Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Пятница, 6 Декабря 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Від дитячої лікарні в дореволюційному особняку до сучасного центру: легенді кременчуцької медицини Феодосію Провізіону сьогодні 91 рік

 

24 января 2019 09:15

З 1965 по 2003 рік – він незмінний головний лікар дитячої лікарні.

Сьогодні 24 січня 2019 року виповнюється 91 років колишньому головному лікарю Кременчуцької міської дитячої лікарні, заслуженому лікарю України, Почесному громадянину Кременчука Феодосію Провізіону.

Напередодні Дня народження Кременчуцька газета поспілкувалась з патріархом кременчуцької медицини Феодосієм Харитоновичем і він пригадав, як Кременчук став містом, в якому з’явилась дитяча лікарня обласного рівня.

Це кременчужани старшого покоління пам’ятають, що у 60 роки минулого століття дитяча лікарня розташовувалась у примішенні нинішнього шкірвендиспансеру, що на вулиці 1905 року. То дореволюційні особняки, які дивом збереглись у Другу Світову війну.

Саме в Кременчуцьку дитячу лікарню було направлено у 1964 році молодого фахівця Феодосія Провізіона. З 1965 по 2003 рік – він незмінний головний лікар дитячої лікарні.

«Тоді в лікарні було всього 60 ліжко-місць. Пічне опалення. А в той час активно йшло будівництво селища Молодіжного. У Кременчук їхало багато молоді, створювали родини, народжували дітей. Будівництво нової лікарні було дуже потрібним і актуальним питанням», - із розповіді Ф. Провізіона.

Його було призначено головним лікарем і саме він «загорівся» ідеєю побудувати нову дитячу лікарню.

Та перед цим був період «хождения по мукам» - так сам називає Феодосій Провізіон.

Не всі чиновники в керівництві міста розуміли, навіщо такий великий лікарняний комплекс Кременчуку. Та завдяки наполегливості та організаційному таланту Ф.Провізіона, у місті відкриті три дитячі поліклініки, дитяча молочна кухня та побудований унікальний комплекс міської дитячої лікарні  розрахований на 435 ліжок і поліклінічний прийом на 570 відвідувань, що  складається із головного шестиповерхового комплексу, триповерхових ― поліклініки і «повзункового» корпусу, окремо розміщених господарських споруд (гараж на 12 автомобілів, пральня) харчоблок для харчування 500 дітей та матерів. У 1979 році новий комплекс дитячої лікарні відчинив свої двері і прийняв перших пацієнтів.

«За таким проектом, як в Кременчуці, в Україні побудовано ще дві дитячі лікарні. Одна – в Чернігові, інша в Харкові – в інституті материнства і дитинства. Та тут перші два поверхи – то навчальні аудиторії. Наша ж лікарня, яка була розрахована  на 300 ліжок, стала на 450 ліжок-місць. І ще 45 ліжок – інфекційного відділення», - пригадує легенда кременчуцької медицини.

У Кременчук на лікування привозили не лише пацієнтів  з нашого міста і Кременчуцького району. Тут лікувались діти з Глобинського та Козельщинського районів, міста Комсомольська, і навіть з деяких міст і сіл Кіровоградської області.

Феодосій Провізіон пригадує, як нелегко було мобілізувати 362 працівників дитячої лікарні, які тоді були в штаті, коли у новий комплекс згідно з розписом потрібно було 1 тис 102 медика. Та справились, із 1980 року лікарня почала працювати на повну потужність. Лікарню відзначено преміями і 7 медалями. Серед них є і особисті медалі Ф. Провізіона.

«На базі нашої лікарні проходили, всеукраїнські конференції з педіатрії та хірургії,  з’їзд дитячих хірургів. Обласні конференції з педіатрії, травматології, офтальмології, хірургії тощо проводили постійно. Ми запрошували фахівців із різних інститутів, аби на місці проводити перепідготовку наших лікарів. Діяли курси навчання медичних сестер дитсадків», - пригадав він.

За словами Феодосія Провізіона, у Кременчуці надавали допомогу майже всім, хто звертався. Рідко, кого з маленьких пацієнтів направляли до Києва. На Полтавщині кременчуцька лікарня була найкращою, із найсучаснішим обладнанням.

Тут впроваджували і пробували нові моделі лікування. Так було впроваджено хірургічний стаціонар одного дня. Це коли хворому робили вдень операцію – а ввечері відвозили на спецтранспорті додому і вже дільничний лікав вів його далі. Було відкрито денний стаціонар з триразовим харчуванням.

На жаль, про це вже говоримо в минулому. Бо зараз ліжко-місця скоротились майже вдвічі. Сам Феодосій Провізіон зазначає, що не дешево обходиться утримання ліжко-дня.

Та окрім того, що він зробив неоцінимий внесок в розвиток кременчуцької медицини, легендарний кременчуцький лікар є автором кількох книжок. А саме 7 книжок на актуальні теми.

У цих книжках структуровано величезні його досвід лікаря. Навіть у наш час інтернету і навали інформації, в книжках Ф. Провізіона можна знайти корисні поради із того, як народити і виростити малюка, як почути власний організм.

Зараз автор готує в світ ще одну книжку. Вже цього року її зможуть побачити кременчужани.

Кременчуцька газета вітає іменника і бажає міцного здоров'я, особистого щастя, невичерпної енергії і наснаги у всіх добрих справах. Щоб у домі завжди панували мир і злагода, у серці – доброта, а у справах – мудрість та виваженість.

 

Олена Ліпошко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться