
Трохи більше, ніж на півтисячі збільшився розмір «мінімалки» з початку 2018 року. «Кременчуцька газета» порахувала, на що вистачить цих грошей.
Замість 3 тис 200 грн – 3 тис 723 грн. Саме такий подарунок у вигляді збільшення мінімальної заробітної плати зробили можновладці усім українцям з січня 2018 року. Тобто в гаманцях з’явилися додаткові 523 гривні. В уряді відзначають, що це не останнє підвищення у цьому році. За підсумками першого кварталу розмір «мінімалки» можуть переглянути.
Оптимістичні прогнози уряду
Проте деякі експерти стверджують, що ціни в магазинах зростають швидше, ніж зарплати українців.
Однак в Уряду України – оптимістичні прогнози. Так віце-прем’єр міністр Павло Розенко неодноразово заявляв, що часи нестримної інфляції минули: то були 2014-15 роки.
«У нас з 1 січня мінімальна заробітна плата – 3723 гривень. Це на 18% більше, ніж мінімальна заробітна плата в 3200, яка була минулого року. Чи буде інфляція в наступному році (2018 р. – авт.) 18%? Однозначно, що ні. Вона буде значно меншою. Я сподіваюся, вона буде менше 10%. І ми говоримо про те, що навіть цей показник – 3723 гривні – не кінцевий», - сказав Розенко і відзначив можливу перспективу зростання «мінімалки» до 4 тисяч 100 грн.
Що показує статистика
Однак статистичні дані свідчать про інше: 2018 рік в Україні розпочався з інфляцією понад 10%. У січні цього року (порівняно з аналогічним періодом 2017 року) споживчі ціни підвищилися на 14,1%. Про це повідомила Державна служба статистики.
Згідно з цими даними спостерігається зростання майже за всіма позиціями досліджень.
Так, ціни на продукти і безалкогольні напої в січні (за один місяць – авт.) виросли на 2%, на житлово-комунальні послуги – на 0,4%, на послуги, пов’язані з охороною здоров’я – на 1,4%, так само і на освіту.
Зокрема найбільше подорожчали овочі та фрукти: 10,8% і 7,6% відповідно. При цьому зниження вартості на 2,7% було зафіксовано на гречку, на 1% подешевшав цукор.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 1,1%.
А ось ціни на одяг і взуття знизилися на 3,9%. Та самі продавці говорять, що це сезонне явище. Розпродають зимовий товар, готуючись до весни. Також тепла зима внесла корективи, і теплий одяг і взуття продаються гірше, ніж у попередні сезони. Тож доводиться «скидати» ціну.
Не хлібом єдиним: як витратити 523 грн
Одне зі всеукраїнських видань порахувало, що добавки до «мінімалки» в 523 грн вистачить на 200 яєць, 30 кг гречки і 85 кг картоплі. В дослідженні фігурували й інші продукти.
Та Кременчуцька газета не бере до уваги ціни на продукти – досліджуємо інші речі.
Купити валюту
Якщо врахувати середній курс, що пропонують у відділеннях банку і обмінних пунктах Кременчука на початок лютого, то за 523 грн можна купити 19 доларів США або ж 17 євро. Не густо.
Транспорті витрати
523 грн не вистачить родині із трьох чоловік* на місяць на оплату проїзду в кременчуцьких маршрутках. Якщо взяти до уваги ціну за поїздку 5 грн і 20 робочих днів, то 200 грн потрібно на одного. На двох – 400 грн. Школяру вже доведеться купувати проїзний квиток на тролейбус (30 грн), а маршруткою користуватися у виняткових випадках.
За ці ж гроші можна двічі з’їздити в Київ на маршрутці (250 грн в один кінець). Ще залишиться дріб’язок на метро. В Полтаву ж можна з’їздити 6 разів. Або тричі туди й назад. Одному. Якщо родині із трьох осіб їхати в той же Київ, то треба викласти в обидва боки 1 тис 500 грн.
Інтернет і зв’язок
За останній місяць багато інтернет-провайдерів у Кременчуці підвищили плату за послуги. У нашому місті користування інтернетом вартує щонайменше 100 грн, деяким провайдерам доводиться платити 175-200 грн. Беремо середню ціну – 150 грн: виходить, що добавки до «мінімалки» вистачить, аби заплатити за 3,5 місяці.
Щодо мобільного зв’язку, то в середньому оператори для українців встановили тариф від 50 грн/мес. Тож, 10 місяців ви будете мобільними з цими грошима.
Кіно, концерти, вистави
Від 55 до 85 грн у Кременчуці коштує переглянути фільм у кінотеатрі. 523 грн вистачить на 9 квитків (це на найдешевший кіносеанс). Тож, родина з трьох осіб матиме три спільних походи в кіно.
Піти на виставу місцевого театру чи гумористичне шоу теж вистачить. Аж один раз. За умови, що квитки будуть найдешевшими.
А ось на концерт відомої співачки Тіни Кароль, на виступ національного грузинського балету «Сухішвілі» або на юмористичне «Дізель-шоу» та інших (їх гастролі найближчим часом заплановані у Кременчуці) за ці гроші не сходиш. Бо квитки коштують понад 250 грн. На трьох це щонайменше 750 грн. А якщо купувати найдорожчі квитки, то вже треба готувати тисячі.
Ремонт одягу і взуття
І хоча статистичні дані свідчать про здешевлення одягу і взуття протягом першого місяця цього року, все одно покупка зимової куртки чи чобіт – то значна витрата для багатьох родин. Приміром, пуховика чи шкіряних чобіт (як для дорослих, так і для дитини) за 523 грн не купити. Тому доводиться ремонтувати «блискавки», робити нові набійки. У середньому замінити «блискавку» на дитячій курточці коштує 100 грн (робота і вартість застібки). Відремонтувати таким чином дорослу куртку чи пальто – 200 грн.
Замінити набійки на взутті – від 100 грн, застібки на чоботах - від 150 грн.
І тут не треба бути фаховим економістом, щоб порахувати, що навіть нехитрий ремонт взуття чи одягу «з’їсть» усю ту надбавку.
Спорт, дозвілля і репетиторство
Скориставшись безкоштовними оголошеннями в інтернеті, Кременчуцька газета дізналася, що послуги репетиторів зі шкільних предметів коштують від 50 грн за академічну годину (45 хвилин). Є пропозиції від 30 грн, та це від студентів.
В середньому одне заняття обійдеться у 100 грн. Тож, виходить, що 523 грн вистачить лише на 5 уроків.
У мовних школах послуги дешевші. Так 450-500 грн вистачить на місяць відвідувань уроків іноземної мови з розрахунку двічі на тиждень.
В середньому 200 грн на місяць коштують заняття в комунальних творчих гуртах і колективах.
Якщо врахувати, що разовий абонент в басейн і на зайняття йогою вартують від 40 грн, то оплатити місяць тренувань за рахунок надбавки до «мінімалки» вистачить.
А тепер зважте на цікавий момент: вистачить на щось одне. Йде дитина в басейн – на репетитора не вистачить. І навпаки. Про який тут гармонійний розвиток йдеться?
Та головне, рахуй чи не рахуй, куди «приткнути» оті 523 гривні, а для більшості родин вони безслідно розсмокчуться у вирі повсякденних потреб. І більшість речей будуть, як і раніше, недоступними. Подивитися на яскраву концертну афішу – і піти скупитися в супермаркет. Такі реалії сучасного життя.
* У розрахунках взято родину з трьох чоловік, де працює одна особа.
Фото Кирило Воронцов
Олена Ліпошко