Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 2 Квітня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

«Рушник Сковороди» зараз у Кременчуці: містяни долучились до вишивки триметрового полотна

3 лютого 2022 16:30

Рушник возять по всій Україні.

Сьогодні кременчужани і кременчужанки мали змогу долучитися до мистецько-культурного вишивального проєкту «З Григорієм Сковородою у серці».

Він з минулого року подорожує Україною. Зараз його приймає Полтавщина.

У рамках проєкту пропонують мешканцям різних українських міст і сіл вишити рушник. Він уже побував у Решетилівці, а сьогодні до його створення долучився Кременчук.

Захід провели у відділі абонементу філії №2 Кременчуцької міської публічної бібліотеки на вул. Соборній, 11.

Завідуюча відділу облуговування вищезгаданої філії Інна Хмелик нагадала, що 2022 рік в Україні оголошено роком Григорія Сковороди.

"Вона нагадала, що про Г. Сковороду офіційної інформації не так і багато. Навіть його дату народження визначили випадково. Дослідники вивчали листи і там побачили відомості про те, що він святкував його 22 листопада. Тож і вважається, що 22 листопада 1722 року в родині козака Сковороди народився син",  - розповіла Інна Хмелик.

Розповіла вона і про цікаві факти із біографії, про які варто згадати.

У дитинстві Григорій Сковорода пас вівці і загубив одну. Батько його побив. Він втік із дому. Його знайшли в іншому селі, де заробляв на життя промислами.

У 38 років він став ченцем в миру і протягом 25 років ходив, викладаючи свої погляди. Носив у полотняній торбі «Біблію» і сопілку, не їв м'ясо і рибу, дуже любив молокопродукти, а також сир «Пармезан», який друзі присилали йому із Франції. Говорять, що свої трактати залишав у тих хатах, де ночував.

Була у Г. Сковороди і кохана жінка. Її звали Олена. Пішли разоом до вінця. Але коли батюшка сказав слова: «Ви будете разом завжди», той втік прямісінько із церкви.

Був провидцем. Гуляв із друзями в Києві на Подолі і говорив: «Чую трупний запах». Після цього втік із міста, а через три дні в Київ «зайшла» чума.

А перед смертю пішов викопав яму, покупався, одягнувся в чистий одяг, ліг на лаву і помер.

Уже минуло три сторіччя, але твори філософа актуальні до сьогодні. Про це говорить ініціаторка приїзду в Кременчук  мистецько-культурного вишивального проєкту «З Григорієм Сковородою у серці» Наталія Рома.

Вона нагадала, що у травні минулого року він стартував у Переяславі. Організаторками виступили завідувачка музею Григорія Сковороди Тетяна Радіоненко та директорка дитячої бібліотеки імені Василя Симоненка (м. Київ), майстриня вишивки Тетяна Серебреннікова. Акцію приурочили до 300-річчя народження філософа. 

Завдання учасників проєкту – відтворити рушник «Дерево життя» XIX ст., який зберігається у фондах національного істо́рико-етнографі́чного запові́дника «Переяслав».

«Це один із найдавніших рушників заповідника. Його в 1966 році передала до музею переяславка, якій він дістався у спадок від бабусі. Подібні рушникові орнаменти були властиві періоду, коли в Переяславі жив і працював Григорій Савич. Збережуться й оригінальні розміри рушника – три метри в довжину та 50 сантиметрів завширшки», - повідомила Наталія Рома.

Ініціаторки мистецького проєкту підібрали такі рушникові шви, щоб вони були доступні для будь-кого. Бо це народний рушник, його мають вишивати не лише майстри, а всі охочі.

Тож сьогодні відвідувачі заходу могли долучитися до вишивання даного історичного рушника. Роботи над ним планують завершити до відзначення 300-річчя Г. Сковороди.

 

 

Світлана Павленко

Фото Олексія Караченка

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися