Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 29 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Катаракта: у скільки обійдуться лікування та реабілітація

Ми в Telegram

16 січня 2022 09:00

Зниження гостроти зору через «зношення» кришталика може призвести до сліпоти. Аби цього не сталося, офтальмологи радять не затягувати з операцією. Однак саме хірургічне втручання та відновлення після нього обходяться недешево.

Катаракта – часта супутниця поважного віку. Це очне захворювання, що супроводжується помутнінням кришталика ока і, за світовою статистикою, стає причиною майже половини випадків сліпоти. Як пояснюють спеціалісти, за своєю природою кришталик – прозорий, він слугує лінзою, що переломлює світлові промені та пропускає їх до сітківки ока. З віком при враженні катарактою лінза перестає пропускати світло, від чого погіршується зір, і людина починає бачити зображення розмито й нечітко.

Причин тому може бути декілька. На першому місці – старіння організму. Адже зазвичай катаракту діагностують у тих, кому за 60 років.

«Як із віком у людини з’являється сивина, так і зношується очний кришталик – стає менш прозорим. Грубо кажучи, колись це чекає чи не на кожного з нас», – пояснює окуліст однієї з приватних кременчуцьких офтальмологічних клінік Володимир Радун.

Консультуючи щодня близько 20 пацієнтів, він зауважує, що зазвичай двом-трьом із них рекомендує хірургічні втручання. Якщо ще 30 років тому катаракту лікували переважно людям, старшим 70-80 років, то на сьогодні вона значно «помолодшала». Такими спостереженнями поділилася лікарка з понад 50-річним стажем в області хірургії очних хвороб, офтальмологиня КНМП «Кременчуцька міська лікарня «Правобережна» Таїсія Леонова. Вона розповідає, що на сьогодні такі захворювання діагностують і у 35-річних пацієнтів. Переважно це люди, які мають проблеми з ендокринологією та інші супутні хвороби.

«Якщо катаракту не лікувати, зір може втратитись залежно від того, як спрогресує хвороба і ущільниться кришталик. Проблема в тому, що пацієнт часто не помічає недугу, адаптуючись до неї. І приходить до лікаря уже тоді, коли на очах з’являється своєрідна пелена», – додає Радун.

Водночас для оновлення зору кременчужанам слід готувати чималі кошти. Адже діючої програми, за якою з міського бюджету хоча б частково компенсували витрати на хірургічне втручання, немає. Натомість вирішити офтальмологічні проблеми активно пропонують приватні клініки.

«Раніше операції глаукоми чи катаракти проводили доволі рідко. Пам’ятаю часи, коли за кордоном катаракту кваліфікували як супутній симптом загальної хвороби ока. На сьогодні ж її доводиться лікувати так часто, неначе на прийомі у стоматолога. Гадаю, такі зміни виникли після аварії на Чорнобильській АЕС. Проте і сама процедура видалення стала значно простішою. Тоді ми око розрізали і накладали до 25 швів. Зараз же кришталик розбивається ударом ультразвуку, через що післяопераційний період значно швидший», – коментує Леонова.

Складаємо бюджет

Діагностуючи катаракту, медики розрізняють декілька її стадій: початкову, незрілу та перезрілу. На початкових етапах лікарі виписують спеціальні очні краплі, які захищають кришталик від помутніння. Однак цей вид лікування лише тимчасово призупинить розвиток катаракти, але повністю її не вилікує.

«Хвороба може притормозити, але помутніння у кришталику вже «не розсмокчеться», – підкреслює Леонова.

Наступний крок – операція, під час якої лікар замість «зношеного» кришталика встановлює штучний. Відбувається це під місцевою анестезією.

«Катаракта – не фрукт, який повинен дозріти. При операції на початкових стадіях помутніння око відновлюватиметься швидше та легше адаптуватиметься до нової штучної лінзи. А згодом можна буде вести повноцінний спосіб життя», – пояснює Радун.

Зараз така операція на одному оці коштує від 7 до 45 тис грн. До цієї суми, окрім нового кришталика, входять аналізи, прийом офтальмолога, оплата роботи хірурга, ліки.

Найдешевший штучний кришталик українського виробництва коштує 5 тис 500 грн. Більш якісні лінзи, з кращим кріпленням та кольоропередачею (американського чи німецького виробництва) – від 10 тис грн. Їх підбирає лікар перед операцією залежно від стадії хвороби.

«Колись катаракту у Кременчуці, як і глаукому, лікували безкоштовно. Хірургічні втручання проводили на території Першої лікарні ім. Богаєвського в очному відділенні. Пацієнт міг просто символічно віддячити хірургу. Тепер же, перед тим, як іти на операцію, людина задумається: чи є у неї така сума коштів. Для людей похилого віку, особливо сьогодні, такі ціни зависокі», – коментує Леонова.

Як пояснюють лікарі, ціни на один і той самий кришталик, як і вартість хірургічного втручання, у різних закладах Кременчука можуть істотно різнитися. Наприклад, в середньому вартість проведеної операції із заміною якісної лінзи в одніх закладах коштує 20 тис грн, в інших – 15-17 тис грн. За більш детальною інформацією пацієнтам варто звертатися до сімейних лікарів та консультуватися у кількох спеціалістів.

Історії тих, хто живе з новими кришталиками

70-річний містянин Дмитро помітив різке погіршення зору під час їзди за кермом. У чоловіка двоїлося в очах, а через різне враження катарактою обох очей його візуально «тягло» на дорозі у лівий бік. Тому чоловік вирішив прооперувати обидва ока в одній із медчастин Кременчука.

«Думав, що відновиться і ближнє, і дальнє бачення. Але тепер зблизька видно не так, як хотілося б. Мені ж сказали, що для того, аби добре бачити, треба вживлювати кришталик ціною в 40 тис грн. Тому вирішив обрати лінзи за середньою ціною», – пояснює пан Дмитро.

Розповідає, що операції на очах йому робив лікар, який приїздив із Києва. Між хірургічними втручаннями тривала перерва у 20 днів – доки відновився зір першого ока. Після завершення реабілітації чоловіку виписали окуляри «для читання», що коштували 1 тис 500 грн. Загалом відновлення зору обох очей обійшлося йому у близько 40 тис грн.

Тепер не тільки їздити, а й робити щось дрібне (шити, розв’язувати кросворди чи рибалити) пану Дмитру вдається без проблем. Проте, щоб побачити щось зблизька, він обов’язково вдягає окуляри.

Історією вдалого лікування катаракти поділився з нами ще один кременчужанин, 67-річний Олександр.

«На одному оці, окрім катаракти, у мене діагностували глаукому. Інше око теж слабо бачило. Коли зрозумів, що вже не прочитаю першого рядка в газеті, пішов не до сімейного лікаря, а одразу до офтальмолога. «Гратися» не було коли. Попросив підібрати для мого випадку кришталик прийнятної якості», – розповідає він.

Про операцію домовився у місцевій медчастині. Через 2 години після процедури вже поїхав додому. Наступного дня у медзакладі пану Олександру зняли пов’язку. Діагностика, аналізи, ліки операція, якою чоловік задоволений, обійшлися йому у 20 тис грн.

Оперують не лише у Кременчуці

64-річна містянка Ольга, поспілкувавшись із двома приятельками, яким зробили операції на очах у Полтаві, вирішила й собі звернутися до офтальмологічного відділення Полтавської обласної лікарні. Для цього взяла направлення у сімейного лікаря.

«Там хірургічні втручання проводять у стаціонарі. А це гарантія спокою після операції та можливість подальшого огляду лікаря. Тут же підберуть кришталик і зазвичай упродовж доби прооперують. Наступного дня їдеш додому», – розповіла вона.

Загальні витрати кременчужанки становили 12 тис 300 грн. До цієї суми увійшов новий американський кришталик за 11 тис 200 грн, аналізи та післяопераційний пакет ліків для подальшого відновлення зору. Саме хірургічне втручання було безкоштовним. Після реабілітаційного періоду Ольга задоволена якістю поліпшення зору «на чотири з п’яти».

 

Ліна Романченко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися