Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 25 Червня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

День без тютюну у Кременчуці – неможливе стає можливим

 

 

31 травня 2021 13:15

Методи та можливості позбутися згубної звички у нашому місті.

31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну, затверджений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Кожного року цього дня у школах та профілактичних закладах проводяться акції і лекції, що пояснюють громадянам, чому варто відмовитися від цієї пагубної звички. У першу чергу, згадують печальну статистику. Адже щороку від наслідків куріння у Європі гине близько 5 млн людей, із них близько 80 тисяч – в Україні.

 

Букет хвороб з пачкою сигарет

Найчастіше паління впливає на серцево-судинну систему – захворювання через куріння сягають 47% випадків та на органи дихання (близько 17%), викликаючи бронхіти, туберкульоз, рак легенів, тощо. Про це «Кременчуцькій газеті» розповів лікар-нарколог Кременчуцького обласного наркологічного диспансеру Андрій Астанін.

Побачити курця досить просто по надмірній худорлявості, блідості, дещо жовтуватому відтінку шкіри, задусі чи періодичному відхаркуванню. Легко його вирізнити і по інших діагностичних даних.

«У флюорографії курців є помітні зміни. Майже такі, як при хронічному бронхіті. Проте, на жаль, звертаються уже із проблемою уже у пізніх стадіях…при ракові легень чи туберкульозі.. Найприкріше, що люди не зважають на свій давній кашель чи якийсь дискомфорт, списуючи це на паління. Натомість отримані наслідки не завжди піддаються лікуванню», - розповідає сімейна лікарка комунального некомерційного медичного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Ольга Гордієнко.

Та наголошує: тимчасовому психічному заспокоєнню від сигарети протистоїть широкий ряд негативного впливу на організм. А поширена у народі думка про те, що курці менше піддаються інфекційним захворюванням – за словами лікарів – своєрідний міф.

«На практиці я би підсумувала, що навпаки. Курці більше схильні приєднанню легеневих інфекцій. Приміром, якщо у когось міг бути просто катаральний бронхіт - у курця буде ускладнення у вигляді бактеріальної інфекції у 90%», - зауважує лікарка.

Доведено, що, на відміну від тих людей, що не палять, у курців у 2-3 рази частіше розвивається інфаркт, передінфарктний стан чи стенокардія. Тютюновий дим згубно діє і на органи травлення. У жінок, які курять, частіше виникають рання менопауза, кровотечі, зниження естрогенів у крові (громонів молодості), а у 15-30% випадків діагностується дифузно-токсичний зоб.

 

Жінки кидають звичку частіше чоловіків

Якщо ж говорити про середній вік кременчуцьких курців, то він, як і у багатьох містах всього світу, досить ранній. Так, 50% курців пробували тютюн у 12 років і раніше.

«Наразі в Україні палить близько 11,5 мільйонів населення. Серед них 9 з чимось мільйонів – чоловіки. Серед тих, хто звертається до диспансеру нашого міста, також переважна більшість – чоловіки після 30 років. Найчастішою причиною звернень виявляється затратність на тютюн, адже щороку він невпинно дорожчає. Бувають випадки, коли курець починає зустрічаючись з іншою молодою людиною, а та не переносить запаху тютюну. На деякий час, а інколи і на постійно почуття пересилюють звичку», - пояснює нарколог.

Згадує і часті випадки кидання куріння при раптовому значному підвищенні артеріального тиску - гіпертонічному кризі, оскільки постійне вживання сигарет провокує звуження судин мозку.

Додає лікар, що серед тих, хто остаточно кидає курити, переважають жінки. Пов’язано це, у першу чергу, з плануванням дітей та вагітністю.

«До речі, із твердженням, що вагітній жінці не варто різко кидати курити, я категорично не погоджуюсь. Адже на організми все одно йде канцерогенний вплив. На це варто звернути увагу всім жінкам, які дозволяють собі хоч і нечасте паління під час виношування плоду», - наголошує лікар.

А от кількість чоловіків, які категорично назавжди відмовлялися  від куріння, досить невелика.

«Оскільки захворювання хронічне, воно може проявитися навіть через рік чи два після відмови. Я знаю багатьох, хто починав палити через декілька днів, тижнів чи місяців, Зазвичай кидають у найскладніших випадках погіршення здоров’я», - додає лікар, згадуючи випадки з досвіду роботи з курцями.

Один із таких прикладів – випадок 56-річного кременчужанина Сергія, який палив понад 30 років свого життя. Роботу, яка постійно вимагала розумової концентрації, розбавляв перекурами.

«В середньому в день йшло по пачці сигарет. Коли два роки тому почав різко втрачати вагу і, здавши аналізи, отримав результат про початкову стадію раку легенів, вирішив кидати. Інколи хочеться по звичці щось дістати з кишені, але стримує обіцянка рідним більше до цього не повертатись», - розповідає свою історію містянин.

Ще один вдалий приклад нам розповів кременчужанин Андрій, який пагубну звичку замінив мотивацією бігу на довгі дистанції. Адже, як знаємо, біг та задуха – речі не сумісні.

 

Розлюбити нікотин тільки на все життя

Нікотин. Саме цю, одну з найсильніших рослинних отрут, раз за разом потребує курець, дістаючи сигарету. Доведено, що окрім нього у одній сигареті міститься близько 40 отруйних речовин, серед яких аміак, синильна кислота, чадний газ та інше. Проте саме нікотин впливає на вироблення ендорфіну (біологічно активної речовини) у головному мозку, що викликає почуття щастя та задоволення та стимулює викид адреналіну у кров. І лише вплив нікотину закінчується, організм вимагає наступну дозу. Якщо нікотин так і не надходить, людина відчуває дискомфорт, який називається синдромом відміни/ абстинентним синдромом, або «нікотиновою ломкою».

Перепади настрою, депресія, неврози – найперші симптоми тих, хто кидає куріння. Тому тим, хто таки хоче відмовитись від паління, варто у першу чергу, визнати це хворобою і зрозуміти, що її буде варто контролювати упродовж усього життя.

«Найперша проблема, яка проявляється у курців – психологічне невизнання хвороби. Людина говорить, що може без проблем кинути і продовжує періодично палити. Відмова від нікотину прирівнюється до відмови залежності від героїну. Тож кинути самому, не перенісши дискомфорту, вкрай складно, чого і уникають курці», - пояснює Астанін.

За порадами лікаря, щоб людині кинути курити, потрібно:

-         Прийняти тверде рішення, знайшовши мотивацію.

-         Стресові ситуації намагатись вирішувати без додаткових психотропних речовин.

-         За потреби використовувати таблетки чи інші препарати, що допоможуть зменшити тягу.

- Тримати подальший контроль над бажанням закурити знову.

Як розповіла фармацевт однієї із місцевих аптек Ліна Палій, при зверненні до них радять різні препарати. Зокрема, «Нікоретте спрей» для ротової порожнини.

«Спрей дещо допомагти усунути тягу, зменшує дратівливість, занепокоєння, погану концентрацію. Часто беруть таблетки «Табекс». Вживання близько 100 таблеток поступово зменшує нікотинову залежність», - розповіла вона.

У інших аптеках розповіли про альтернативні жуйки та льодяники, що допомагають досягти подібного ефекту. До речі, нікотинових пластирів, які наклеюють на шкіру, у кременчуцьких аптеках ми не знайшли.
В інтернеті та газетах можна знайти оголошення, у яких приватні цілителі пропонують за енну оплату, один чи декілька сеансів позбутися звички. Проте, як розповідає Астанін, 80% успіху у киданні паління залежить не від когось з боку, а саме від незмінного бажання самої людини.

 У медзакладі Кременчуцького обласного наркологічного диспансеру, що на вулиці Ціолковського, 76, людина може пройти безкоштовну реабілітаційну програму по позбавленню від тютюнової залежності. А саме - відвідати 3-4 сеанси, які включають психотерапевтичні методи:

-         гіпноз (навіювання) – коли людині розповідають про шкідливість тютюну на організм у формі спокійної розмови,

-         психотерапевтичні бесіди з хворим, під час яких з’ясовують першопочаткові причини куріння та пояснюють негативний вплив на організм.

За словами столичного психолога, майстра медитації Яна Тіана, такої звички можна позбутися, відкладаючи кожне куріння на «наступний раз».

«Варто зменшити важливість процесу куріння перш за все у вашій голові. Не забороняйте собі категорично палити, просто подумайте, що ви це зробити трохи пізніше і виконуйте якісь важливіші справи, потім знову і знову, доки це стане зайвим витрачанням часу», - вчить він своїх учнів.  

Також у соцмережах існують спеціальні групи, на яких можливо зареєструватися на отримувати онлайн-підтримку, беручи участь у 30-денних чи інших марафонах, спілкуватися та ділитися з однодумцями про свої успіхи у позбуванні залежності. 

Ми ж нагадуємо, що кожен день, місяць та рік без сигарет — крок до покращення здоров’я. Тож бережіть його, не лише 31 травня!

 

 

Аріна Алініна

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися