Кременчуцька газета
Неділя, 4 Червня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Вікові і меморіальні велетні: на Полтавщині і в Кременчуцькому районі є дуби, які можуть здивувати і розмірами, і історією

26 травня 2023 10:15

Цікаве зовсім поруч.

Днями журналістці Кременчуцької газети вдалось побувати у Полтаві на пізнавальній прогулянці містом «Тарасів дуб». Її проводив голова громадської організації «ВЕЛОПОЛТАВА» Юрій Репало. Він разом з активістами-велосипедистами займається дослідженнями дубів нашої області. Ця ж екскурсія була благодійна – частину виручених коштів спрямували на потреби ЗСУ.

І саме під час цієї екскурсії дізналися, де в Полтаві ростуть дуби, посаджені на честь Тараса Шевченка (їх аж три) та інші дерева, які є ботанічними пам’ятками природи.

«Повз деякі дуби я ходила, коли навчалась в Полтавському технічному університеті, я навіть не думала, що їх сотні і сотні років і що у кожного із них така цікава історія», - говорить кременчужанка Віра, яка побувала на цій екскурсії.

Так, Юрій Репало показав першим 400-річний дуб, який має в обхваті понад 5 метрів 70 см (нижче ви дізнаєтесь, як проводять обміри дерев). Він знаходиться в центрі Полтави.

Також є три дуби-велетні у парку «Перемоги». Їх теж вважають Шевченківськими. Не меш цікавий дуб росте біля міської лікарні (інфекційного відділення).

Це дерево теж пов'язують із Тарасом Шевченком. Його охват 4 м 79 см.

Неподалік, на проспекті Першотравневому,10, є дуб охватом 3 метри 70 см.

Поблизу Фахового коледжу управління, економіки і права ПДАУ декілька вікових дубів.

Ще один дуб посаджений до 150-річчя з Дня народження Великого Кобзаря (охват 2 метри 13 см) росте на подвір’ї Полтавського краєзнавчого музею.

Цікаві дуби у Полтаві на вулиці Небесної Сотні. Їх висадили у 1911 році на честь трьох великих синів українського народу: Тараса Шевченка, Івана Котляревського, Миколи Гоголя. Та зараз їх лише два – дуб Котляревського не зберігся. До речі, ці два дуби зараз ростуть біля житлового будинку. Тут до Другої світової війни була школа, де мали змогу викладати українською, але вона згоріла.

Юрій Репало повідомляє, що на Полтавщині зростає чимало вікових меморіальних та естетично цінних дерев. Більшість із них мають статус ботанічної пам’ятки природи місцевого значення та захищені державою.

Починаючи із 2016 року, активісти ГО «ВЕЛОПОЛТАВА» здійснювали обміри дерев на території Полтавщини. А також тематичні велопоходи. Обміри здійснюються на висоті 130 см від рівня землі, проводиться охват стовбура, а також фотофіксація стану дерева. Таким чином, було накопичено інформаційну базу даних про дуби не лише Полтави, а й області, у тому числі Кременчуцького району.

Але не всі дерева обміряні, до деяких немає доступу.

Зараз на Полтавщині, за Підтримки Полтавської ОДА, реалізовують проєкт «Вікові та меморіальні дуби Полтавщини».

Випущено буклет.

Там є згадка про кременчуцький віковий дуб, який росте у Міському саду. (Про нього згадали в буклеті).

А про цей дуб, що на вулиці Кучми, згадки в буклеті немає.

А також про дуби Кременчуцького району.

Дуб Котляревського в селі Горошине, охватом 4 м 36 см.

Дуб Остроградського в селі Пашенівка, охват 4 м 96 см.

У селищі Семенівка, що за 70 км на північ від Кременчука, є ботанічна пам’ятка природи місцевого значення. Це дуби черешчаті, які ростуть на вул. Шевченка. Площа зеленої зони, яка перебуває у віданні Семенівської центральної районної лікарні, 0,14 га. Статус місцині надано для збереження кількох екземплярів вікових дубів. (Про них не йдеться у вищезгаданому буклеті).

«Вікові дерева є живими свідками різних подій. Вони нерідко пов’язані із різними історичними постатями, легендами, переказами. Зберігся звичай садити дубок біля садиби, коли в родині народжувався хлопчик. Українці садили на могилах,  тих, хто загинув героїчно», - зазначає Юрій Репало.

І зараз у Полтаві насаджують дуби. Не так давно висаджено чотири в рамках міської акції "Дуби незламності 2023".

Відомо, що у ході обстеження дерев активісти ГО «ВЕЛОПОЛТАВА» у базу даних інтерактивної мапи Полтавщини занесено понад 300 вікових дубів:

233 дубів, в яких охват стовбура від 300 до 400 см;

59 дубів, в яких охват стовбура від 400 до 500 см;

14 дубів, в яких охват стовбура від 500 і до 600.

4 дуби, в яких охват стовбура від 600 і до 700.

Майже 124 дерева (у тому числі дубові гаї, бульвари, липи), які мають статус ботанічної пам'ятки природи місцевого значення. Загалом на інтерактивну мапу нанесли майже 770 дерев. Більшість з них мають фото та заміри стовбура.

До речі, у інвентаризованому описі 1965-68 років є відомості щодо 408 дубів на території Полтави. Понад 40 дубів не збереглось до нашого часу.  Є перелік дерев, які зникли, і історія про кожен із них.

 

Олена Ліпошко

Фото авторки і з відкритих джерел

 

 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися