Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 29 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Айкос, гло і вейп: нова мода чи смертельна звичка?

Ми в Telegram

13 грудня 2019 14:15

Електронні сигарети стають все більш популярними серед курців. Особливо ними захоплюється молодь. Та якщо в Україні їх вплив на організм ще не вивчили, то закордонні лікарі б’ють на сполох, фіксуючи летальні випадки. Кілька держав намагаються вжити заходів щодо обмеження продажу цієї продукції.

В Україні смертельних випадків серед споживачів електронних цигарок поки не зареєстровано. Однак це не означає, що ця проблема не стосується нашої країни. Головна загроза «електронного тютюну» в тому, що він стає дуже популярним серед підлітків. Останнім часом у Кременчуці можна побачити саме молодих людей із пристроями, які заміняють звичайні цигарки. Вейпи, айкоси та гло (див. фото) стали своєрідною даниною моді. Чи дійсно ці сучасні штучки є менш небезпечними, ніж традиційні сигарети, або ризики для здоров'я курця таки існують, пояснювала Кременчуцькій газеті завідуюча рентгенологічним відділенням Кременчуцької міської дитячої лікарні, лікар-педіатр, рентгенолог Юлія Косьян.

Подимив електронною цигаркою – і на лікарняне ліжко

Електронні сигарети (айкоси і гло) в Україні з’явилися не так давно – декілька років тому. Так само, як і вейпи. У США і країнах Західної Європи ці девайси почали використовувати значно раніше. І їх вплив на організм людини досліджують упродовж декількох років. Є інформація про понад 800 випадків потрапляння у стаціонар підлітків у важкому стані з захворюваннями легенів саме після паління електронних цигарок. Про це нагадує Юлія Косян.

Вона говорить, що таку статистику українським лікарям наводять їх закордонні колеги-рентгенологи. В Україні такої статистики (на жаль, чи на щастя) ще немає.

«Вейпи, айкоси і гло теж відносять до електронних сигарет. Вони одразу стали популярними серед підлітків. Та, як не дивно, встановилася думка, що вони безпечніші, ніж звичайні сигарети. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні кожен п’ятий підліток палить чи то електронні сигарети, чи звичайні», – констатує лікарка.

І зазначає, що підлітки палять не через свою залежність, а за інших причин.

«В першу чергу, через психологічний фактор. Приміром, через брак уваги з боку дорослих або однолітків. По-друге, внаслідок намагання юнаків бути дорослими, влитися в компанію, де є старші. Не можна відкидати і такий фактор, як «слабо». Коли підліток доводить оточуючим, що він теж може робити те, що й інші», – вважає Юлія Косян.

У Кременчуці є курці віком 8 років

Лікарка нагадує, що паління через електронні пристрої – задоволення не з дешевих. Самі вейпи, айси і гло коштують немало, як і наповнювачі до них.

«Нерідко підлітки шантажем примушують батьків купувати електронні пристрої для паління, розповідаючи, що такі вже купили товаришам, чи навіть аргументуючи, що інакше палитимуть звичайні цигарки. При цьому не враховують той факт, що будь-яке паління викликає залежність. А також те, що вміст електронних пристроїв все рівно є шкідливим», – говорить Юлія Косян.

Із власних спостережень вона зазначає, що підлітки з благополучних родин починають палити в 14-15 років, а з соціально-неадаптованих сімей – і того раніше.

«У моїй практиці був випадок, коли дитина палила вже у 8 років. Тобто, курять діти молодшого віку. Найчастіше це учні, які поступали в нашу лікарню зі школи-інтернату чи соціальних центрів», – розповіла медик.

Що об’єднує електронні сигарети і засіб для чищення посуду

Лікарка пригадала і дослідження, які провели в США, де фахівці зацікавилися ускладненнями після паління електронних цигарок.

«У звичайних цигарках є нікотин, смоли. Нікотин сам по собі не є найбільш шкідливим з усього складу цигарок – найнебезпечнішими є смоли. Тому за кордоном винайшли електронні сигарети, в яких немає смол, а іноді й нікотину. Та треба зазначити, що в Україні майже всі наповнювачі до вейпів – із НІКОТИНОМ. Вважається, що там немає смол. Але обов’язково в наповнювачах для електронних сигарет і вейпів є пропіленглюколь, який також входить до складу хімічних засобів для чищення посуду, полірування меблів тощо. Також там є гліцерин. Всі ці речовини – хімічні. І тут питання: чи можуть вони бути безпечними? Не можна забувати і про те, що в наповнювачі до вейпів можна будь-що домішувати. І ароматизатори, і той же вітамін Є, що є жиророзчинним. Не буду говорити щодо України, але за кордоном були випадки, коли домішували екстракт канабісу. Таким чином ще більше підсаджуючи людей на паління», – пояснює лікарка.

Хімія, гірша за віруси та бактерії

Паління через вейп лікарка порівнює з високодисперсним аерозолем. Тобто речовина потрапляє у легені, і цей процес можна порівняти з інгаляціями через нібулайзер (прилад для інгаляції), чи як з ефектом від ліків з балончиків, які використовують астматики. «Це дає доступ аерозолю у легені, бронхи і найдрібніші бронхіоли. А якщо взяти за аксіому, що в легені може потрапляти лише чисте повітря, а нікотин та інші випари є чужорідними, то про яке безпечне вживання електронних сигарет може йтися? У США, коли почали проводити дослідження щодо пацієнтів, які потрапили в лікарні після куріння вейпів і айкосів, то виявили, що тяжкі пневмонії, з якими поступали хворі, були не вірусного і бактеріального походження, а хімічної етіології.

«Тобто в легенях осідали хімічні речовини та жири (масла) з наповнювачів», – пояснює Юлія Косьян.

І наголошує: вже встановлено, що на айкоси, гло і вейпи – багато алергічних реакцій, оскільки там є ароматизатори.

«Звісно, це не висипи, адже контакт відбувається із порожниною рота і горлом, бронхами. Реакція – одразу йде набряк. До цього важливо додати, що ми живемо у Кременчуці, доволі технічному місті, і так дихаємо не надто чистим повітрям. І якщо врахувати паління цигарок, айкосів і вейпів, то такі люди просто вкорочують собі життя або знижують його якість. Ніхто ж не хоче уже у 60 років задихатися при самому легкому навантаженні і з важкістю долати два-три поверхи. А такі наслідки будуть! І про це треба задуматися, коли тобі 12-13 років. А також не забувати про те, що кинути палити ніколи не пізно. Головне, аби було бажання та підтримка близьких», – переконана фахівчиня.

Менше грошей, менше вільного часу

Батькам підлітків, які виявили у своєї дитини шкідливу звичку, Юлія Косьян рекомендує давати менше грошей, аби чадо не витрачало їх на цигарки. Але й це не вихід. Дитина може позичати їх у друзів.

«Тому я раджу змінити коло спілкування. Це головний пункт моїх рекомендацій. Дитину необхідно віддати в якусь секцію, гурток чи творчий колектив – на танці, спів. У нашому місті багато можливостей. Змінюючи середовище спілкування, дитина сама по собі кине палити. Адже, відвідуючи ту ж секцію з плавання і бачачи інших (а навряд чи спортсмени палять), і сама наслідує позитивний приклад», – вважає лікарка.

А ще рекомендує самим батькам змінити свій стиль життя. Бо нерідко, коли дорослі звертаються із проблемою підліткового паління, виявляється, що й самі мають цю шкідливу звичку.

Покурити кальян – і підхопити туберкульоз

Не таким безпечним, як здається на перший погляд, є й інший пристрій для паління – кальян. Подимити ним і отримати безліч хвороб – дуже просто.

«Курець кальяну не отримує тієї ж концентрації нікотину, яка у цигарках, але отримує вплив на організм смол і ароматизаторів, в яких є ті ж самі масла. До всього, якщо палити кальян у розважальному закладі (а у Кременчуці в багатьох місцях є така послуга), ризикуємо заразитися небезпечними хворобами. Так, є індивідуальні насадки-цибухи, але трубка – ОДНА НА ВСІХ. Тобто, вдихаючи і видихаючи через неї, кожен віддає свої і отримує чужі бактерії. Підхопити туберкульозну паличку дуже просто – через часточки слини. Навіть якщо кальян палять у тісному колі друзів і знайомих (і впевнені, що в оточенні немає хворих), все одно трубка та ж сама. Температура в кальяні така, що не вбиває бактерії. Ту ж паличку Коха. Так само, як і айкоси та вейпи: якщо ними ділитися, можна заразитися небезпечною хворобою», – попереджає лікарка.

 

Світлана Павленко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися