Кременчуцька газета
Вівторок, 28 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

Цікаво: як розвивалися бодібілдинг та культуризм у Кременчуці

10 листопада 2022 17:45

Продовження вже розпочатої теми історії цього виду активності.

На порозі свята гарного здорового тіла – Міжнародного дня фітнесу.

Поступово, з кожним днем наближаються новорічні свята, які вимагають від нас бути в гарній формі, щоб показати себе з кращого боку на вечірках та зустрічах із друзями. І це стосується не лише дівчат; адже багато хлопців намагаються бути привабливими, сильними і мужніми.

Можливо, вже хтось здогадався, що ця стаття буде присвячена одному з поширених напрямків фітнесу – бодібілдингу. До речі, нещодавно, 30 жовтня, більшість країн світу святкувала Міжнародний день бодібілдингу.

Культуризм (фр. culturisme - культура тіла), або бодібілдинг (англ. bodybuilding - будівництво тіла), - процес нарощування та розвитку мускулатури шляхом занять фізичними вправами з обтяженнями та високоенергетичного харчування.

Пропоную для наших читачів трохи загальної історії заснування та розвитку бодібілдингу в Україні. Отже, першу секцію в Україні відкрив олімпійський чемпіон із важкої атлетики Леонід Іванович Жаботинський. Сталося це у Запоріжжі 1 вересня 1969 р. у важкоатлетичному манежі «Спартак». Перший в нашій країні окремий клуб під назвою «Богатир» було відкрито у Запоріжжі 1 жовтня 1972 р.

Федерація бодібілдингу та фітнесу України (ФББО) була заснована у 1972 році і мала назву Комісія з атлетичної гімнастики при Федерації важкої атлетики України. І перший чемпіонат України з бодібілдингу – а тоді Всеукраїнський конкурс з атлетичної гімнастики та багатоборства ГПО (готовий до праці та оборони) – відбувся у травні 1972 р. у місті Бердянську Запорізької області. Змагання проходили в ростових категоріях і включали такі дисципліни: позування, силове триборство (жим лежачи, присідання зі штангою на плечах і станова тяга) метрів.

Культуризм або бодібілдинг прийшов у наше місто через два роки після цих подій, у 1974 році, з сусідніх Черкас. Там в інституті фізкультури знайшлися п’ятеро сміливців, які заснували на початку 1970-х років клуб культуризму. Серед них був В’ячеслав Міхно. Після закінчення інституту він, набувши досвіду педагогічного та культуристичного, приїхав до Кременчука. Невдовзі й тут знайшов однодумців, з якими заснував свій клуб, назвавши його «Юність», що розташовувався серед несанкціонованих спортивних закладів, у підвалі на вулиці Б.Хмельницького (зараз вул. Перемоги). Він існував лише на ентузіазмі хлопців – ніхто не допомагав ні спортивним інвентарем, ні грошима. Разом з В’ячеславом Міхном атлети клубу пропагували культуризм, проводили показові виступи і навіть їздили в інші міста на змагання.

Згодом В’ячеслав почав працювати в СПТУ-22. Там він створив секцію культуризму. Адміністрація пішла назустріч, і спорт в училищі розквітнув. Про недобір там забули з того часу, коли були створені групи з атлетичним ухилом – перші в Україні.

У 1984 році при об`єднанні «Шляхмашина» В.Дніпров відкрив тренажерний зал «Молодече завзяття» і утворив на його базі культуристичний клуб.

У 1986 р. до СПТУ-22 почали приїздити звідусіль різні комісії. На той час була створена всесоюзна Федерація культуризму, яка прискорила атлетичний бум. З’являлися нові клуби.

У 1988 році під керівництвом Дмитра Кравченка виник клуб «Атлетик» при вагонобудівному заводі, а у 1989 – клуб на стадіоні «Вагонобудівник» був організований Олександром Толстіковим.

Кількість шанувальників атлетизму в місті була така, що у 1988 році у нас була створена Федерація культуризму Кременчука, яку очолив Леонід Олександрович Лодкін, член збірної СРСР з пауерліфтингу.

Новим етапом у розвитку бодібілдингу стає 1990 рік. Від Української федерації атлетизму відокремилися спортсмени, які займаються силовим триборством. У результаті з'явилися дві нові федерації – Федерація бодібілдингу України (ФББО) та Федерація пауерліфтингу України (ФПУ). Ці види спорту стали дуже популярними серед молоді.

В цей час в Кременчуці у 1991 р. завдяки старанням Олександра Шишкова з’явився клуб культуризму в міському Палаці культури. А у квітні 1991 р. В.Міхно перейшов працювати до училища цивільної авіації і там заснував клуб «Антей».

14 листопада 1992 року в австрійському місті Грац, під час проведення 46-го Чемпіонату світу з бодібілдингу на Всесвітньому конгресі IFBB, українська федерація була прийнята до лав IFBB. В цьому ж році в Кременчуці в залі Палацу культури «Шляхмашина» пройшов обласний чемпіонат з культуризму. Всього в чемпіонаті взяли участь 24 спортсмени з Кременчука, Полтави і Миргорода. Серед них були дві дівчини. Переможцем вагової категорії до 80 кг став кременчужанин Віталій Барановський, а в абсолютній ваговій категорії – тренер з Полтави О.Ткаченко. Хороші результати показали кременчуцькі спортсмени О.Машинець і О.Проценко, які посіли другі місця у вагових категоріях до 80 і до 90 кг. Це були наші перші видатні культуристи.

Щороку у нас виховуються нові чемпіони, які беруть участь в різних турнірах з бодібілдингу. Так, 30 квітня 2000 р. в Палаці культури «Нафтохімік» відбувся перший відкритий регіональний турнір з бодібілдингу та з фітнескласу на кубок Акціонерного товариства «Укртатнафта», організований спортивним клубом «Укртатнафтаспорт». У турнірі взяли участь 46 спортсменів з Харкова, Одеси, Сум, Полтави, Світловодська, Комсомольська, Глобиного та Кременчука. З цього часу Кубок Акціонерного товариства «Укртатнафта» став традиційним і проходить щороку в нашому місті.

Після того, як у 2004 р. Федерація бодібілдингу України набула статусу Національної, цей вид спорту став значно популярнішим. Одночасно підвищився рівень підготовки кременчуцьких спортсменів з цього напрямку фітнесу. Зараз існує безліч різних клубів та тренажерних залів, в який ведеться активна підготовка кременчуцьких бодібілдерів під патронатом колишнього президента Федерації бодібілдингу та фітнесу Полтавської області, судді міжнародної категорії, а зараз віце-президента Національної Федерації бодібілдингу України ОЛЕКСАНДРА ГОРДІЄНКА.

14-15 вересня 2013 р. Україна вперше провела Чемпіонат світу з бодібілдингу, фітнесу, бодіфітнесу, бікіні, атлетик фітнесу та фізик, у якому наша країна стала переможцем у загальному командному заліку, набравши 216 балів. Серед учасників дебютував 20-річний кременчужанин ДЕНИС ГАВРІКОВ (Deny Montana) під керівництвом тренера Сергія Палкіна у категорії атлетик фітнес (до 175 см), ставши бронзовим призером.

У 1914 р. у Кременчуці пройшов 11 Всеукраїнський турнір з бодібілдингу та фітнес бікіні. Вперше пройшла першість із дитячого фітнесу.

Сьогодні стали легендою кременчуцькі чемпіони: ВІКТОР ТИМЧЕНКО, вихованець СК «Нафтохімік», чемпіон Полтавської області, бронзовий призер чемпіонату України 2012 р. в номінації «Атлетік фітнес»; ВІТАЛІЙ ТИЩЕНКО, спортсмен СК «Нафтохімік», абсолютний чемпіон Полтавської області 2012 року серед юніорів, бронзовий призер чемпіонату України 2012 року серед юніорів та «Золотого бука» 2012 р.; СЕРГІЙ ПАЛКІН, який з 20 років почав працювати тренером із фітнесу, багаторазовий переможець у чемпіонаті Києва, у Чемпіонаті України у категорії «Пари», у Чемпіонаті України з класичного бодібілдингу та ін. Він підготував таких спортсменів як ТЕТЯНА СКУЛЕНОК (5-разова Чемпіонка України з бодібілдингу, Чемпіонка Європи та фіналістка Чемпіонату Світу), МАРИНА ХРИСТОФОРОВА (3-кратна Чемпіонка України з бодібілдингу), ВІТАЛІЙ БУРНАТ (неодноразовий призер Чемпіонатів України) та ін.

За останній час, незважаючи на страшні події в нашій країні, кременчуцький бодібілдинг вийшов на новий найвищий рівень. Кременчужанка СВІТЛАНА ВАЛЕРІЇВНА ГОРДІЄНКО довела всьому світові, що наші спортсмени найсильніші і найуспішніші. Вона принесла славу не лише Кременчуку, а й всій Україні. Персональний тренер з бодібілдингу, суддя Національної категорії IFBB, Чемпіонка України, а 21 жовтня 2022 року вона має титул Абсолютної Чемпіонки Світу в категорії бодіфітнес майстри.

Щодо чоловіків, то 20 жовтня цього року на Кубку світу IFBB Абсолютним Чемпіоном Світу в категорії «менс фізик» та «фіт пари» IFBB

став спортсмен збірної України з Кременчука майстер спорту міжнародного класу СЕРГІЙ РОЙКО.

Ці обидва чемпіони є вихованцями тренера Олександра Гордієнка. Дякуємо Вам за перемоги. І чекаємо на нових чемпіонів.

З Міжнародним днем фітнесу, кременчужани! Миру, здоров’я та краси! Наші вітання спортсменам, тренерам та всім шанувальникам українського бодібілдингу і фітнесу!

 

 

Вікторія Ширай


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися