
Щороку від респіраторних захворювань, пов’язаних із сезонним грипом, у світі помирає близько 650 тисяч осіб. «Кременчуцька газета» дізнавалася, яких вірусів боятися цього року кременчужанам і як «обійти» цю недугу.
Понад 147 тисяч українців захворіли на грип та ГРВІ за минулий тиждень. Про це повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров’я. А щоб люди не панікували від таких цифр, зауважують, що це загальна статистика епідемічних захворювань, яка включає у себе слово «грип». Наразі ні у Кременчуці, ні в області, ні по всій Україні жоден випадок захворювання на цю недугу поки що лабораторно не підтверджений.
«Упродовж цього року у Кременчуці захворіли на ГРВІ понад 700 містян. А от фактичний показник захворюваності по місту не досягає епідемічного порогу на 23,4%. Та зараз лише початок сезону, сприятливого для «зимових» хвороб. Тож, якщо ви дбаєте про своє здоров’я, організм краще підготувати до неочікуваних інфекційних хвороб завчасно», – зазначила нашій редакції позаштатна епідеміолог Кременчука Лариса Коровіна.
Яких штамів грипу слід чекати
За словами Коровіної, цього року, як і попередніх, варто остерігатися трьох основних штамів грипу: це H1N1 «Michigan», H3N2 «Singapore» (обидва в Україні з 2015 року) та вірус типу В «Colorado» (зареєстрований з 2016 року).
Зазвичай стан грипу можна відрізнити за його раптовістю та різким погіршенням самопочуття. Головний біль, ломота або біль у суглобах та м’язах, сонливість, слабкість, відсутність апетиту, а також кашель без відходження мокроти, рясне виділення поту, сухість слизових оболонок рота, носа і носоглотки – це звичні симптоми вищеперерахованих або наближених до них вірусів. Зазвичай грип приходить раптово. Особливо епідеміологи наголошують на небезпечному вірусі Сolorado, який розвивається швидше за інших. Небезпека від нього – у важких ускладненнях, таких як пневмонія, менінгіт та енцефаліт.
Хто з кременчужан вакцинувався цього року
Станом на початок листопада 2018 року у Кременчуці отримали щеплення 647 містян: 128 дітей та 519 дорослих. Серед дітей: 103 школярі та 25 – з інших груп ризику. Серед дорослих: 317 медичних працівників, 33 – робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, 13 – персонал підприємств, 32 – особи віком понад 60 років, 42 – особи з хронічними захворюваннями дихальної, серцево-судинної систем, нирок та 82 – інші особи. За джерелами фінансування: 184 особи вакцинувалися за кошти бюджету лікувальних закладів, 225 – за кошти підприємств, на яких працюють, 238 – за власні кошти.
Цього сезону вакцинують препаратом «ДжіСі Флю», виготовленим у Південній Кореї та «Ваксигрипом Тетра» французького виробництва.
За даними епідеміологів міста, Кременчук вакциною забезпечений на понад 2 тис 100 доз. Домовитися про щеплення можна зі своїм сімейним лікарем. Пізніше вас попередять про дату та час вакцинування. А перед самою процедурою лікар має обов’язково вас чи вашу дитину оглянути.
Цього сезону вакцина «Ваксигрип Тетра» коштує близько 300 грн, «ДжіСі Флю» обійдеться дешевше.
Чи є дієва альтернатива вакцинації
В інтернеті ви можете знайти купу варіантів альтернативи вакцинації. Це і різноманітні назальні спреї, і таблетки, і навіть препарати, які за інструкцією варто розприскувати на себе та одяг, як парфуми. Ми запитали в аптеках, чи є препарати, які можуть уберегти від раптового вірусу. На що нам запропонували кілька засобів, які можуть попередити та навіть знешкодити інфекцію.
Проте такі препарати можуть попередити лише ГРВІ – перед самим грипом вони не дієві. Так вважає завідуюча педіатричним відділенням №2 дитячої поліклініки №2 кременчуцької міської дитячої лікарні Ольга Кірчик.
«Навіть якщо ви весь сезон у цілях профілактики користувалися назальним спреєм, грип може проникнути, припустимо, через слизові оболонки ока. Реально дієвими такі препарати можуть бути лише у випадках ГРВІ, як і оксолінова мазь. Але грип це в жодному випадку не вилікує», – пояснює вона.
Де холод, слабкість і не провітрюване приміщення – там і грип
Як припускають імунологи, цього року сезон захворюваності можна очікувати з листопада і аж до травня наступного року. Та розтлумачують, чому на грип можна занедужати переважно в холодну пору року і чому здебільшого причина хвороби – у нашій поведінці.
Взимку ми проводимо більше часу в приміщеннях, контактуючи з потенційними носіями вірусу. Частіше користуємося громадським транспортом, де, притиснуті один до одного, вдихаємо бактерії. Інша думка стосується фізіології: холодна погода послаблює захисні сили організму, а брак сонячного світла знижує рівень вітаміну D, що робить нашу імунну систему більш уразливою.
За даними Міністерства охорони здоров’я, найбільше грип вражає людей з хронічними хворобами, дітей до 5 років, вагітних, людей, старших 65 років, вчителів та медичних працівників. Середовище, де грип можливо підхопити найшвидше – це місце скупчення людей та приміщення, що довгий час не провітрювалося.
«Основні складові, якими ГРВІ можна попередити, це раціональне харчування, збагачене вітамінами, та загартовування. А от запобігти грипу часником, цибулею, лимонами, імбиром та іншими корисними продуктами неможливо. Щоб організм не відреагував на вірус, необхідна лише вакцинація», – пояснює Коровіна.
На експрес-тести, які часто рекламують в інтернеті, та які буцімто можуть виявити у вас грип, також не варто покладати великих надій. Коштують вони близько 300 грн, але не виявлять точний вірус грипу, а лише розпізнають якого він типу: А чи В. Тобто, після них все одно доведеться здавати всі звичні аналізи.
І на останок – міф про марлеву пов’язку як про захист від вірусів, розвінчаний імунологами. Її варто одягати лише, коли захворів і не бажаєш передати інфекцію повітряно-крапельним шляхом.
«Медична звичайна маска захищає тільки «на видих», тому носити її не більше 4 годин повинна хвора людина. Маска захищає від крапельок слини і слизу, в яких міститься максимальна кількість вірусів. Для самого вірусу звичайна медична маска проникна», – пояснила нам Коровіна.
Ліна Романченко