Кременчугская газета
Среда, 26 Сентября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

До кого «швидка» на виклик може не приїхати

 

14 мая 2018 08:00
До кого «швидка» на виклик може не приїхати

У кременчуцькому центрі екстреної медицини роз’яснили, до кого сьогодні «швидка» приїде першочергово, до кого – протягом години, а до кого взагалі не виїжджатиме. Також нам розповіли про плани з реформування роботи станцій швидких меддопомог і що для їх втілення наразі бракує.

«Моїй дитині погано. Піднялася температура. Приїздить швидше!» – телефонує за номером «103» збентежена кременчужанка.

У відповідь – питання диспетчера про вік дитини та симптоми захворювання. І коли стає відомо, що температура хоча й понад 38 градусів, але «дитині» вже 28 років, диспетчер заявляє: виклик не є екстреним,  тому лікарі приїдуть не за 10-15 хвилин, а протягом години. Це обурює жінку:

«Яка ж це швидка допомога?..».

Проте, за словами головного лікаря Кременчуцької станції екстреної медицини №2 (саме так зараз називається колишня станція швидкої меддопомоги) Ігоря Дубницького, диспетчер діяв згідно з регламентом.

«Подібний виклик відноситься до не екстрених, і на нього ми маємо реагувати протягом години. Якщо це малюк, то ми, звісно, приїздимо швидше. А тут «малюкові» 28 років. Хоча, зрозуміло, для кожної матері її син – завжди дитина. Однак я хотів би пояснити принципи роботи швидкої», – говорить Дубницький. 

За його словами, перелік екстрених і не екстрених випадків регламентований, він міститься в додатку до постанови Кабміну №1119 від 21 листопада 2012 року, підписаного ще Миколою Азаровим.

До категорії екстрених належать звернення стосовно пацієнта, який перебуває у невідкладному стані, що:

1) супроводжується: знепритомленням, судомами, раптовим розладом дихання чи болем у ділянці серця, блювотою кров’ю, гострим болем у черевній порожнині, зовнішньою кровотечею, ознаками гострих інфекційних захворювань, гострими психічними розладами, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта та/або інших осіб;

2) зумовлений: усіма видами травм (поранення, переломи, вивихи, опіки, важкі забої, травми голови); ураженням електричним струмом, блискавкою, тепловими ударами, переохолодженням, асфіксією всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи); ушкодженнями різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо); отруєннями, укусами тварин, змій, павуків та комах тощо; порушенням нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо).

До категорії не екстрених належать звернення стосовно пацієнта, стан якого не є невідкладним та:

1) супроводжується: раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі; головним болем, запамороченням, слабкістю; болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо); підвищенням артеріального тиску; больовим синдромом у онкологічних хворих; алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;

2) зумовлений загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

«Зазначу, на екстрений виклик ми маємо приїжджати за 10 хвилин, а на не екстрений - за 1-1,5 години. Якщо це взагалі не наш виклик, то туди має прийти сімейний лікар», – пояснює Ігор Дубницький.

«Швидких» взагалі не вистачає, а за 4 роки – жодної нової машини

У планах уряду на цей рік є пункт створення окремої програми підтримки і розвитку екстреної медицини. Про це 20 квітня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив під час Години запитань до уряду в парламенті.

«Є одне наше упущення, про яке я сьогодні хотів би сказати. Це екстрена швидка медична допомога. Там ми дійсно заборгували, – зазначив глава уряду. – Ми вийдемо в український парламент з окремою програмою підтримки та розвитку екстреної медицини».

Якою буде ця програма, поки не відомо, проте з того, що раніше анонсувало Міністерство охорони здоров’я на чолі з виконуючою обов’язки міністра Уляною Супрун, медики вже обговорюють. Один із головних меседжів – у бригадах швидких працюватимуть парамедики. Дубницький зазначає: якщо зараз бригади діляться на лікарські та фельдшерські, то у планах – залишити тільки бригади екстреної медичної допомоги. До їх складу входитимуть парамедик і екстрений медичний технік. Парамедик надаватиме тільки екстрену медичну допомогу при травмах або захворюваннях дихальної, серцево-судинної, ендокринної систем, а також пошкодженнях опорно-рухового апарату. Він зможе зробити хворим уколи та серцево-легеневу реанімацію, зупинити кровотечу. Водії швидких повинні перекваліфікуватися у медтехніків, оскільки крім турботи про автомобіль, до їх обов’язків входитиме допомога під час реанімації пацієнтів.

«Завдання парамедиків – швидко відвезти пацієнта до лікарні. Так питання: всіх везти? А чи витримають таке навантаження лікарні? Ми виїздимо на понад 180 викликів за добу. З них лише у 40 випадках відвозимо хворих до лікарні. Ви розумієте, має бути розум у цій справі, тому я за те, аби були лікарські, фельдшерські та бригади парамедиків.

Ось дивіться, ми отримали виклик. Лікар на місці встановив діагноз та зробив все необхідне. Навіщо такого пацієнта везти до лікарні? Якщо нам скажуть, що залишаться лише парамедики і всіх, хто звернувся до швидкої, слід буде везти до медзакладів, то у лікарні має бути приймальне відділення, як в американських фільмах: усі лікарі на прийомі, миттєво проводять обстеження і лікування. Але реалії ж зараз інші», – говорить Дубницький.

До речі, поки в Україні жоден навчальний заклад не готує парамедиків. Програма для цього тільки розробляється. Натомість керівниця Міністерства охорони здоров’я заявляє: «Буде постійне навчання… Це забере 5-6-7 років до того, як воно перейде на зовсім іншу систему».

Що робити 5 років до такого переходу, ніхто не знає. Скільки життів втратить Україна протягом перехідного періоду, теж ніхто не рахував.

Водночас у швидкій кажуть, що про майбутні скорочення лікарів зараз не йдеться. Дубницький вважає, що, навпаки, буде потреба збільшити кількість бригад, які мають забезпечити транспортування хворих до лікарень.

Зараз у кременчуцькій «швидкій», яка обслуговує Кременчук, Горішні Плавні, Кременчуцький, Глобинський, Козельщинський і Кобеляцький райони, бригад не вистачає.

«Наприклад, у Кременчуці щодоби працює 13-14 бригад. За старими нормативами 1 бригада мала обслуговувати 10 тисяч людей. Зараз на нашому окрузі – 23 бригади. А населення у нас в окрузі – 421 тисяча. Тож, округу потрібно 40-42 бригади», – пояснює Дубницький.

При цьому він упевнений: якщо держава не вирішить питання повноцінного фінансування галузі, не підніме зарплати лікарям та медперсоналу, то матимемо великі проблеми. Для прикладу: зарплата працівника служби швидкої допомоги стартує від рівня «мінімалки» – 3 тис 700 грн – що у лікаря, що у фельдшера, що у водія. Надбавка вже залежить від стажу роботи, категорії, кваліфікації  і так далі.

Щодо матеріально-технічного забезпечення, то пальним бригади швидкої забезпечені майже в повному обсязі. Є кошти і на медикаменти. Проте, враховуючи підняття цін на лікарські засоби, їх незабаром може стати замало.

Окрема тема – автопарк «швидких». У Кременчуці на маршрутах їздять «Газелі» ще 2008 року випуску, а востаннє нові машини станція швидкої допомоги отримувала у 2014 році. Виходить, за останні 4 роки – жодної машини. Водії «швидких» бідкаються на стан доріг. Саме внаслідок цього більшість транспортних засобів вже не підлягають ремонту, їх варто «списувати».

Це, звісно, далеко не всі проблеми, з якими щодня стикаються працівники швидкої допомоги. Частину з них, можливо, держава вирішить, решту – спишуть на ентузіазм медиків.

А ми бажаємо всім – будьте здорові!

 

Олег Булашев

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Конкурсы
  • Переможців конкурсу "Перший раз - в перший клас" нагороджено

    Малеча задоволена. А ми ще раз вітаємо переможців та всіх учасників!

    Сьогодні у офісі страхової компанії «Мега-Поліс» відбулось нагородження трьох переможців фотоконкурсу «Перший раз – в перший клас».

    Нагадаємо, цей конкурс Кременчуцька газета проводила спільно з партнерами до Дня знань  і саме наші партнери визначили трьох переможців.

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться