Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 29 Жовтня 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

«Квітне» тисячами і мільйонами, або Неекономний зелений Кременчук

 
 

 

15 апреля 2019 08:35

Багато років поспіль кожної весни комунальники нашого міста оголошують про закупівлі тисячі саджанців одно- та багаторічних квітів. Водночас менші міста показують приклад, як прикрашати вулиці квітами «власного виробництва». Чому ж кременчуцькі чиновники продовжують безгосподарну політику розтрат?

У Кременчуці вже розпочали висаджувати нові квіти. Зазвичай на них щороку з міського бюджету витрачають мільйони гривень. Так, лише минулого року на придбання нових 146,5 тис квітів пішло майже 2 млн грн. Про це повідомляли на депутатській міській комісії з питань екології та земельних відносин у лютому 2019 року.
А доки з року в рік небайдужі кременчужани зауважують, що можна було б економити на насадженнях, створюючи власні теплиці, мер міста Віталій Малецький встиг навіть попіаритися на цьому питанні. Так, 16 березня на засіданні Ради регіонального розвитку у Полтаві перед Президентом України одним із досягнень Кременчука він назвав озеленення міста та зберігання квітів на кілька років.

«За минулий рік у нас висаджено 150 тисяч квітів. Але ми не лише висаджуємо, а й зберігаємо на кілька років, над цим активно працюють наші комунальники», – сказав тоді мер.

Ми вирішили проаналізувати його слова і дослідити: яким чином озеленення та збереження рослин відбувається у нашому місті.

Що зійде на клумбах цього сезону
Відповідно до «Програми розвитку ландшафтно-рекреаційних зон та зон озеленення загального користування Кременчука на 2018-2020 роки», цього року на висадження квітів, кущів та дерев з міськбюджету планували виділити 4 млн 750 тис грн. На 2020 рік передбачена аналогічна сума. Відповідно до цієї програми, в місті хочуть облаштувати 93 зелені зони (сюди входять й існуючі зелені зони та клумби, і заплановані).
Кременчуцька газета 5 березня направила запит до комунального підприємства «Благоустрій Кременчука», щоб дізнатися, на яких саме місцях у нашому місті ростуть багаторічні рослини та скільки цьогоріч було передбачено насаджень у квітниках.
У відповіді, яку ми отримали лише 29 березня, зазначалося, що на розвиток ландшафтно-рекреаційних зон та зон озеленення загального користування у 2019 році планують витратити 4 млн 700 тис грн. Минулого року до висадки нових квітів та дерев залучали 35 працівників благоустрою і 9 одиниць техніки. При проектуванні зелених зон і клумб використовують елементи регулярного стилю та продовжують тему трипільських орнаментів.
Однак у відповіді не конкретизували, на яких клумбах та скільки саме квітів чи дерев планують висадити. Повідомили лише перелік порід. Серед них наступні: клен гостролистий, платан кленолистний, черемха звичайна, липа дрібнолиста, горобина звичайна, дуб болотний та черешчатий, глід звичайний, тополь чорний, катальпа бігнонієвидна, ясень звичайний, груша та сосна Кримська і т.п.
Крім цього, заплановано висадити саджанці кущів: гортензії мітловидної різних видів, барбарису, самшиту, дерену, троянди, ялівця різних видів.
Щодо багаторічної розсади, то це такі квіти: лаванда, котовник фассена, ламіаструм жовтий, міскантус, очіток, осока, паникум, фіалка, сантолина, вівсяниця, вожанка, артемізія.
Також будуть висаджені однорічні квіти: агератум, бегонія, жоржина, газація, бальзамін, остеоспермум, петунія, сальвія, сенеція, тагетіс, катарантус, віола, ірезіне, пеларгонія зональна, вербена, діхондра, пеларгонія, сурфінія, тюльпани, нарциси, крокуси, гіацинти.
На запитання, де ростуть багаторічні квіти, нам назвали 7 місць: вул. Київська, пр. Свободи (розподільчу смугу), схил проспекту Свободи, бульвар Пушкіна, парк «Ювілейний», площа Перемоги, сквер ім. О.Бабаєва.

Вартість закупівель вища, ніж передбачено коштів
Слід зазначити, що відповідно до програми озеленення Кременчука, кількість квітників у нашому місті суттєво не збільшується. Проте суми на закупівлі рослин щороку зростають, як і продовжується придбання багаторічних квітів. При цьому додамо, що такі квіти, як жоржина, нарциси, тюльпани та інші при правильному догляді ростуть багато років. Наші ж комунальники у своїй відповіді на запит редакції приписали їх до однорічних.
Питання: коли у Кременчуці почнуть економити?
Окремо слід звернути увагу на те, що комунальники повідомляють: у міському бюджеті на розвиток ландшафтних зон заплановані 4 млн 700 тис грн. Однак на сайті відкритих державних закупівель Prozorro 27 березня з’явилися два тендери. За цими торгами оголошено конкурс на закупівлю зелених насаджень «Благоустроєм Кременчука» на загальну суму у 5 млн 793 тис 196 грн:
- перший тендер: на придбання 48 видів посадкового матеріалу дерев, кущів та квітів на 4 млн 43 тис 124 грн (з ПДВ),
- другим – 29 видів квітів (переважно з теплиць) на суму 1 млн 750 тис 72 грн (з ПДВ).
Виходить, що тендери оголосили на суму, яка на 1 млн грн більше запланованої?
Та далі – не менш цікаве. Адже традиційно щороку «Благоустрій Кременчука» купує квіти у одного господарства – ТОВ «Голландські троянди», яке пов’язують з екс-віце-мером Андрієм Погрібним. Про це свідчить результат тендеру від 30 березня 2017 року, з яким можна ознайомитися на інтернет-ресурсі Zakupki.prom.ua. Згідно з умовами тендеру, 2 роки тому у цієї фірми придбали посадкових саджанців на 4 млн 560 тис грн, серед яких на квіти витратили 1 млн 640 тис грн. У 2015 році в «Голландських трояндах» закупили зелених насаджень на 2 млн 390 тис грн (інформація про це міститься у «Віснику державних закупівель»).
Тож, про яке активне збереження рослин повідомляв у своїй промові в Полтаві Малецький?

Успішний приклад Іллінців
Кременчуцька газета поспілкувалася із заступником голови Іллінецької об’єднаної громади Олегом Дмитриком. Три роки тому це 12-тисячне місто у Вінницькій області вирішило відмовитися від закупівель розсади.

«Ми викупили вживаний металевий напівсферичний тепличний каркас за 90 тис грн. Облаштували в ньому опалення, столи, плівку, висіяли квіти (закупили насіннєвого матеріалу на 50 тис грн) та спробували перезимувати. Коли побачили, що саджанці витримали зиму, і що вирощене успішно прижилося, вирішили розширювати асортимент. Після цього створили ще одну теплицю – на даху гаражного кооперативу, туди також провели опалення. Із бюджету громади на дві теплиці використали близько 250 тис грн», – прокоментував Дмитрик.

Таким чином громада позбулася потреби втирачати щороку понад 400 тис грн на саджанці. Та головне, у місті створили 10 додаткових робочих місць спеціалістам з озеленення.

«Якусь частину розсади це підприємство продає, на ті кошти купує спецодяг, інструменти для роботи і так далі. Наші озеленювачі потроху працюють над розширенням асортименту, також у нас є страховий фонд – якщо не буде передбаченого урожаю. Будь-який проект у добрих господарів повинен мати кінцеву мету, тобто, прибуток. Та основна перевага у нас – що ми не витрачаємо кошти зі свого округу, отримуємо свою продукцію, і люди не їдуть за кордон, а працюють на місцях. І квітів нам достатньо: і для нашого міста, і для сіл громади», – поділився досвідом голова Іллінецької об’єднаної громади.

Пропозиції створити теплиці у Кременчуці подавали до виконкому й наші місцеві активісти. Проте отримали відповідь, що буцімто побудова та утримання таких об’єктів потребує значних витрат і що це – невиправдане фінансове навантаження на міський бюджет.
Чому ж тоді в інших містах такі теплиці вважають вигідними, а у Кременчуці – ні?

 

Ліна Романченко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися