Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 24 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Чергове нововведення: що таке е-лікарняні і як вони працюють

 

10 жовтня 2021 09:00

Які переваги відтепер матимуть кременчуцькі пацієнти та чи спростилася робота лікарів.

Із 1 жовтня українцям не потрібно після одужання знову йти до лікаря, стояти в черзі та контактувати з іншими людьми, щоб отримати лікарняний. А лікарі у свою чергу не заповнюватимуть жодних бланків, щоб засвідчити непрацездатність людини. Вся інформація віднині – в електронному реєстрі. Та чи зникнуть повністю паперові лікарняні? І якими є особливості заповнення нових документів?

У чому суть

Електронні лікарняні (е-лікар­няні) – одна з найпопулярніших послуг в Україні, яку намагалися реформувати майже 10 років. Про це у своєму Телеграм-каналі повідомив Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, спростили послугу і для пацієнтів, і для лікарів, і для держави.

«У червні по всій країні почався перехідний етап. За цей час майже всі лікарні – а це близько 3 тисяч – підключилися до медичної системи, яка дозволяє працювати з е-лікарняними. За ці 4 місяці лікарі сформували майже мільйон таких документів», – пояснює Федоров.

МВТН (медичний висновок про тимчасову непрацездатність) заповнює сімейний лікар або вузькопрофільний спеціаліст. Як це працює, пояснила лікарка загальної практики, сімейна лікарка Тетяна Іванчо.

«Після обстеження пацієнта лікар формує медичний висновок. Він створює його в Реєстрі та завіряє електронним підписом. Пацієнт отримує смс-повідомлення з унікальним 16-значним кодом. Далі документ потрапляє до реєстру Пенсійного фонду. Там формується електронний листок непрацездатності – документ, за яким нараховуються виплати. Пацієнт отримує другу смс. А роботодавець бачить документ на порталі ПФУ», – уточнила Іванчо.

Як розповіла Кременчуцькій газеті заступниця начальника управління інформаційних систем та електронних реєстрів Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Валерія Куценко, із початку впровадження нової системи на Полтавщині вже занесено у базу даних понад 25 тисяч е-лікарняних листів.

Винятки

У яких випадках заводять паперові лікарняні, допомогла нам розібратися заступниця директора з експертизи тимчасової непрацездатності «Центру первинної медико-санітарної допомоги №1» Ольга Гордієнко.

1. Якщо до 1 жовтня пацієнт перебував на лікарняному за паперовим листом непрацездатності, то документ продовжують заповнювати у тій самій формі.

2. У випадку усиновлення дитини. Матері видається паперовий лист до того моменту, поки не з'явиться технічна можливість видати електронний.

3. Коли виникають технічні проблеми. Наприклад, відсутній зв'язок медичної електронної системи з системою фонду (електронним реєстром лікарняних листів). Якщо такі технічні проблеми неможливо виправити у термін до 5 днів, тоді доводиться видавати документ у паперовому вигляді.

Переваги

Про плюси запровадження електронних лікарняних розповів міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров на спільному брифінгу Мінцифри, Міністерства охорони здоров’я та Мінсоцполітики.

«Для лікарів – це менше заповнення документів. Взагалі нічого не потрібно заповнювати на папері. Все робиться он-лайн. Це займає 30 секунд – хвилину, – пояснює Федоров. – Для пацієнта це також зручно, не потрібно правильно називати компанію, де ти працюєш, для прикладу. Немає зайвих походів у лікарню, одного разу достатньо...» – зазначив Федоров.

Гордієнко у свою чергу додав, що із впровадженням е-лікарняних не доводиться робити виправлення у паперовому документі, якщо дані внесені невірно.

Як діяти працівнику, якщо йому відкрили е-лікарняний

Алгоритм дій пояснили у Фонді соціального страхування України.

1. Якщо працівник є застрахованою особою, у разі оформлення лікарем медичного висновку про тимчасову втрату працездатності для нього автоматично сформується е-лікарняний. Також документ автоматично відкриється в разі оформлення медичного висновку для дитини застрахованої особи, яка потребує догляду.

Одразу після створення медичного висновку потрібно повідомити про це роботодавця. Це можна зробити будь-яким зручним обом способом, наприклад, телефоном.

2. Якщо працівник має електронний цифровий підпис (ЕЦП), він зможе переглянути свій е-лікарняний в особистому кабінеті застрахованої особи на сайті Пенсійного фонду України (pfu.gov.ua).

Всю необхідну інформацію щодо е-лікарняного роботодавець бачить у власному кабінеті страхувальника.

3. Водночас роботодавець бачить лише загальну інформацію щодо тимчасової непрацездатності свого працівника, необхідну для призначення матеріального забезпечення – йому недоступний ані діагноз, ані інші приватні відомості застрахованої особи.

4. Не потрібно передавати роботодавцю медичний висновок про тимчасову непрацездатність – він містить персональні дані і не призначений для сторонніх. Також медичний висновок не є підставою для нарахування матеріального забезпечення.

5. Якщо працівник не одужає у визначений у першому медичному висновку термін, лікар створить наступний медичний висновок, який продовжить тимчасову непрацездатність – про це потрібно повідомити роботодавця.

6. Одразу після завершення періоду тимчасової непрацездатності е-лікарняний працівника змінює свій статус на «Готовий до сплати».

7. Із цього моменту роботодавець має упродовж не більше, ніж 10 календарних днів призначити працівнику матеріальне забезпечення, а після дати призначення не пізніше, ніж через 5 робочих днів сформувати і передати до ФССУ заяву-розрахунок.

8. Саме від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку залежить дата фінансування допомоги від Фонду працівнику.

9. У Фонді радять не втрачати зв’язок із роботодавцем, цікавитися станом оформлення заяви-розрахунку і знати точну дату її подання.

10. Знаючи точну дату подання заяви-розрахунку за своїм е-лікарняним, працівник може слідкувати за станом фінансування онлайн у Телеграм-каналі Фонду.

11. Інформація щодо профінансованих дат, у які роботодавцями було подано заяви-розрахунки, оновлюється у Телеграм-каналі за тегом #фінансування_оперативно. Зазвичай проходить декілька банківських днів, доки після здійснення фінансування кошти надійдуть на рахунки роботодавців для виплати допомоги працівникам.

12. Аби працівники могли точно дізнатись, чи кошти вже перераховано їхньому роботодавцю, у Телеграм-каналі можна знайти додаткову звітність за тегом #фінансування_страхувальників – інформація оновлюється у розрізі регіонів і означає, що кошти за заявами-розрахунками, поданими по наведену дату, вже знаходяться на рахунку роботодавця.

13. Після того, як кошти надійдуть на рахунок, роботодавець має виплатити допомогу працівнику у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після отримання коштів від ФССУ.

Нагадаємо, Полтавщина перша в Україні переходить на електронні лікарняні.

 

Тетяна Красельникова

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися