Кременчуцька газета
Неділя, 4 Червня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Залишитися без авто чи без житла: як у Кременчуці за рік війни аліменти «збирали»

1 квітня 2023 09:00

Що змінилося за період воєнного стану.

Кременчужанин упродовж 5 років не виконував батьківський обов’язок, тож накопився 300-тисячний борг. Аби його погасити, нерухомість чоловіка стала лотом у системі електронних торгів арештованим майном «СЕТАМ». Квартиру продали, а його дитині повернули кошти. Разом з тим, сім’ї додатково сплатили і штраф за вимушене очікування, а це понад 100 тис грн. Загалом дитина отримала 300 тис грн аліментів. Варто наголосити, що нині, в умовах воєнного часу, потреба в утриманні дітей нікуди не поділася, а ще більше загострилася. Попри ситуацію в країні, кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її гармонійного розвитку. Відповіді на запитання щодо аліментів шукала «Кременчуцька газета», а допомогла нам у цьому начальниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірина Свистун.

«Попри всі складнощі, які приніс рік повномасштабного вторгнення, органи державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції продовжили свою роботу, забезпечуючи виконання судових рішень. Питання погашення аліментної заборгованості знаходиться на постійному контролі, адже, як і в мирний час, так і особливо в умовах воєнного стану, підростаюче покоління потребує додаткових гарантій захисту своїх прав та законних інтересів», – говорить Свистун.

Які зміни щодо аліментів відбулися у 2022 році?

Відповідно до ст. 182 Сімейного кодексу України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» встановлено прожитковий мінімум для:

• дітей віком до 6 років: з 1 січня – 2 тис 100 грн, з 1 липня – 2 тис 201 грн, з 1 грудня – 2 тис 272 грн;

• дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 2 тис 618 грн, з 1 липня – 2 тис 744 грн, з 1 грудня – 2 тис 833 грн.

Таким чином, у 2022 році мінімальний гарантований розмір аліментів на дитину зріс і відповідно становить для:

• дітей віком до 6 років: з 1 січня – 1 тис 50 грн, з 1 липня – 1 тис 100 грн 50 коп, з 1 грудня – 1 тис 136 грн;

• дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 1 тис 309 грн, з 1 липня – 1 тис 372 грн, з 1 грудня – 1 тис 416 грн 50 коп.

Які особливості стягнення аліментів у воєнний час? (наприклад, чи мають право боржники носити зброю чи керувати авто?)

У зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, Закон України «Про виконавче провадження» доповненою низкою змін, але слід зауважити, що питання стягнення аліментів під час війни не зазнало кардинальних змін. Так, відповідно до п. 10-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України: припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни російської федерації). Тобто, у період дії воєнного стану законодавчо гарантовано стягнення аліментів шляхом звернення на доходи боржника. Також, внесеними змінами визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України за рішеннями про стягнення аліментів підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи–підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача–на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Разом з тим, встановлено, що зупиняється дія постанов державних виконавців про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженими гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії. Інші постанови державних виконавців, винесені у зв’язку з наявністю заборгованості зі сплати аліментів, а саме про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання продовжують діяти і в період воєнного стану.

Який механізм вирахунку аліментів з боржника, який став до лав ЗСУ?

Відповідно до ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Ст. 81 Сімейного кодексу України визначено, що Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Переліком встановлено, що утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, зокрема з військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв’язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 №1263 внесено зміни до п. 8 переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, доповнивши його після слів «з усіх видів грошового забезпечення» словами «інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану».

Розшук транспортних засобів боржників, як один із заходів примусового виконання рішень про стягнення аліментів.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про виконавче провадження» одним із заходів примусового виконання рішень є звернення стягнення на майно боржника, зокрема якщо воно перебуває в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ним спільно з іншими особами. Ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі необхідності розшуку транспортного засобу боржника, виконавець виносить постанову про такий розшук, яка є обов’язковою для виконання органами поліції. Тимчасове затримання та зберігання працівниками поліції на спеціальних майданчиках чи стоянці виявленого за результатами розшуку транспортного засобу боржника здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розшук припиняється в разі його виявлення, про що виконавцем не пізніше наступного робочого дня виноситься відповідна. Відповідно до ст. 46 Закону України «Про виконавче провадження» стягнення аліментів належить до другої черги вимог стягувачів (перша – забезпечені заставою вимоги), тому, у разі реалізації транспортного засобу боржника, задоволення вимог стягувача по аліментах має пріоритет перед вимогами інших стягувачів, визначених даною статтею.

Історії погашення заборгованостей по аліментах

До прикладу, фахівці Крюківського відділу ДВС у Кременчуці забезпечили стягнення понад 150 тис грн аліментів з батька, який тривалий час фінансово не підтримував власну дитину. Вплинули на чоловіка примусові важелі, які застосували державні виконавці. Серед заходів: внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників, обмеження у праві полювання, користування зброєю, виїзду за кордон та керування транспортними засобами. Ще один із позитивних прикладів, коли фахівці Автозаводського відділу ДВС стягнули з місцевого жителя не тільки 110 тис грн аліментів, а й штраф за тривале очікування дитячих коштів у розмірі 50% від суми боргу, яку у повному обсязі також перерахували дитині. Так, загальна сума сплаченого боргу по аліментах склала майже 160 тис грн, важель впливу – розшук транспортного засобу боржника.

Мовою цифр
Упродовж минулого 2022 року в Автозаводському, Крюківському у місті Кременчуці та Кременчуцькому районному відділах державної виконавчої служби перебувало понад 5 тисяч виконавчих проваджень про стягнення аліментів. Так, минулоріч державні виконавці Кременчука стягнули майже 59 млн грн аліментів, з них 35 млн грн аліментів на користь майже 2 тисяч дітей – шляхом застосовування до боржників примусових заходів.

Нагадаємо, кременчужанин заборгував аліменти – залишився без квартири.

Кременчужанин не сплатив аліменти і суддя послала його на суспільно корисні роботи.

Аліменти на користь батьків: кременчужанам розповіли, що потрібно врахувати.

Понад 240 тис грн боргу: кременчуцький аліментник потрапив до суду.

 

Матеріал підготувала Тетяна Красельникова

Фото Кирила Воронцова


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися