Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Среда, 22 Января 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Побачити невидиме, Або багатий Світ майстрів чотирьох експозицій у кременчуцькій галереї

 

19 апреля 2019 20:35
галерея

Захоплююча та насичена виставка, що нікого не лишить байдужим. 

Картини-ікони, картини-настрій, портрети, художні яйця-писанки. Все це багатство можна побачити на відкритих сьогодні чотирьох виставках у Кременчуцькій художній галереї по Коцюбинського. Експозиції передувала натхненна робота місцевих майстрів та учасників Іконописної школи імені преподобного Порфирія Кавсокаливіта Полтавської місіонерської духовної семінарії міста Горішні Плавні. 

 

Для виставки вихованців та вчителів семінарії у галереї виділили першу залу. Під час офіційного відкриття її представляв завідуючий іконописної школи Сергій Горбань. Як розповів Кременчуцькій газеті, тут представлені творчі рішення художників та репліки з картин відомих майстрів.   

Роботи незвичайні, деякі схожі на ікони, окремі викликають немале здивування. Скажімо, на одній із них зображений один з 12 апостолів Ісуса Христа – мученик та проповідник Варфоломій, який за християнськими описами прийняв мученицьку смерть та був замордованим (з живого здерто шкіру). На картині він зображений без шкіри, проте у гордій поставі.

«І хоч святих варто зображувати у Царстві Небесному, без каліцтв, учень вирішив намалювати фрагмент земного життя святого. До речі, у Мікеланджело на фресці стели Сікстинської капели є аналогічний образ», - розповів вчитель.

Серед робіт у класичному стилі присутня і картина у наївному образі, де зображений Господь з вівцями під назвою «Добрий пастир». Насправді це репліка роботи грузинського художника Давіда Папіашвілі. Колись сам художник зілюстрував фрагмент з Дитячої Біблії і тому обрав більш звернену до юної публіки стилістику.

«У нас є вихованка із грузинським корінням Ніно Данильченко, яка додала до репліки своє бачення. Аджк тут грузинський текст, а на овечках домальовані золоті краплі, що символізує алюзію на Золоте Руно, яке знаходилось на території сучасної Колхіди - сучасної Західної Грузії», - прокоментував С. Горбань.

Є тут і часто вживані іконографічні сюжети – проте під особливим баченням авторів. Приміром, на картині «Благовіщення» окрім діви Марії (до речі, із досить помітним округлим животом) зображені два котики.

«Існує ікона «Благовіщення», датована 15 століттям, на якій зображені коти. За приданням, у святому сімействі була кішка, на чолі у якої було помітно літеру М», що символізує знак Богоматері. Говорять, що такі знаки ще є на кішках тигрової породи. Це не основний сюжет тут, але з цією рідкістю знайомимо наших студентів та глядачів», - поділився Горбань.

Окрім цього, на експозиції представлені десятки цікавих художніх рішень: поєднання релігійних сюжетів із життєвими, мозаїки, кілька художніх технік.

Далі, у іншому залі глядачів зустрічають незвичайні розмальовані писанки, яйця Фаберже «а-ля Україна» та великодні композиції  - у першій персональній виставці кременчуцької майстрині Оксани Бондаренко. Уже понад 10 років вона наповнює красою Міський палац культури, де працює художником. Розповідає, що саму експозицію створювала упродовж року. А надихнулася такою ідеєю, коли її попрохали зробити гіпсову великодню писанку у кременчуцький храм преподобного Серафима Саровського. Тоді її саму здивувало власне творіння, після чого почала шукати інші сюжети. І розлились фарби на гіпсові фігури: тендітними зображеннями пір року, квітів із тканини, дерев, декоративних хрестиків, курчат, елементів, написаних петриківським розписом та багато іншого.

На такі елементи, розповіла авторка, затрачається часу від години до доби, але при натхненні на Великодню тему розписувалися досить легко.

Далі по залу розмістили експозицію кременчуцької журналістки, а тепер художниці Валентини Слюсар.

Повірити, що вона не закінчувала жодних курсів чи художніх шкіл – майже неможливо. Як ми писали раніше, Валентина почала писати, коли на Сході України стався військовий конфлікт. Малюнки і картини допомагали абстрагуватися від напруження. Роботам дивувалися оточуючі і переконали виставляти їх на всезагальний огляд.

Тут розкидаються теплі краєвиди, романтичні вулички, портрети її близьких людей. Усі 22 роботи написані за останні два роки, на експозицію принесли її роботи і з приватних колекцій.

«У мене діти - мої учні інколи запитують: чи є у мене час займатися тим, чим хочу, а я кажу: я саме тим і займаюся і щаслива від цього», - розповіла Валентина.

Усі роботи передані у ніжних гамах. Усі вони розповідають про різний настрій авторки. Серед останніх  - «Море», як прокоментувала вона, «море душевне».

«Деякий час до цієї картини я не працювала, а потім дісталася полотна і винесла на нього всі думки і відчуття», - прокоментувала вона.

Зліва у цій кімнаті - десятки портретів талановитого кременчуцького художника Миколи Горбаченка.

Тут портрети багатьох відомих українців: футболіста Андрія Шевченка, політичного та громадського діяча Левка Лук’яненка, полтавської співачки Раїси Кириченко, бійців АТО. Зображені тут внуки, син і мама художника. Є навіть Мона Ліза, писана з роботи Леонардо да Вінчі. Картини зворушують, хоча портрети - зауважили присутні - одне із найважчих художніх рішень для авторів. Сам 70-річний художник випромінював позитив та запевняв, що має планів малювання ще на років 20 вперед.

Усіх авторів сьогоднішнього дійства вітали піснеспівом семінаристи Полтавської місіонерської духовної семінарії (м. Горішні Плавні). Також авторів нагороджували грамотами від управління культури та туризму Кременчуцької міськради та персональними подяками за участь кожного. Адже такий насичений подарунок для кременчужан на період експонування –  унікальний. Як коментували гості виставки, це відкрите вікно у багате таїнство людської душі, передане на даних полотнах.

Нагадаємо, «Впевненість у невидимому»: сакральний живопис представляють у Кременчуцькій міській художній галереї.

Майстриня срібних пейзажів Валентина Слюсар в Кременчуці презентує нову виставку картин.

 

 

 

Ліна Романченко

Фото Кирила Воронцова

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться