Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 26 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Чого чекати від медицини у 2019 році: безкоштовна діагностика, реформа «швидкої» та забезпечення пацієнтів ліками

 

26 листопада 2018 08:30

Наступного року на медичну систему України чекає масштабна трансформація. Стартує впровадження нової моделі фінансування на рівні спеціалізованої допомоги, почнуться зміни в системі екстреної медицини та у сфері державних закупівель ліків і медичних виробів.

 

На розширеній нараді, яка днями пройшла у Вінниці, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман презентував план медичної реформи на 2019 рік для лікарів, керівництва закладів, місцевої та центральної влади зі всієї України. Також він зазначив, що передусім підвищується роль сімейної медицини.

Нова модель фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» запрацювала на первинній ланці медицини в липні 2018 року. За чотири місяці до трансформації сімейної медицини приєдналися вже більше половини комунальних закладів первинної ланки. Загалом із квітня 2018 року 21 млн 500 тис українців долучилися до реформи та обрали сімейних лікарів.

«Важливо не збавляти темп трансформації первинної ланки медицини. До кінця року всі заклади «первинки» повинні укласти договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). На 2019 рік субвенція з держбюджету не передбачена. І в разі неукладання угоди зі Службою, утримувати заклад місцевій владі доведеться за власний рахунок», – зазначила на нараді в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Вже сьогодні сімейна медицина в Україні змінила свій статус. Сімейні лікарі – більше не апарат для видачі папірців, направлень та рецептів. Вони – ключові особи під час взаємодії пацієнта з системою. Лікарі, які «увійшли» до реформи, вже отримують у 2-3 рази більшу заробітну плату.

«623 медичні заклади, які надають первинну допомогу, вже уклали договір із НСЗУ і перейшли на нову, більш вигідну систему фінансування. Достойні зарплати сімейних лікарів та медсестер, кращий сервіс для пацієнтів – це вже нова реальність української медицини. Її неможливо ігнорувати. Наприкінці листопада стартує третя хвиля укладання договорів із НСЗУ, і до кінця року всі заклади первинної медичної допомоги країни повинні долучитися до змін. А місцева влада має зробити все від неї залежне. Єдиний варіант отримати державні кошти в наступному році – це укласти договір із НСЗУ. Наступного року на нас чекають нові виклики: оновлення програми «Доступні ліки», запровадження електронного рецепту, реформа спеціалізованої амбулаторної допомоги. Увійти в ці зміни потрібно добре підготовленими», – сказав Олег Петренко, голова НСЗУ.

У 2019 році сімейні лікарі отримають нові електронні інструменти роботи (медкарта, рецепт, направлення, лікарняний) та можливість направляти своїх пацієнтів на додаткові обстеження та до вузьких спеціалістів у поліклініки.

 

Запуск програми «Безкоштовна діагностика»

Із 1 липня 2019 року розпочнеться трансформація спеціалізованої амбулаторної допомоги. Це означає, що наступного року нова модель фінансування почне працювати в поліклініках. Національна служба здоров’я почне оплачувати медичним закладам послуги спеціалістів, аналізи та широкий спектр діагностики.

Для поліклінік, які увійдуть до програми «Безкоштовна діагностика», в держбюджет на наступний рік закладено додаткове до субвенції фінансування – 2 млрд грн.

«Закладам спеціалізованої допомоги та місцевій владі потрібно активніше готуватися до другого етапу реформи. Місцева влада повинна підтримати свої заклади в бажанні долучитися до реформи та автономізувати (змінити статус медичного закладу з бюджетної установи на некомерційне комунальне підприємство) всі свої заклади до кінця 2018 року. Адже тільки до кінця поточного року діє пільговий період для зміни статусу. В наступному році цей процес буде набагато складнішим», – сказав під час наради заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Також він звернувся і до керівників медзакладів:

«Ваше завдання – забезпечити комп’ютерами робочі місця всіх спеціалістів поліклінік. Не буде комп’ютерів – лікарі не зможуть заповнювати дані в електронних медичних картках, і Нацслужба не зможе оплачувати послуги. Тобто ні про яку реформу, а значить і про додаткове фінансування, без тотальної комп’ютеризації  не йдеться».

Розвиток системи екстреної медичної допомоги

У 2019 році розвиватиметься екстрена медична допомога у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях та місті Києві. На зміни в цих регіонах у державний бюджет закладено додатковий 1 млрд грн.

Трансформація екстреної медичної допомоги передбачає:

• підвищення кваліфікації бригад до рівня світових стандартів надання екстреної медичної допомоги;

• підвищення зарплати для фахівців, які пройшли навчання сучасним методикам порятунку життя;

• новий сучасний транспорт, оснащений необхідним обладнанням;

• сучасні диспетчерські служби по всій Україні, об’єднані єдиною електронною системою.

 

Забезпечення пацієнтів ліками

Програма «Доступні ліки» в 2019 році продовжує бути пріоритетом уряду. Наступного року українці й надалі отримуватимуть ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безоплатно або з незначною доплатою. На це у проекті бюджету уряд передбачив 1 млрд грн.

У 2019 році програма очікує на серйозну трансформацію. Передбачається, що з 1 квітня вона відійде до Національної служби здоров’я, тобто контрактувати аптечні заклади та відшкодовувати вартість відпущених лікарських засобів будуть не заклади охорони здоров’я чи муніципалітети, а безпосередньо один головний оператор бюджетних коштів – Нацслужба здоров’я.

У сфері державних закупівель ліків і медичних виробів протягом 2018-2020 років Міністерство охорони здоров’я України втілюватиме зміни, щоби для кожного препарату підібрати найбільш оптимальний і зручний шлях «доставки» до пацієнта. До кожного з майже 500 препаратів і понад 700 медичних виробів, які зараз закуповує держава централізовано, планується застосувати один із трьох основних інструментів: розширення «Доступні ліки», включення у вартість послуги, централізовані закупівлі через Центральну закупівельну агенцію.

 

Медзаклади Кременчука, які братимуть гроші з пацієнтів, позбавлять держфінансування

Кременчуцька газета закликає містян разом фіксувати подібні факти

Якщо медзаклади Кременчука братимуть гроші з пацієнтів, їх залишать без державного фінансування. Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк.

«Це буде проблемою місцевої влади, якщо в них є така поліклініка, яка, отримуючи гарне фінансування з держбюджету, продовжує брати кошти з пацієнтів. Місцевій владі доведеться вживати заходів. Наприклад, звільняти головного лікаря та звертатися до Служби (Національна служба здоров’я – ред.) з проханням продовжити контракт», — заявляє заступник міністра Павло Ковтонюк.

Фактично всі кошти на фінансування галузі вже передані до НСЗУ, з якою поступово підпишуть договори медичні установи. Ці ж договори стануть інструментом для регулювання та покарання: якщо договір буде розірвано в односторонньому порядку за ініціативи НСЗУ, то медзаклад залишиться без коштів для існування.

«Місцева влада може звільняти головного лікаря та звертатися до Служби з проханням продовжити контракт. Або місцева влада буде змушена самостійно утримувати таку поліклініку. Ми не будемо платити за корупцію, за те, щоб із пацієнтів брали гроші», – роз’яснює заступник міністра.

З одного боку, в такий спосіб у МОЗ планують створити прозорі умови для роботи медичних установ через чітке регулювання з фінансовою мотивацією. З іншого, нова система фінансування галузі за принципом «Гроші йдуть за пацієнтом» має запрацювати лише з 1 липня. Медичні працівники досі не отримали гідні зарплати, які мали б зменшити кількість випадків отримання неправомірної вигоди.

Зазначимо, що в лікарнях Кременчука «процвітає» поняття «благодійні внески». Інколи подібні факти трапляються і в поліклініках.

У разі стягнення з пацієнтів коштів у поліклініках, Кременчуцька газета просить читачів телефонувати до нашої редакції за номером 74-15-11 та повідомляти про подібні факти. При цьому просимо вказувати де і за що саме з вас просили гроші, і в разі видачі чеку зберігати його як доказ.

 

Олег Булашев, за матеріалами Міністерства охорони здоров’я України

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися