Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Воскресенье, 31 Мая 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Жеваго вніс правки в законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

 

27 марта 2019 11:50

Законопроект про мови передбачає використання української мови на телеканалах — не менше 90%, в пунктах розповсюдження — не менше 50% журналів і газет, не менше 50% книжок українською мовою в книгарнях, а також україномовну освіту.

Законодавчі ініціативи кременчуцького народного депутата приводять термінологію Закону «Про мову» у відповідність із чинним Законом «Про освіту», не порушуючи Конституцію України, яка визначає українську мову, як єдину державну мову в Україні, чітко фіксує межі, але, разом з тим надають право фаховим науковим виданням право видаватись однією або декількома офіційними мовами Європейського Союзу.

28 лютого Верховна Рада України почала розглядати «Проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної» у другому читанні.

До нього було подано понад 2,5 тисяч правок, більшість з яких викликала гостру дискусію між представниками депутатського корпусу.

«Я усвідомлюю, що закон про мову, який має 2,5 тисячі правок, займе неминуче кілька днів», – зазначив Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, а тим часом розгляд правок триває декілька тижнів і не завершений досі.

Народний депутат України від Кременчука, Горішніх Плавнів, Кременчуцького та Глобинського районів Костянтин Жеваго також долучився до законотворчого процесу і вніс декілька пропозицій.

Як пояснив під час розгляду законопроекту у Верховній Раді Голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький, правка народного депутата К.Жеваго приводять термінологію Закону «Про мову» у відповідність із чинним Законом «Про освіту».

«Ми говоримо про 550 правку народного депутата Жеваго. Ця правка просто приводить термінологію Закону «Про мову» у відповідність із чинним Законом «Про освіту». Очевидно, що науковець має сам право самостійно обирати мову проведення досліджень і написання статей і публікацій, ніхто його тут у жодні рамки не ставить», - пояснив пан Княжицький.

У самому парламенті нам повідомили, що К.Жеваго волів додати до статті 18 «Державна мова у науці» проекту Закону слова «доктора філософії, та дисертації (або наукові доповіді в разі захисту наукових досягнень, опублікованих у вигляді монографії, або сукупності статей, опублікованих в українських та/або міжнародних рецензованих фахових виданнях) осіб, які здобувають ступінь доктора наук» всюди по тексту частини замінити на слова «доктора філософії/доктора мистецтва, доктора наук (або, у передбачених законом випадках, наукові доповіді у разі захисту наукових досягнень, опублікованих у вигляді монографії або сукупності статей, опублікованих у вітчизняних та/або міжнародних рецензованих фахових виданнях)»; слова «(наукової, науково-технічної, технічної)» всюди по тексту виключити; слова «вищого навчального закладу» замінити на слова «закладу вищої освіти».

М.Княжицький каже, що цю правку враховано частково. Відхилено в частині зміни терміну «вищий заклад освіти», оскільки даний термін з частини третьої взагалі виключений.

Також К.Жеваго вніс правку в частини п’яту, шосту і сьому Закону наступного змісту: «5. Фахові наукові видання видаються українською мовою, однією або декількома офіційними мовами Європейського Союзу. 6. Мовою публічних наукових заходів (наукові конференції, круглі столи, симпозіуми, семінари, наукові школи) може бути державна мова або, якщо серед осіб, які виступають на такому заході, є іноземці, одна з офіційних мов Європейського Союзу. Мовою публічних наукових заходів на тему певної іноземної мови (мовознавство) може бути відповідна іноземна мова. 7. За будь-яких обставин будь-яка особа, що бере участь у будь-якому публічному науковому заході, не може бути позбавлена права використовувати державну мову».

М.Княжицький прокоментував, що ці правки враховано редакційно.

Зазначимо, що проект закону 2679-д про забезпечення функціонування української мови як державної направлений на: захист державного статусу української мови як мови громадянства України; утвердження української мови як мови міжетнічного спілкування і порозуміння в Україні; функціонування державної мови як інструмента об’єднання українського суспільства, засобу зміцнення державної єдності та територіальної цілісності України, її незалежної державності та національної безпеки; застосування української мови як державної на всій території України у всіх сферах суспільного життя, а також у міжнародному спілкуванні та при здійсненні посадовими особами представницьких функцій; розвитку української мови, як самобутньої мови титульної нації з метою зміцнення національної самосвідомості українців та збереження національної культури, традицій, звичаїв та історичної пам’яті української нації.

Крім того, документ також урегульовує питання застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя. Дія цього Закону не поширюватиметься на мову релігійних обрядів та на сферу приватного спілкування між особами. Він регулюватиме застосування української мови як мови громадянства України, застосування української мови у діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в Україні, державних і комунальних підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарювання державної і комунальної форм власності, застосування української мови в публічних сферах.

Законопроект про мови передбачає використання української мови на телеканалах — не менше 90%, в пунктах розповсюдження — не менше 50% журналів і газет, не менше 50% книжок українською мовою в книгарнях, а також україномовну освіту.

Нагадаємо, Костянтин Жеваго увійшов до списку 18 найефективніших нардепів.

 

 

Олег Булашев 

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться