Кременчуцька газета
Четверг, 13 Червня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Булінг в школі, або Як не стати жертвою знущань

28 липня 2020 17:30

Історія з особистої практика…

В ході роботи з неповнолітніми нажаль трапляються випадки коли діти стають жертвами булінгу. Не виключенням являється і наше місто. На обліку нашого підрозділу перебував підліток, який став жертвою булінгу. Особливо він нічим не виділявся, але його бурхлива реакція на образи подобалася кривдникам. Через постійні образи дитина стала замкнута, агресивна, він перестав відвідувати навчальний заклад та не хотів спілкуватися з друзями. Такий емоційний стан не залишився поза увагою інспектора. Однією з головних цілей в ході роботи з неповнолітніми- є встановлення довірливих стосунків. Саме це й призвело до того, що підліток поділився своїми проблемами в школі. Такі ситуації потребують негайної реакції з боку дорослих. Перш за все проводиться комплексна робота з самим підлітком. Ми пояснюємо підлітку, що цю ситуацію вирішимо разом і він може завжди розраховувати на підтримку. Головною метою є розібратися в причинах того, чому підліток стає жертвою насмішок. Частіше за все підліток не має навичок комунікації та бурхливо реагує на образи. Важливо перш за все пояснити як саме потрібно себе поводити, щоб кривдникам було не цікаво продовжувати булити. Для цього ми використовуємо різноманітні тренінги та програми. Робота також проводиться і з класом де навчається неповнолітній. Залучаються працівники поліції, психологи, юристи. Спільно ми проводимо тренінг для всього класу де пояснюємо, що булінг це не жарт і має юридичні наслідки. Основну увагу ми приділяємо тому, що спостерігачі також несуть відповідальність. Головною метою психолога є пояснити, що самовиражатися за рахунок інших це принизливо. Досить часто трапляється і так, що допомоги потребує і сам буллер, адже прояви агресії не свідчать про те, що в нього немає ніяких проблем. В будь якому випадку не можна мовчати, ситуацію можна і потрібно вирішити. Проведена робота принесла очікувані результати. Сам підліток навчився навичкам ефективної комунікації в спілкуванні з однолітками. А робота з класом наштовхнула дітей на думку, що такі дії - це не ознака крутості, а має певні юридичні наслідки. Якщо й у вашому класі є ті хто потребують допомоги можете звернуться до нас. Ми спільно з працівниками поліції постійно проводимо лекції та тренінгові заняття в навчальних закладах нашого міста.

Метою статті – є розглянути булінг, як негативне явище, розібратися в причинах та наслідках його прояву, а також надати практичні поради для  всіх учасників освітнього процесу.

Тема булінгу останнім часом надзвичайно актуальна, адже за результатами дослідження, проведенного ЮНІСЕФ 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу (цькування) протягом останніх трьох місяців. 24% дітей стали жертвами булінгу, і 48% з них нікому не розповідали про ці випадки. Булінгпризводе до негативних, а іноді фатальних наслідків. Він впливає на всіх, хто бере в ньому участь або спостерігає, та має деструктивні наслідки в майбутньому житті.

Це тривожні цифри, особливо в той час, коли Україна переживає конфлікт, внаслідок чого майже 1,6 мільйона людей, у тому числі 220 тисяч дітей, стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Дослідження переконливо свідчить, що діти, закриті до спілкування, а також діти з сімей з низьким рівнем прибутку, піддаються булінгу вдвічі частіше за інших дітей.

Якщо говорити про вітчизняний досвід саме протидії булінгу, то можемо констатувати, що 2018 та  2019 роки стали етапами становлення національного антибулінгового законодавства.

До цього фактично такого правового закріплення цьому явищу не було і беручи по аналогії протиправну поведінку відносно жертви ці дії кваліфікувалися в більшості випадків як хуліганство.

Щодо адміністративної відповідальності, то розглядались справи про притягнення до адміністративної відповідальності саме батьків, за невиконання своїх обов’язків щодо виховання своїх дітей за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Законом України за № 8584 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу (цькуванню)», вперше в українському праві було закріплено поняття булінгу та передбачено відповідальність не тільки за вчинення, а й за приховування випадків цькування. Документ набув чинності 19 грудня 2018 року.

Законом визначено, що булінг (цькування) — це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються щодо малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою щодо інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Майже за рік з моменту набуття чинності антибулінгового законодавства, станом на 03.12.2019 р., судами розглянуто 310 справ про булінг.

Водночас лише у 122 справах було винесено рішення про накладення стягнення. Таку статистику наведено на сторінці громадської організації «Безпечний світ» у Фейсбуці.

Зокрема, у 9 випадках було винесено попередження, яке не передбачено в санкції відповідної статті, у 10 випадках було призначені громадські роботи, в 1 випадку — зобов’язання публічно вибачитися, у 102 випадках обмежилися штрафом, який найчастіше накладали на матір дитини. 84 справи відправлено на доопрацювання до органів поліції, стільки ж справ було закрито за відсутністю складу правопорушення чи у зв’язку із закінченням строку позовної давності. Ще у 20 справах суд обмежився усним зауваженням.

 

 Причини булінгу

Кривдники можуть знайти безліч причин щоб цькувати дитину: зовнішність, що не вписується у загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, тощо. Досить часто жертвою булінгу може бути зовсім звичайна дитина, якій складно спілкуватися з однолітками,  поводиться відлюдкувато чи, навпаки, провокативно та яка не вміє правильно реагувати на образи інших дітей, проявляючи яскраву реакцію, яка й провокує подальші знущання.

Частіше за все агресор починає знущатися над жертвою на очах спостерігачів ( або ж «вдячної публіки»), які підтримують та схвалюють його поведінку, або починають знімати на телефон. Основною причиною булінгу є те, що агресори, вважають, що це смішно і в цьому немає великої проблеми чи трагедії, а також, що дорослі не будуть звертати на це увагу. Ні сам буллер ні спостерігачі навіть не усвідомлюють, що в цей час вони вже порушують закон і за їх дії вони нестимуть відповідальність. Навіть ті хто фактично не чіпав жертву, але нічого не зробив, щоб допомогти і навіть навпаки підбурював агресора також будуть відповідати перед законом, як співучасники. А от якщо спостерігачі заступляться за жертву і заперечать правильність його дій в 90 відсотків випадків буллінг припиниться. В такому випадку спостерігачі перетворюються з співучасників в свідків вчинення злочину та не будуть нести відповідальність перед законом.

Що робити якщо ти став жертвою булінгу ?

По-перше необхідно заспокоїтися та припинити звинувачувати себе.  Пам’ятайте, що принизливо самовиражатися за рахунок інших, а не опинитися в такій ситуації, адже жертва не винна і ніхто і ніколи не має права принижувати і ображати інших.

З практики, агресору подобається шоу, яке він влаштовує. Якщо вине будете показувати, що дана ситуація вас ображає і навіть навпаки перевернете на жарт, агресору буде не цікаво в подальшому знущатися, адже він не досяг своєї цілі самовиразитися за рахунок іншого. Однак це ніяким чином не стосується ситуації де наявні фізичні побиття, адже в даному випадку це порушення закону і за це настає відповідальність.                           

Пам’ятайте чим більше ви будете терпіти знущання та не звертатися по допомогу тим гірше буде ставати ситуація. Якщо буллери відчують свою безкарність вони будуть дозволяти собі все більше і більше. Зупиніть насилля! Не мовчіть! Порадьте звернутись дитині до дорослих, батьків, викладачів, практичного психолога, адміністрації освітнього закладу, за телефоном довіри,  або до того кому підліток довіряє. Буллери бояться, що про їхні дії хтось дізнається. Їхня ціль залякати жертву, щоб вона мовчала і продовжувала терпіти образи.

Як зрозуміти що дитина стала жертвою булінгу?

Якщо дитина не хоче йти до освітнього закладу, не бере участі у спільній класній діяльності,починає губити гроші або речі, приходить додому у порваному одязі чи з поламаними речами, а коли ви її запитуєте, що трапилося - не може логічно пояснити, говорить про те, що кине навчання, немає друзів, не ведеться переписка у соцмережах, йде до освітнього закладу і повертається звідти наодинці, немає у кого запитати домашнє завдання, постійно вигадує хвороби -  можливо вона стала жертвою булінгу і потребує вашої допомоги.

Практичні поради батькам,дитина яких стала жертвою знущань:

- Необхідно надати підтримку дитині, показати, що ви поруч, готові вислухати та підтримати її.

-  Пояснити дитині, що ви її будете захищати.

- Зверніться до практичного психолога, який допоможе підлітку вибудувати правильні стосунки з однолітками.

- Важливо запевнити дитину, що її не звинувачують у тому, що відбувається, і вона може говорити відверто.

- Будьте терплячими та делікатними, адже дитині складно говорити на цю тему.

- Спробуйте з’ясувати все що зможете та запропонуйте подумати, які дії допоможуть дитині  почуватися у більшій безпеці зараз (наприклад, бути певний час ближче до дорослих, не залишатися після уроків тощо).

- Поясніть, що буллерам подобається реакція на їхні знущання. Якщо  жертві буде байдуже то й знущатися буде не цікаво, адже не буде шоу. Як правило, якщо декілька разів показати агресору , що його слова не ображають, я навпаки викликають сміх,булінг припиняється. Це в жодному разі не стосується фізичного насилля.

- Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось викладачу або адміністрації. Поясніть різницю між “пліткуванням” та “піклуванням” про своє життя чи життя друга/одногрупника. Як правило, якщо ситуація набуває огласки буллери припиняють свої знущання побоюючись покарання.

- Пам’ятайте, що ситуації фізичного насилля потребують негайного втручання з боку батьків та візит до освітнього закладу.

- Важливо усвідомити, чому саме дитина потрапила у ситуацію булінгу та розробити стратегію до змін разом з педагогами або психологом.

Рекомендації батькам у разі застосування булінгу щодо дитини:

  1. Зафіксувати пояснення дитини та оформити їх письмово з метою майбутнього використання у разі необхідності
  2. Звернутися за психологічною допомогою та зафіксувати факт такого звернення (зберегти квитанцію та документи, що підтвердять витрати).
  3. Повідомити адміністрацію про випадок булінгу та попросити спостерігати за проблемною ситуацією, вжити необхідні заходи протидії.
  4. Викладач повинен брати участь у вирішенні проблеми: поспілкуватися з дітьми, залучити до справи психолога або соціального педагога, спробувати зрозуміти у чому причина конфлікту, пояснити дітям, які пригнічують інших, про недопустимість такої поведінки, роз’яснити наслідки булінгу як для дітей котрі займаються ним та їх батьків, так і для всіх інших у групі.
  5. Звернутися з заявою до директора освітнього закладу про булінг з докладним описом випадку, зазначенням точної інформації (дата, місце, прізвище учасників, хто вчинив, що вчинив тощо) та вимогою вжити заходів для неповторення випадків булінгу в майбутньому. Продублювати дану заяву у разі необхідності до Міністерство освіти України. ч. 3 ст. 26 Закону України «Про освіту» керівник закладу освіту в межах наданих йому повноважень забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування).
  6. Звернутися до спеціаліста для підрахунку моральних та (у випадку їх нанесення) матеріальних збитків в сталій матеріальній сумі. Ця сума у майбутньому може бути виставлена для відшкодування у позові до батьків порушника та стягнута з них у якості компенсації за спричинену шкоду.
  7. У випадку, якщо всі перелічені вище заходи не спрацювали, батькам слід направити заяву про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 173-4 КУпАП Булінг (цькування) учасника освітнього процесу та продублювати дану заяву на прокуратуру для контролю.
  8. Після цього варто підготувати цивільний позов про компенсацію моральної шкоди у разі наявності матеріальної шкоди та порушення цивільного провадження.
  9. У випадку, якщо відносно дитини застосовувалися побиття, психологічний тиск, викрадення або псування особистих речей варто звернутися з заявою до відділу поліцію про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових рішень, адже в даному випадку мова йде про вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за який передбачена Кримінальним Кодексом України.

 

Автозаводський районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області. Юридична адреса: Полтавська область, м. Кременчук,вул. Лікаря О.Богаєвського 10/30, 39600, E-mail: [email protected]

Провідний інспектор Автозаводського районного відділу Альона Макаренко (068) 769 72 66.

Волонтер пробації Катерина Сметаннікова (068)399 65 70. 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися