
Історія сучасної реклами в Кременчуці.
24 лютого прикордонник із острова Зміїний сказав слова, які відразу стали легендарними: «Русский военный корабль иди на…». Не минуло і декілька днів, як у Кременчці з’явились білборди із зображенням тонучого корабля із кремлем на кормі.
Потім з’явились інші. Зараз понад півсотні різних макетів патріотичних площин розміщено на білбордах. Днями в Музеї військової історії, який знаходиться в ВПУ №7, відбулось відкриття виставки-експозиції "Історія супротиву Кременчука".
Так вперше із почтку війни росії проти Україні їх копії вдалось зібрати разом у одному місці. Кременчуцькі журналісти поспілкувались із Сергієм Каптаном, керівником Асоціації зовнішньої реклами міста Кременчук.
«Найперший білборд – це корабль з кремлем, що горить і тоне. Автор зображення Тітов – харків’янин. Я давно з ним через Фейсбук знайомий. Він створив картинку і я попрохав зробити зображення білборду. Згодом в місті наші дизайнери зробили серію – танк, літак. А ось білі написи на площинах – то роботи члена нашої асоціації Андрія Григорова. Всі ці написи зроблено для білбордів, які встановлювали на дорогах Кременчука із київського напрямку», - розповів Сергій Каптан.
Він пригадує, що у лютому написи робили російською, щоб окупантам було зрозуміло. Адже можливого нападу орків чекали звідти. І ось для свинособак наш кременчужанин підготував таку «красу». У самому місті їх встановили трішки, інші – на трасах.
Не можуть кременчужани не пригадати білборди, на яких вказано напрямки, за якими має курсувати росія. Їх містяни могли бачити у різних районах. Вони є і досі, але нецензурних слів на них вже немає.
«А ось площину із синім дороговказом ми взяли в інтернеті. Дав завдання дизайнеру, він виконав майже в оригіналі», - зі слів співрозмовника.
Сергій Каптан зізнається, що раніше ніколи у Кременчуці не розміщав білборди із нецензурною лайкою.
«Це було вперше і востаннє. Нам теж не подобається самим. У той же час було актуально. І коли переселенці їхали з Харкова в евакуацію по нашому проспекту Полтавському, то фотографували і мені переслали, кажучи, що круто. Зараз це вже того захвату не викликає», - говорить С.Каптан.
Потім у Кременчуці з’явились інші патріотичні білборди.
«Запустили ті білборди, які я називаю: «Дякуємо!». Ми дякуємо волонтерам, Збройним силам України, Господу Богу. Намагаємось, щоб був баланс. І, так би мовити, замолюємо ту нецензурщину, яку розмістили раніше», - говорить кременчужанин.
Окрема тема – то сітілайти із зображенням про кохання. У 90-роках були популярні жуйки із вкладками «Кохання це …». З лютого цього року містяни і гості Кременчука бачать площини на військову тематику.
«Макети взяли із Дніпра», - із слів співрозмовника.
Також зараз у Кременчуці чимало білбордів на екологічну тему. На кшталт «Не паліть сухостій, а паліть окупантів». І якщо в мирний час містян закликали не палити сухостій, бо там живуть зайчики, ховрашки, то у військовий час - інші заклики.
«Особисто мені подобається вислів Сковороди (українського філософа-містика, богослова, поета, авт.). «За Україну треба не вмирати, а вбивати». До цієї війни українці були страждальцями (нам так москалі це весь час наставляли), а тепер показали, що можемо гідно боронити рідну землю. Адже ця війна йде 400 років. Жодна держава світу не принесла українцям стільки горя і страждань, як росія. Просто з того часу, як окупували із часів переяславської ради, то вони вважали, що братський народ. І ось забули українці Батурин – отримали Бучу. Так і є», - слова С. Каптана.
(Коли готували цей матеріал, росіяни обстріляли музей Григорія Сковороди на Харківщині. Снаряд влучив просто в дах будівлі. Найцінніші експонати колекції вдалося врятувати, їх перемістили заздалегідь в безпечне місце, авт).
Він говорить, що будуть білборди Перемоги.
«Це будуть і сльози, і радість. Все буде у нас буде», - говорить наш співрозмовник.
Олена Ліпошко
Фото авторки