
Сотні кривдників, які заважають рідним спокійно жити, стоять на спеціальному обліку. На них впливають різними методами, зокрема, й у судовому порядку.
Останні роки стали періодом змін у ставленні суспільства до домашнього насильства. Те, що раніше замовчувалося і вважалося «дрібницею» та суто «сімейною справою», сьогодні дедалі частіше потрапляє у заголовки новин чи судові зали. У Кременчуці, як і в багатьох інших містах України, зростає кількість звернень від постраждалих, а також судових справ, у яких правосуддя стає на захист жертви.
Як розповіла нашій журналістці інспекторка з комунікації Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Анна Васенко, станом на 1 січня 2025 року на профілактичному обліку нині перебувають 776 осіб з активною категорією «Кривдник» (див. інфографіку). Більшість з них — це чоловіки.
Протягом 2024 року на облік поставили 679 осіб, з яких 573 — чоловіки, 105 — жінки та одна дитина, зокрема 452 – через вчинення домашнього насильства (ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Серед цих осіб 393 — чоловіки, 58 — жінки та одна дитина.
Натомість, упродовж звітного періоду з обліку зняли 525 осіб, з яких 449 — чоловіки, 76 — жінки та одна дитина.
За словами Васенко, у зазначений час у Кременчуці склали 803 протоколи про адміністративні правопорушення, серед яких 10 стосувалися вчинення домашнього насильства, 553 протоколи – вчинення домашнього насильства за ознакою статі, 223 — повторного вчинення домашнього насильства протягом року, а три – насильства щодо дітей.
На кривдників накладалися термінові заборонні приписи: 35 осіб зобов’язано залишити місце проживання потерпілої, 120-тьом заборонили вхід та перебування в її житлі, а 670 особам заборонено будь-яким чином контактувати з потерпілою.
Також винесено 290 постанов за ст. 183 КУпАП (завідомо неправдивий виклик рятувальних служб) та 675 термінових заборонних приписів щодо кривдників, серед яких 596 чоловіків, 74 жінки та 5 дітей.
356 приписів винесено за заявою потерпілої особи, а 319 — за ініціативою правоохоронців.
За даними патрульної поліції Кременчука, у період з 1 січня по 31 грудня 2024 року, під час відпрацювання викликів на «Домашнє насильство», правоохоронці склали та направили до суду 450 протоколів за ст. 173-2 КУпАП. Загалом за цей час поліцейські отримали і відреагувавали на 849 повідомлень про вчинення «Домашнього насильства» у Кременчуці.
Судові рішення: приклади із залів суду
Суди все активніше притягають кривдників до відповідальності. Так, Крюківський районний суд нещодавно оштрафував чоловіка, який штовхнув свою колишню дружину та неповнолітню дочку. Штраф становив 1 тис 20 грн, до якого додали судовий збір — 605 грн.
Інший випадок розглядався в Автозаводському районному суді, де чоловік погрожував своїй колишній дружині фізичною розправою. Ця подія трапилася на очах у малолітньої дитини, що могло завдати шкоди її психологічному здоров’ю. Суд зобов’язав кривдника сплатити штраф у розмірі 340 грн та судовий збір — 605 грн.
Ще один кривдник ображав свою співмешканку нецензурною лайкою, чим завдав їй психологічних страждань. За це він заплатить 170 грн штрафу і судовий збір. Аналогічне рішення було ухвалено у справі чоловіка, який принижував свою матір.
Від мовчання до активних дій
Раніше більшість жертв домашнього насильства навіть не намагалися звертатися по допомогу. Багато хто з цих людей боявся осуду сусідів, знайомих або, взагалі, родичів кривдника і погіршення ситуації, інші – просто не знали, що мають право на захист. Але, суспільство поступово змінюється. Кампанії проти насильства, створення «гарячих ліній» та поява кризових центрів допомоги зробили свій внесок у те, щоб люди почали говорити про свої проблеми.
Нагадаємо, з 2021 року в Кременчуцькому районному управлінні поліції Полтавщини працює мобільна група з протидії домашньому насильству. Її ще називають «Поліна». Основне завдання підрозділу – своєчасне та якісне реагування на факти вчинення домашнього насильства, запобігання таким правопорушенням тощо. До складу мобільної групи входить 12 поліцейських.
Як повідомила нам Анна Васенко, торік мобільні групи СПДМ (Служба попередження домашнього насильства) виїжджали 1 тис 768, із яких 74% випадків підтвердили факт вчинення правопорушення. Поліція склала 803 адміністративні протоколи, зокрема 223 — за повторне вчинення насильства. Також було винесено 675 термінових заборонних приписів.
До кого звертатися?
Домашнє насильство — це явище, яке стосується не лише конкретної сім’ї, а й суспільства загалом. Лише спільними зусиллями можна зменшити його масштаби та прояви. Щоб кожна людина, яка потребує допомоги, знала та пам’ятала: її не залишать наодинці з проблемою.
Якщо ви стали жертвою насильства або знаєте про подібні випадки, звертайтеся до поліції за номером 102 або на Національну «гарячу» лінію: 0 (800) 500-335 чи у Telegram – @NHL116123, Instagram – @lastradaukraine. Лінії працюють цілодобово, а анонімність гарантована.
Також можна звернутися за допомогою до наступних «гарячих» ліній та організацій:
- 15-47 – Урядова «гаряча» лінія з протидії домашньому насильству;
- 116-111 або 0 (800) 500-225 – Національна «гаряча» лінія для дітей та молоді;
- 116-123 або 0 (800) 500-335 – Національна «гаряча» лінія з запобігання домашньому насильству;
- (096) 728-42-08 – комунальна установа «Центр надання соціальних послуг «Турбота» Кременчуцької міської ради.
У нашому місті також працює Денний центр соціально-психологічної допомоги для жертв домашнього та гендерно зумовленого насильства. Тут можна отримати безоплатну допомогу, зокрема консультування психолога та юриста, правову допомогу. Центр працює з понеділка по четвер з 8.00 до 17.15, в п’ятницю – з 8.00 до 16.00. Адреса: м. Кременчук, вул. Героїв Крут, буд. 5. Телефони: (068) 548-76-11, (050) 661-74-11.
Окрім цього, допомогу надає благодійна організація «Світло надії», яка забезпечує притулки для жінок та підтримку для людей з ВІЛ та іншими захворюваннями. Контактний телефон: (050) 060-60-81, електронна пошта: [email protected], Адреса: м. Полтава, пров. Братів Шеметів, 17-а.
Нагадаємо, патрульна поліція Кременчука за рік у цифрах: більше викликів, штрафів та протоколів.
За приниження бабусі онуку доведеться заплатити майже тисячу гривень.
Бив лозиною і кулаком пасинка, матюкався - кременчужанинина обвинувачують в домашньому насильстві.
Валерія Макряшина