Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 6 Августа 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

«Діабет – це не вирок. Просто дещо змінюється спосіб життя»

 

21 ноября 2017 08:00
«Діабет – це не вирок. Просто дещо змінюється спосіб життя»

У Кременчуці 58 дітей хворі на цукровий діабет. За останній місяць цей діагноз встановили ще п’ятьом. Батьки діабетиків говорять, що потрібні тисячі й тисячі гривень, аби підтримувати нормальний стан здоров’я дитини. І просять міську владу звернути увагу на цю проблему.

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, 14 листопада, у Кременчуцькій дитячій лікарні провели конференцію з  питань цієї недуги. Профільні лікарі, представники організацій, що займаються проблемами інсулінозалежних, і кременчужани, які хворіють на цукровий діабет, обговорили напрацювання і поділились досвідом.

Батьки ж дітей, які з власного досвіду знають що це таке, розповіли, як вони та їхня малеча справляються з цією хронічною хворобою.

Коли кременчужанці Каріні Ліхман був лише рік, їй встановили діагноз «діабет». З того часу життя родини змінилося. Та її мати Альона говорить, що до хвороби пристосувалися і всі зусилля направляють на те, аби стан доньки не погіршувався.

«Донці зараз 13 років, вона нічим не відрізняється від однолітків. Ходить на східні танці, в басейн. Лише вчителі попереджені, що, коли їй стає зле, вона виходить з уроку, аби з’їсти цукерку. Я  ж тимчасово не працюю, знаходжуся у відпустці по доглядоу за дитиною до 16 років», –  розповіла Альона.

Вже 12 років після кожного прийому їжі у дівчинки мають перевіряти рівень цукру в крові. Для цього є спеціальний прилад, у який вставляють тест-смужки. Альона говорить, що їх придбання болюче б’є по їх сімейному бюджету. Адже працює тільки чоловік, а хвороба доньки вимагає додаткових витрат.

«Ми моніторимо ситуацію. Якщо будуть зміни, повідомимо»

«Нам видають безкоштовно 300 тест-смужок на рік. А їх не вистачає і на 2 місяці. Всі інші 10 місяців доводиться купувати власним коштом», –  говорить Альона Ліхман.

За її словами, Каріні на день потрібно 5-6 цих тест смужок. Пачка найдешевших (із 50 штук) коштує 250-300 грн. Тобто, на рік для однієї дитини потрібно закупити лише цих тест-смужок на понад 9 тис грн.

Дитячий ендокринолог міста Ірина Роман нагадує, що фінансує закупку тест-смужок для дітей-діабетиків  обласний бюджет. Тут виникає питання: за якими розрахунками визначали кількість закупок?

«Ми вже і до міського управління охорони зверталися, і до обласної ради. Скрізь отримуємо відписки. Так, з управління охорони здоров’я надійшла відповідь: «Ми моніторимо ситуацію. Якщо будуть зміни, повідомимо», – це вже говорить Яна Лук’янченко, теж мати дитини-діабетика.

Розповідає жінка і про свій похід до мера Кременчука. 

«Та хіба до нього доб’єшся? Я хотіла записатися на прийом. Так там страшний натовп і записуватися треба зранку», – слова Яни.

До речі, є й інший безконтактний спосіб вимірювання рівня цукру в крові. Спеціальний прилад чіпляють на передпліччя хворого. 

«Та про нього можна лише мріяти. Коштує прилад понад 6 тис 500 грн. На місяць потрібно до 4 тис грн на витратні матеріали. Наша родина не може собі дозволити купити його», – говорить жінка. 

І Альону Ліхман, й інших батьків дітей-діабетиків обурює той факт, що проблема існує роками, але міська влада залишає звернення поза увагою. 

Відділення для дітей-діабетиків у Кременчуці немає

«Тест-смужки – це лише одна частина витрат. Кожні 3 місяці маємо проходити спеціальний аналіз, без якого не виписують ті ж рецепти на інсулін, у Кременчуці немає «Школи діабету», немає спеціалізованого відділення для наших дітей», – перелічують проблеми батьки. 

Дітей-діабетиків із Кременчука щороку направляють на планове лікування до обласного центру. 

«Також ми вимушені їхати в полтавську лікарню у випадку загострення хвороби. Було б добре, аби у Кременчуці було таке відділення», – висловлює побажання мама хворої на діабет дитини.

Ще батьки говорять, що витратні матеріали, за допомоги яких проводять аналізи у дитячій лікарні, застарілі.

«Аби отримувати ліки,  ми маємо раз на 3 місяці проходити аналіз на глюколізований гемоглобін. Так ми йдемо у приватну лабораторію і платимо по 100 грн, бо там процес забору аналізу менш травматичний», – говорить кременчужанка.

Водолікарню відкрити і для дітей

Розповіли матері дітей діабетиків і про проблеми з путівками на санаторно-курортне лікування.

«Нашим дітям раз на рік мають надавати безкоштовну путівку на санаторне лікування. Але її видають за кошти фонду соціального страхування лише батькам, які працюють. Я не працюю, чоловіка немає. Тож і виходить, що третій рік дітей не можу пролікувати», – розповіла Світлана Данильчук.  

Її підтримують й інші батьки. Говорять, що путівка недешева. Аби поїхати у  той же профільний санаторій Миргорода, потрібно до 25 тис грн. І висловлюють побажання, аби їм виділяли безкоштовні путівки у водолікарню (П’яту міську лікарню). Стверджують, що це буде єдина змога санаторно підлікувати дітей.

Діабетики через затримки «Полтавафарму» вчасно не отримують інсулін

Кременчуцькі лікарі стверджують: заявки подають вчасно – то Полтава затримує.

Як повідомила Кременчуцькій газеті міський ендокринолог Тетяна Цемах, наразі рецепти на інсулін виписують сімейні лікарі, вони ж формують замовлення.

«Зараз у Кременчуці зареєстровано близько 7 тисяч хворих на цукровий діабет. З них 1105 інсулінозалежні», – уточнила лікарка.

Тож, кременчужани, які отримують інсулін, звертаються у Центри надання первинної медико-санітарної допомоги, де їм видають рецепт на безкоштовне придбання препарату.

«Гроші на закупівлю інсуліну є (їх виділяють з міського бюджету). Сімейні лікарі виписують рецепти,  вони ж співпрацюють з аптеками, через які хворі отримують інсулін. Щомісяця сімейний лікар до 15-20 числа формує заявки і направляє в аптеки. Інсулін має надходити з 1 числа, та в останні місяці є затримки. Ось і зараз 14 листопада, а люди інсулін не отримали», – говорить Тетяна Цемах.

І пояснює: затримки – через «Полтавафарм», бо саме звідти кременчуцькі аптеки отримують інсулін. А в «Полтавафармі» формують заявку від усіх лікарів, а потім направляють.

«Люди до нас звертаються, просять допомогти, та що тут можна зробити», – констатує медик. 

Щодо забезпечення інсуліном хворих кременчужан, то на грудень 2017 року і січень 2018-го гроші на закупівлю препарату є.

Кожного тижня у Кременчуці фіксують випадок дитячого діабету

За останній місяць 5 кременчуцьким дітям лікарі встановили діагноз «цукровий діабет». Загалом у місті на обліку стоїть 58 дітей-діабетиків. Про це Кременчуцькій газеті  повідомила головний дитячий ендокринолог міста Ірина Роман.

За її словами, у Кременчуці на цукровий діабет хворіють діти від 2 до 18 років. Останнім часом у них все частіше діагностують діабет другого типу, притаманний дорослим.

«Якщо у дитини після ГРВІ чи грипу спостерігається слабкість чи різка втрата ваги, потрібно не зволікати і йти до педіатра чи сімейного лікаря, аби перевіритися на цукровий діабет», – зазначає Ірина Роман.

Аналіз безкоштовний, роблять його за направленням лікаря. 

Також варто звернутися до медиків, якщо дитина має зайву вагу. Такі діти теж у групі ризику. 

«Навіть, якщо дитині і встановлюють діагноз «діабет», це не вирок. Просто дещо змінюється спосіб життя», – говорить лікарка. 

Про цукровий діабет – одним рядком

За медичною статистикою, 6,8% населення Землі хворі на цукровий діабет.

Кожні 7 хвилин одній людині встановлюють цей діагноз. І кожні 7 хвилин помирає хворий на цукровий діабет.

Цукровий діабет посідає третє місце у світі після серцево-судинних і онкологічних захворювань.

 

Світлана Павленко

 

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться