«Оцей пам'ятник поставив відомий політик Тігіпко. Він балотувався в Верховну Раду, набирав собі бали. Приїхав сюди і за свої кошти поставив цей пам’ятник і облаштував дорогу плиткою», - каже Євген Бергер.
Лише на початку грудня Кременчуцька міська влада відзвітувалася, що у місті триває виконання Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
«Практично на сьогоднішній день ми з вами 156 топонімів змінили, і в нас немає вулиць, які на сьогодні підпадають під перейменування», - заявив секретар міськради Юрій Гриценко на засіданні комісії з питань найменування об’єктів топонімії.
Втім деякі об’єкти, які знаходяться у відкритому просторі Кременчука, досі залишаються російськими маркерами. Тож начальниця Управління культури й туризму Ірина Вологодська розповіла, які в нашому місті є пам’ятники, меморіальні дошки та братські могили з елементами русизму.
«На території громади немає пам’ятників та пам’ятних знаків, які містять символіку російської імперії, але в публічному просторі залишилися три пам’ятні знаки з написами російською мовою. І зараз ведеться робота з балансоутримувачами, власниками щодо цих об’єктів», - сказала Ірина Вологодська.
Йдеться про пам’ятні знаки:
- робітникам заводу дорожніх машин;
- робітникам вагонобудівного заводу;
- жертвам Голокосту.
«Крім того, залишилося п’ять об’єктів, що мають написи, які не відповідають вимогам законодавства. Ці об’єкти знаходяться поза межами публічного простору, на закритих територіях підприємств. Відповідно, вся відповідальність лягає на власників цих установ», - продовжила керівниця Управління культури й туризму.
Йдеться про пам’ятні знаки:
- робітникам вагонного депо;
- робітникам Крюківського кар’єроуправління;
- робітникам м’ясокомбінату;
- робітникам колії…
Було додатково обстежено могили та пам’ятні знаки часів Другої світової війни, що знаходяться в публічному просторі Кременчуцької міської громади. Перевірка передбачала дотримання перекладу написів відповідно до вимог Законів України.
Виявили п’ять таких братських могил:
- радянських воїнів на просп. Свободи;
- героїв битви за Дніпро;
- радянських воїнів у Крюкові біля мосту;
- радянських воїнів у с. Потоки;
- братська могила у с. Придніпрянське.
Також, за словами чиновниці, треба звернути увагу на пам’ятник Воїну-визволителю на вул. Соборній.
Всім балансоутримувачам направили листи. Кошти на виконання робіт передбачені у бюджеті уже наступного року.
Також ще майже пів року тому прийняли рішення привести у відповідність меморіальні дошки, написи на яких – російською мовою та мають написи на кшталт «Велика вітчизняна війна». Станом на 6 грудня з публічного простору вилучили та планують замінити 8 дощок. Залишилося змінити ще 2 дошки.
Ті дошки, які не приведуть у відповідність протягом термінів, зазначених у Законі України, демонтують. Юрій Гриценко спрогнозував, що наступне засідання відбудеться в березні, і тоді відзвітують про виконану роботу.
А сьогодні відомий кременчуцький краєзнавець Євген Бергер влаштував журналістам екскурсію по кладовищу на Чередниках. І саме там ми знайшли пам’ятник, про який не згадували чиновники мерії Кременчука. Це братська могила радянських воїнів з відповідним написом російською мовою і зображенням, схожим на георгіївську стрічку.
Є.Бергер каже, що за свідченням мешканців Чередників та відомого краєзнавця Івушкіна, на місці встановлення пам’ятника поховані військовополонені, які працювали на облаштуванні залізниці під час німецької окупації і загинули під час бомбардування станції.
«Тут була колись стандартна металева пірамідка із зіркою. Оцей пам'ятник поставив відомий політик Тігіпко. Він балотувався в Верховну Раду, набирав собі бали. Приїхав сюди і за свої кошти поставив цей пам’ятник і облаштував дорогу плиткою», - каже Євген Бергер.
Він згадує, що пам’ятник відкривали «помпезно»: з польовою кухнею, термосами з горілкою.
«Всім бажаючим наливали 100 грам і давали закусити пшеничною кашею. Грав військовий оркестр Кременчуцького гарнізону. Уже, мабуть, мало хто пам'ятає Тігіпка, але пам'ять залишив про це, як бачимо, позитивну», - каже Є.Бергер і радить владі міста виконати Закон та замінити напис на пам’ятнику державною мовою.
Нагадаємо, Меру Кременчука Малецькому має бути соромно, що могила його попередника така занедбана.
Написи та пам’ятні знаки мовою агресора: у Кременчуці досі залишаються російські маркери.
Олег Булашев
Артем Кузьменко
Відео Олександра Попенка