Кременчуцька газета
Середа, 24 Квітня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Дитинство під час війни з освітою перед монітором

3 жовтня 2022 08:30

Комунальні навчальні заклади Кременчука працюють дистанційно, адже органи місцевого самоврядування своєчасно не підготували укриття в них. Незадоволені батьки вимушені віддавати дітлахів до приватних установ, навчання в яких «б’є по гаманцях».

Вже кілька років учні кременчуцьких комунальних загальноосвітніх шкіл навчаються дистанційно. Раніше причиною тому була епідемія коронавірусу, цьогоріч – війна.

Рішення про онлайн навчання Кременчуцька міська рада ухвалила 22 серпня 2022 року. Це торкнулося 21 тис 575 учнів (загалом 758 класів). Серед них 1 тис 780 - першачки (61 перший клас), 792 - десятикласники (27 класів). Такі цифри нам надали у міському Департаменті освіти.

Безальтернативний вибір

Можновладці стверджують, що напередодні 1 вересня за дистанційне навчання проголосувала більшість батьків учнів. Однак деякі з них кажуть, що те опитування - нісенітниця та маніпуляція.

Зокрема за словами Ольги, мами учениці третього класу, у Google-формі (саме так проходило опитування) було лише 2 запитання: 1. Дитина перебуває в Україні чи за кордоном; 2. Яку форму навчання обираєте - очну чи дистанційну.

«Звісно, 99% батьків проголосували за дистанційну, і я серед них. Але я насправді за те, щоб діти ходили до школи. Навіть під час війни, - каже вона.  – Але що зробили за літні місяці війни у Кременчуці, тиловому місті, аби відновити офлайн навчання хоча б частково?»

Ольга нагадує, що у Міністерстві освіти та науки рекомендували займатися з учнями у школах - звісно, за умови облаштованих укриттів тощо. Однак сама вона не бачила в учбовому закладі укриття і не знає, чи готові до екстреної ситуації педагоги. Тому кременчужанка й проголосувала за онлайн навчання. Хоча переконана, що упродовж літа можна було і укриття облаштувати, і навчити дітей та вчителів алгоритмам дій при повітряній тривозі та інших ситуаціях. Це б дало змогу запровадити, наприклад, позмінне навчання або змішану форми.

«Але - ні. Бо так простіше. Ставиш батькам маніпулятивне запитання, а потім кажеш, що батьки ропо голосували за онлайн», - обурюється Ольга.

Обладнанням укриттів у закладах освіти мають займатися органи місцевого самоврядування. А саме - міський голова Кременчука Віталій Малецький разом з профільною заступницею Ольгою Усановою (яка відповідає за галузь освіти). Однак відповідні роботи до початку нового навчального року не проводилися. Офіційна причина – брак коштів у міському бюджеті.

Таку відповідь надав Департамент освіти на наш інформаційний запит. За їхніми підрахунками, на облаштування одного укриття у міському бюджеті треба знайти близько 2 млн грн.

А тим часом наприкінці серпня заклади освіти Полтави уклали 11 договорів на поточний ремонт підвальних приміщень за 5 млн грн разом. Неважко порахувати, що в середньому на одне укриття виділяють 455 тис грн. Для школи №6 у сусідніх Горішніх Плавнях з міського бюджету на облаштування одного сховища виділили 400 тис грн.

Як бачимо, цифри кардинально різняться від кременчуцьких.

У питанні підготовки  шкільних укриттів  можновладці схаменулися лише після численних запитів від батьків та журналістів. Наприкінці серпня стало відомо, що до відкриття розглядають школи №4, 23, 25, 27, 29, 30, 12 чи 17.

«Нам вдалося зараз вийти на показники, щоб ми мали певні фінансові ресурси для того, щоб закривати ці питання (облаштування укриттів у школах, ред.). Може все змінитися буквально завтра», - сповістив мер Малецький 12 вересня, відповідаючи на запитання журналістів під час одного із заходів.

Наприкінці вересня депутати виділили з міського бюджету на ці потреби 2 млн грн. У якому (чи яких) комунальному закладі готуватимуть укриття, невідомо. Бо з початку війни кременчуцькі можновладці перестали оприлюднювати проєкти рішень. Не проводять брифінги для ЗМІ. Поставити  запитання міському голові можна лише на заходах, про які також журналісти здебільшого дізнаються з власних джерел.

Не дотримується мер і власних обіцянок. Так, 31 серпня, під час відвідування Кременчука начальником Полтавської обласної військової адміністрації Дмитром Луніним Малецький заявив, що за вересень всі кременчуцькі школи, які мають укриття, він підготує до офлайн навчання. Однак станом на 22 вересня вони працювали дистанційно.

На думку керівника Кременчуцької районної військової адміністрації (КРВА) Олега Лєдніка, місцева влада не надала батькам жодної альтернативи. Він лише підтвердив слова нашої співрозмовниці Ольги  про те, що за умови підготовлених належних чином укриттів, певна кількість дітей пішла би до школи.

Через офлайн батьки хапаються за голову

Минув лише місяць нового навчального року, а батьки вже почали скаржитися на дистанційну форму навчання.

«Мій син навчається у 4 класі. Вже третій рік гризе граніт науки через гаджети. Щодня в нього по 2 уроки онлайн, які під час повітряної тривоги припиняються. Мені не зрозуміло, хто з нього виросте», - розповідає Ірина, мама учня однієї з міських шкіл. Вона виховує дитину самостійно.

Разом з хлопчиком Ірина мріє про його майбутні професії, зокрема інженера чи пілота. Однак розуміє, що для цього має бути велетенський запас знань.

«І хто його має дати? Я сама, на «домашньому опрацюванні»? Я не вчитель. Не можу донести до дитини всю шкільну базу. І не маю на це ні часу, ні бажання, - емоційно ділиться Ірина. - Моя справа як мами - заробляти гроші на гідне життя, власне та дитини. Однак в мене немає на це часу, бо маю контролювати навчання сина, робити домашнє завдання і опрацьовувати нові теми. У батьків має бути вибір - навчання дітей у школі чи дистанційно. Тоді я б сина віддала до школи».

Незадоволені таким форматом навчання і самі діти. Здебільшого через брак спілкування. Про це нам розповіла Ліна, мама 5-класниці з іншої школи. Вона також виховує доньку самостійно - але на відміну від попередньої співрозмовниці, працює.

«Я також голосувала за онлайн навчання, бо бачила укриття у школі, якого навряд чи вистачить для усіх школярів. Якби були інші, безпечніші умови, відправила б доньку до школи. Коли раніше в неї виникали питання щодо вивчення нового матеріалу, вона могла поставити їх учителю. Тим паче відвідувала групу продовженого дня. Зараз замість педагога допомагати маю я. А це дуже важко після напруженого робочого дня», - поділилася Ліна.

«Я не можу старшій донці замінити педагога з фізики чи хімії, наприклад. Бо не розуміюся добре на цих предметах, а того матеріалу, що дають на уроках, їй не достатньо, - каже й Олена, мама трьох доньок. Дві з них навчаються у школі: одна у початковій, інша – учениця 7 класу. - Не розумію, навіщо в умовах війни дітям дистанційно викладають хореографію чи малювання. Якщо лунає повітряна тривога, наприклад, урок математики зупиняється. Після відбою його не продовжують. Але математика важливіша за те ж малювання. За рахунок цього предмету могли б її продовжити».

Погоджуються з батьками і дехто з учителів. Одна з них, на умовах анонімності, пояснила на прикладі першачків.

«Маленькі учні звикли гратися, вони дуже енергійні. Вони ще не розуміють, що таке уроки, що треба сидіти за партами певний час. Не дивно, коли дитина під час уроку вирішить встати та піти по власних справах. Вона не може концентрувати увагу. Тоді й потрібен педагог, який певними діями поверне дитину до заняття. І таких прикладів можна навести багато. Тому я розумію батьків, які вимушені звільнятися з роботи, аби знаходитися поряд з малечею під час онлайн навчання», - каже вчителька.

Аналогічна ситуація у дошкільних навчальних закладах. Дитячі садочки зачинені, дітлахи мріють про повернення до своїх друзів. Однак зустрічаються вони з ними лише на дитячих майданчиках.

«Зараз відала сина у кілька різних гуртків, щоб хоч якось відволікати від планшету, аби  міг погратися з іншими дітками», - розповіла нам Олена, мама 5-річного Юрка.

Естетичне виховання та спорт – через гаджети

Щодо позашкільної освіти у Кременчуці, то й тут дітей саджають за комп’ютери, планшети, смартфони. Адже у більшості комунальних закладів образотворчі заняття також проходять онлайн. Дистанційно займаються у дитячій художній школі ім. О.Литовченка, у «Кременчуцькому міському центрі позашкільної освіти» заняття картингом проходять також перед комп’ютером.

Є у місті гуртки, де навчання триває разом з педагогом, але за умови присутності батьків. Упродовж заняття вони мають перебувати поряд, аби у разі повітряної тривоги забрати дітлахів з приміщення. Аналогічна ситуація у музичних школах.

На початку вересня закрила двері й комплексна дитячо-юнацька спортивна школа імені олімпійського чемпіона Володимира Кисельова. До речі, влітку діти тут займалися різними видами спорту на вуличних майданчиках. Ситуація змінилася восени. Про це нам розповіла Ганна, чий син влітку займався у школі баскетболом.

«Там є укриття, все облаштовано для безпеки дітей. Я бачила на власні очі. Тому не розумію, чому у вересні змінилася ситуація», - розповіла нам Ганна.

Вона зауважила, що зверталася до різних інстанцій, зокрема у Департамент освіти та Управління молоді та спорту, але на  телефонні дзвінки ніхто не відповідав.

«Це недопрацювання місцевої влади! Хіба можна так кидати дітей?» - обурена кременчужанка.

Нам вдалося отримати коментар начальника Управління молоді та спорту Олега Медведенка. За його словами, ситуацію змінило рішення кременчуцької міської ради про встановлення дистанційної форми навчання в усіх комунальних закладах освіти. Спортивна школа не стала винятком. Мовляв, тепер за нормами забороняється велике скупчення людей. Тож місцевим дітлахам на навчання у звичному режимі варто сподіватися хіба що після перемоги.

Через це у Кременчуці вже не дивно бачити у офісах малечу, яка поряд з батьками вивчає математику, досліджує світ чи говорить англійською.

Нещодавно журналісти запитали мера Малецького, чому школи естетичного виховання перейшли на дистанційну форму навчання. І він, і Усанова почали перекладати відповідальність на Кременчуцьку військову адміністрацію, яка, мовбито, не надала відповідний дозвіл.

«Військова адміністрація може погодити початок освітнього процесу і взяти на себе таку відповідальність тільки в тому випадку, коли депутати відповідного рівня, наприклад, міського, приймуть рішення про відновлення навчального процесу, виділять кошти, зроблять роботу, облаштують найпростіші або протирадіаційні укриття, відремонтують ті, що є в наявності. Тоді виїжджає ДСНС, Держпродслужба і інші служби, які дають оцінку результатам роботи», - прокоментував слова міських чиновників керівник КРВА.

Олег Лєднік додав, що отримав від можновладців лише лист з проханням погодити навчальний процес. Проте необхідні роботи для цього ніхто не проводив.

Можливо кременчуцьким чиновникам варто повчитися у колег з Горішніх Плавнів? Там дітлахи не сидять біля гаджетів, а відвідують гуртки та секції у комунальних закладах. 

Чи є альтернатива

Багато хто з кременчужан вже не чекає на рішення можновладців щодо офлайн навчання. Батьки віддають малечу у приватні садочки, школи, різні гуртки та на заняття.

Так, у вересні журналісти відвідали приватний загальноосвітній заклад IТ STEP School Кременчук. За словами директорки Ілони Бобер, тут навчається близько 100 дітей. До навчального року готувалися заздалегідь. Підготували укриття відповідно до вимог і стандартів, наданих контролюючими службами. Ремонт у ньому коштував близько 50 тис грн. У сховищі є все необхідне: від шкільних приладь до аптечки та запасу їжі.

Таких працюючих приватних шкіл по місту декілька. Однак не усім вони, як то кажуть, по гаманцю. Адже навчання у них коштує в межах 10-12 тис грн/міс. Хоча й бажаючих віддати свою дитину у такі школи дуже багато.

Аналогічна ситуація у приватних дитячих садочках – вільні місця в них треба ще пошукати. Батькам, які зажадали віддати малечу туди, треба готувати щонайменше 3 тис грн/міс. Заняття з підготовки до школи коштують тут в межах 130 грн/год (у комунальному закладі вони безкоштовні, але проходять дистанційно), танцювальні гуртки – від 300 грн/міс або 50-70 грн одне заняття.

Однак не у всіх містян є такі кошти.

«Я – мама-одиначка. Виховую 6-річну доньку. Допомагає у цьому бабуся. Ніяких доплат на дитину я не отримую, бо не можу влаштуватися на офіційну роботу саме через те, що в мене донька такого віку. Знаю, що сума виплати мамам-одиначкам залежать від офіційних доходів. Здебільшого, як мені відомо, це становить 2-3 тис грн. Тож така допомога не перекриє витрати на навчання у приватних закладах. А ще треба знайти кошти на їжу, одяг та розваги дитини», - розповіла нам Олена, яка останній час намагається заробити копійчину на службі таксі.

Замість висновку

Отже, виходить, що бездіяльність міської влади Кременчука на чолі з Віталієм Малецьким призвела до розподілу дітей. Адже маленькі городяни із заможніших родин можуть відвідувати приватні начальні заклади та насолоджуватися спілкуванням з однолітками, отримувати знання разом з педагогами. Інші позбавлені такої можливості.

Жорстка реальність воєнного часу чи самоусунення кременчуцьких чиновників від вирішення нагальних потреб платників податків створюють таку ситуацію? Скоріше друге. Бо в інших об’єднаних територіальних громадах Кременчуцького району та Полтавщини батькам таки надали альтернативу – деякі навчальні заклади працюють або за змішаною формою навчання, або учні сідають за парти.

Так, за інформацією Лєдніка, з 116 шкіл району 87 працюватимуть онлайн, 9 - повноцінно, 20 - за змішаною формою навчання.

На всій  Полтавщині напередодні 1 вересня з 329 навчальних закладів - 226 отримали дозволи приймати учнів до школи, ще 50 - проводили ремонти і до 15 вересня або 1 жовтня також обіцяли пустити школярів за парти.

 

Олена Синтюрина

Цей матеріал створено завдяки  ГО «Інтерньюз-Україна» у межах програми «Український фонд швидкого реагування», яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю «Кременчуцької газети» і не обов'язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.

 

 

 

 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися