади охорони здоров’я, освіти, науки та інші споживачі, які фінансуються з державного або місцевих бюджетів, через особливості, встановлені Законом України «Про публічні закупівлі», мають обрати нового електропостачальника на роздрібному ринку електричної енергії та укласти з ним договір про постачання електроенергії. Тобто, фактично ринок демонополізується, і споживачі мають вийти на відкриті торги і відібрати за тендерними процедурами нового постачальника послуг. Але, не все так просто. Проблема містить три складові: перша – закон виписаний таким чином, що можуть вийти на ці торги постачальники, які не мають заборгованості. Фактично, більшість комунальних підприємств в Україні мають заборгованості, тому що підвищувалася заробітна плата, тарифи були не економічно обґрунтовані, підвищувалася ціна на енергоносії, комунальні послуги, витратні матеріали", – розповів Слобожан.

Друга проблема, за словами Олександра Слобржана, у тому, що порядок проведення конкурсу до цього часу не затверджений Кабінетом Міністрів.

"І третя проблема пов’язана з тим, що навіть ті, хто немає заборгованості, хто певним чином намагалися зондувати ґрунт через електронні системи закупівель, та намагалися знайти іншого постачальника і зараз він визначений, до них ніхто не подався на попередні заявки", – зазначив Олександр Слобожан.

Наразі, для вирішення цієї проблеми, Асоціація міст України пропонує: по-перше – затвердити постанову про порядок проведення конкурсу, по-друге — визначити постачальника “останньої надії”.

"На 3 місяці буде визначений постачальник, який дозволить муніципалітетам без конкурсу постачати електроенергію комунальним підприємствам, навіть у разі їхньої заборгованості, щоб вони не були відключені. А це комунальні підприємства не тільки теплопостачання, а й водопостачання, водовідведення, реси та інші. І останній момент – ми просимо, щоб було відтерміновано положення цього закону, який переносить запровадження цієї статті, до 1 липня 2019 року поки не сформується ринок постачальників цих послуг. З цим пов’язаний наступний етап – ми просимо вивести з-під дії цього специфічного конкурсу підприємства житлово-комунального господарства, щоб вони могли звертатися до так званих універсальних постачальників на ринку електроенергії", -  розповів Слобожан.

Він наголосив, що якщо цього не буде зроблено, то ми можемо зіткнутися з тією ж ситуацією, яка виникла цьогоріч в 22-х містах з теплопостачанням, коли батареї у мешканців були увімкнені не своєчасно.

 

Олег Булашев

Відео Олексій Орлов

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться