Поза туристичними маршрутами є чимало цікавого.
Одне із семи чудес "України", шедевр світового садово-паркового мистецтва і просто красивий дендрологічний парк "Софіївка" знаходиться у місті Умань, що на Черкащині.
Збудований ще у 1796 році польським магнатом Станіславом Потоцьким у подарунок коханій дружині Софії. Зараз площа цього національного дендропарку складає понад 179 га. його прикрашають статуї стародавніх богів і філософів мальовничі альтанки водойми, з якого боку відвідувачі не ходять в парк він відкривається із прекрасної сторони.
Нещодавно журналісти із різних міст України в рамках престуру, який організований Харківським пресклубом побували в цьому неповторному місці. Журналістці "Кременчуцької газети", як усім колегам, пощастило познайомитися із відомою екскурсоводкою, фахівчинею Національного дендрологічного парку "Софіївка" Галиною Никитюк.
І більш того, представників ЗМІ повели не традиційним маршрутом, а особливим, відкривши таємниці парку, які пов'язані із клонуванням рослин і масонською ложею. Але все по порядку.
Величезна заслуга працівників парку в тому, як виглядає і тішить око численних туристів (а до повномасштабного вторгнення щорічно було в межах 600 тисяч) дендропарк "Софіївка". А ще тут проводиться величезна наукова робота. Понад 40 працівників парку - то саме наукові співробітники.
Роботи з реконструкції та відновлення історичних ландшафтів, а також зі створення нових ландшафтних композицій проведені в Національному дендрологічному парку "Софіївка" - нині є прикладом для збереження багатьох історичних парків світу.
А ще тут є науково-дослідна лабораторія "Мікроклонального розмноження". Вона є структурним підрозділом відділу генетики, селекції та репродуктивної біології рослин Національного дендрологічного парку "Софіївка" НАН України і виконує один з основних розділів тематичних планів цього відділу і проводить діяльність із 2012 року.
Основні завдання лабораторії - це підбір живильних середовищ для культивування цінних декоративних, сільськогосподарських та лікарських рослин у пробірках; збереження генофонду рідкісних та зникаючих видів рослин, запобігання скорочення чисельності популяцій.
Простіше кажучи, за допомогою мікроклонального розмноження можна з однієї рослини отримати тисячі екземплярів. Зі зрізу рослин беруться зразки клітин і вирощують нові у спеціальному живильному середовищі, які змінюють кожні 32 дні.
Про це журналістам розповіла співробітниця цієї лабораторії Олена Почка.
Тож перша перевага такого вирощування рослин - не залежить процес від сезону; також це швидке розмноження здорових рослин (тисячі рослин за рік). А найголовніше, цей метод підходить для швидкого розмноження рідкісних або екзотичних видів рослин.
З лабораторії підрощені екземпляри переміщують у теплиці, де і вирощують рослини, кущі, чи дерева. До, речі саджанці рослин, вирощених у дендропарку "Софіївка", можна придбати всім бажаючим.
А тим часом Олена Почка розповіла, що лише в їх лабораторії "Мікроклонального розмноження" вдалось розмножити трав'янисту рослину меринґію, яка поширена в Херсонський області.
Згадала і про виклики часу, а саме - аварійні вимкнення світла, які дуже не бажані для процесу підрощення рослин.
"Але пережили тотальні відключення 2022 року, тож впораємось і зараз", - оптимістичні слова науковиці.
І якщо в попередній локації журналісти дивувались можливостями сучасної науки, то наступна була одна із найстаріших на території дендропарку "Софіївка".
Адже, як розповіла Галина Никитюк, саме із Грота "Дзеркало Діани" розпочиналось будівництво "Софіївки".
"Граф Потоцький був не лише найбагатшою людиною Речі Посполитої, а був великим магістром сходу Речі Посполитої. Найвища ступінь посвяти в масонство. Граф Потоцький приїздив сюди тричі на рік, привозив із собою профана разом із братами по масонській ложі, заводив у цей грот. І звідси виводили посвяченого, виводили масона", - слова Галини Никитюк.
Уявіть, треба пройти 6 метрів тунелю і відкривається піраміда, яка складена із величезних тесаних каменів. Зверху невеликий отвір, який падає на воду, яка збирається у прямокутній чаші від підземних джерел.
"Головним у масонському чині є образ світла, шлях до світла. Воно зверху в піраміді. Чиста джерельна поверхня нагадує дзеркало. Воно для того, щоб пізнати самого себе - це чи не найголовніше для людини. Кажуть, пізнай себе і пізнаєш світ", - говорить екскурсоводка.
Вона нагадує, що гостей сюди граф Потоцький привозив тричі на рік - у його іменини (8 травня), у іменини Софії (15 травня) і на родинне свято Петра і Павла.
"Заходили в грот із зав'язаними очима так заводили профана, тут у воді відкривали очі, знімаючи пов'язку. Так проводили посвяту в масони. Окрім того, це Грот "Дзеркало Діани", а за міфологією Діана - Богиня цнотливості, Місяця і полювання. Вона весь день на полюванні, але горе чоловікам, які побачать, як Діана купається, плесне водою і перетворяться на оленя", - розповіла про це дивне місце.
Грот зачинений нам замок. Туристи навіть у складі організованої групи сюди не потраплять. Поруч можна лише набрати води із джерела.
За зверненням до адміністрації дендропарку дають дозволи. Галина Никитюк розповідає, що сюди приїздять екстрасенси, які проводять якісь свої дослідження. А нещодавно випускники приватного навчального закладу проводили своєрідну посвяту, чи не в масони?
Взагалі Галина Никитюк нагадує, що, коли зводили цей дендропарк, вважалось, що не слова і закони правлять світом, а правлять символи. Софіївка переповнене ними, таємні символи приховані чи не у кожному об'єкті цього саду.
Такою є і найдовша, найстаріша, штучна, підземна річка Європи, яка знаходиться тут же у Софіївці.
Ось вона відкрита для відвідувачів і спеціальною гондолою вас провезуть під землею.
Галина Никитюк нагадує, що вздовж каналу влаштовано 4 отвори в тунелі, які частково освітлюють та провітрюють його. Кожен отвір ще за часів Софії мав свою назву: дитинство, юність, зрілість та старість.
Назва цієї підземної річки Ахеронт, має довжину 211 метрів. Починається від Амстердамського шлюзу, та проходить по підземному каналу, шириною та висотою в 3 метри. Глибина річки близько одного метра. Її облаштували до відкриття парку. Спочатку викопали відкритий канал, довжиною 223 метри. Стіни каналу та його основу облицювали гранітом, а потім виготовили арочне склепіння з цегли та граніту. Дивує те, що все зроблено вручну.
Про дендрологічний парк "Софіївка" можна чимало розповідати і про його локації, і згадувати історії, які з ним пов'язані.
Та варто раз приїхати. Тим більше, що осінь - одна з тих пір року, коли його краса розкривається на повну. І найбільш слушний період - середина жовтня.
Олена Ліпошко
Фото авторки