Доплерометрія — це один з методів ультразвукового дослідження, за допомогою якого лікар має змогу оцінити стан судин та особливості кровообігу у вагітної жінки в системі "матка-плід-плацента".
Метод грунтується на здатності УЗ-хвиль відбиватися від рухомих об'єктів: таку роль у цій діагностиці відіграють еритроцити (червоні кровʼяні тільця).
Головними перевагами методу є:
- висока інформативність та достовірність результатів;
- абсолютна безпечність і комфорт як для матері, так і для плоду.
Коли показана доплерометрія
Ця процедура не є обов'язковою на відміну від планових УЗД. Її призначає лікар у наступних, визначених протоколом за контролем перебігання вагітності, випадках.
- Якщо вагітність багатоплідна.
- При виявленні невідповідності розміра плоду терміну гестаціі.
- Якщо під час планового УЗД в клініці Веселка було виявлено обвиття шиї плоду пуповиною.
- Наявні аномалії навколоплідних вод.
- Спостерігаються плацентарні порушення, зокрема, передчасне дозрівання плаценти.
Доплерометрія призначається також, якщо в майбутньої мами в анамнезі є захворювання, що можуть впливати на стан судин: гіпертонія, цукровий діабет, пієлонефрит, деякі системні патології.
Дуже важливо пройти дане УЗ-дослідження, якщо у вагітної раніше були зафіксовані випадки раннього переривання, а також при наявності резус-конфлікту.
Доплерометрія на різних термінах вагітності
У кожен період виношування дитини УЗД дає дуже важливу інформацію, наявність якої дозволяє певною мірою вплинути на перебіг вагітності, уживаючи відповідні медичні засоби та методи.
- Ранні (8–14 тижнів). Оцінюється стан загального кровотоку в матці та кровопостачання плаценти.
- Середні (16–26 тижнів). Відбувається детальна оцінка стану кровообігу плода та пуповини.
- Пізні (після 26-го тижня). Аналізуються показники кровообігу в умовах активного росту дитини, завершення формування внутрішніх органів. Контролюється кисневий обмін, що дозволяє уникнути ускладнень, зокрема передчасних пологів.
Сама процедура доплерометрії триває близько 20–30 хвилин, не завдає матері та дитині жодних незручностей.
Якщо після проведення дослідження лікар не фіксує відхилень від визначених нормативних показників, це свідчить про те, що плід розвивається нормально, отримуючи достатню кількість кисню та поживних речовин. У випадку, коли патології знайдено, їх глибоко аналізують фахівці: з'ясовується характер та причини проблеми, визначається порядок та інтенсивність лікування. В процесі терапії зазвичай призначаються додаткові УЗД, щоб вчасно оцінити правильність та ефективність вжитих заходів.