Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 21 Сентября 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

З початку року за антирабічною вакциною звернулися 414 кременчужан

 

30 сентября 2019 10:00

Із них 121 дитина.

Сказ зустрічається у більш, ніж у 150 країнах. Щороку від нього у світі гине  59 тис. людей. 40% осіб, що постраждали від тварин, підозрілих на сказ, цедіти у віці до 15 років. Сказ – особливо небезпечне смертельне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей. В наш час існують ефективні заходи протидії сказу: профілактична вакцинація тварин і людей, запобігання нападів тварин на людей, контроль за популяцією собак в побуті та дикої природі. 

Успіх заходів не можливий без комплексного впровадження їх на основі концепції «Єдинездоров’я». Ініціатива «Здоров’я неподільне» – спільні заходи фахівців кількох галузей на місцевому, національному та глобальному рівнях з досягнення оптимального рівня здоров’я людей, тварин та навколишнього середовища.

У 2015 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (МЕБ), Продовольча та сільськогосподарська організації ООН (ФАО) і Глобальний альянс по боротьбі проти сказу (ГАБС) заснували партнерство «Об’єднанні проти сказу» (“UnitedAgainstRabies”) для відпрацювання загальної стратегії, спрямованої на зведення до нуля смертності людей від сказу до 2030 року. Глобальний стратегічний план «0 до 30» (Zeroby 30) – це керівництво для країн у розробці і впровадженні національних планів по елімінації сказу. Досвід країн, які впроваджували комплексні заходи профілактики сказу, засвідчив значні успіхи щодо покращення ситуації серед тварин та зниження рівня захворюваності людей. До програм входили такі заходи, як: усунення захворювань у домашніх тварин та дикої природи через вакцинацію тварин; управління популяцією собак та лисиць; полегшення доступу до антирабічної допомоги, посилений епідеміологічний нагляд; підвищення інформованості громадськості.

Ліквідації сказу можна досягти шляхом вакцинації тварин та профілактики укусів. Сотні тисяч людей залишаються живими завдяки отриманню профілактичних щеплень, які щорічно призначаються 15 млн постраждалих від тварин.

Створенням вакцини та впровадженню щеплень проти сказу людство зобов’язане Луї Пастеру. У 1885 році був врятований перший пацієнт – хлопчик, якого покусав скажений собака.

Тільки щеплення проти сказу можуть врятувати життя людині, яка стала жертвою нападу скаженої або підозрілої на захворювання сказом тварини. Сучасні вакцини дозволяють уникнути захворювання на сказ застосуванням курсу з 5 щеплень.

Після контакту з імовірно хворою на сказ твариною НЕОБХІДНО: негайно та ретельно промити рану водою з господарським милом, це має вирішальне значення і може врятувати життя. Час звернення за медичною допомогою також має вирішальне значення, особливо при укусах в голову та руки. Несвоечасно розпочатий або безпідставно припинений курс профілактичних щеплень може бути неефективним.

У Кременчуці сказ серед людей не реєструвався з 1958 року, але захворювання на сказ серед тварин, які можуть стати джерелом інфекції для людини, реєструються щорічно. Останній випадок мав місце в серпні 2019 року, коли на сказ захворіла та загинула собака. Карантинні обмеження по місту встановлені з 05.08.19. та будуть продовжені до 08.10.2019.

За 8 місяців 2019 року в місті за антирабічною допомогою до травматологічних пунктів Дитячої лікарні та Лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька» звернулось 414 осіб, з них 121 дитина, що зазнали пошкодження від тварин.96 особам було призначене антирабічне лікування. Отримали щеплення проти сказу в повному обсязі 79 осіб. Госпіталізовано у зв'язку з важкістю отриманих пошкоджень та необхідністю проведення лікування 26 осіб, з них 16 дітей. Необхідно відмітити, що біля 76% пошкоджень, нанесено тваринами, які відомі або мають господаря. Крім собак та котів мешканці міста отримували пошкодження також від їжаків, диких крис,білки, хом’яків, кроля та нутрії.

Проблема сказу в Кременчуці, як і в країні в цілому, потребує: визнання її актуальності; фінансування комплексних заходів профілактики; впровадження та підтримки заходів впливу, спрямованих на підвищення відповідальності власників тварин за належне утримання тварин; збільшення обсягів щеплень проти сказу собак і котів, вирішення проблеми існування бездоглядних тварин.

Епідемічна ситуація зі сказу в Україні у 2019 році

Державна установа «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» інформує про підтвердження діагнозу «Сказ» у 65-річного мешканця Петрівського району Кіровоградської області. Дослідження матеріалу на сказ проведене у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України.

07.03.2019 року чоловік зазнав нападу і отримав укуси в нижню губу від сусідської вівчарки, яка 11.03.2019 року загинула. Інформація про щеплення собаки проти сказу відсутня. Про подіюне вовідомлене ні в ветеринарну службу, ні інші установи. За медичною допомогою постраждалий не звертався.

Симптоми порушення центральної нервової системи з'явились у чоловіка 15.04.2019 року, коли він гостював у родичів у місті Жовті Води Дніпропетровської області. 16.04.2019 року. Хворий був госпіталізований до відділення інтенсивної терапії з діагнозом «Ішемічний інсульт, стволові порушення».

19.04.2019 року коли у чоловіка виникли характерні для сказу симптоми, родичі розповіли про укус собакою. Наступного дня хворий помер.

 

Зав. відділенням профілактики

інфекційних захворювань, міський позаштатний

 лікар-епідеміолог Лариса Коровіна

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
 

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться