Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вторник, 2 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Комунальникам вказали: підвищувати тариф на сміття – зась

 

10 июля 2019 09:00

З кожним роком у Кременчуці утилізують все більше сміття. Цього року вже переглянули норми його накопичення, через що у платіжках містян трохи зросли цифри. Враховуючи зміни щодо розміру заробітної плати та вартості пального, у комунальників вже є підстави для збільшення тарифу. Однак протягом року зробити цього вони не зможуть.

У квітні 2019 року в нашому місті змінили норми накопичення відходів. Вже у травні це відчули на собі мешканці багатоквартирних будинків та приватного сектору. Цифри у платіжках трохи виросли. Зараз на одного мешканця, який живе в упорядкованому будинку (зі зручностями) на рік нараховують норму накопичення сміття 2,22 куб. м. Тож на місяць виходить 0,185 куб. м на людину. За це вона щомісяця сплачує 22 грн 32 коп.
Відповідно для споживачів послуг неупорядкованих будинків норма накопичення сміття на рік – 2,27 куб. м, плата за місяць – 22 грн 56 коп.

Мешканцям приватного сектору на рік нараховують 2,46 куб. м сміття кожному. А на місяць на одну особу виставляють у рахунку 24 грн 81 коп. 

На засіданні міськвиконкому, під час якого затверджували вищезгадані норми, представники Кременчуцького комунального автотранспортного підприємства 1628 (КАТП 1628) повідомили, що тарифи на вивезення (перевезення) твердих побутових відходів (ТПВ) не відповідають економічно-обґрунтованому рівню. Тож ми поцікавилися, чи не чекає на споживачів ще одне здорожчання цих послуг.

Табу на підвищення тарифів діятиме майже рік

У відповіді на інформаційний запит Кременчуцької газети адміністрація КАТП 1628 нагадала, що минулого і цього року комунальне підприємство працювало, враховуючи тарифи на послуги з вивезення (перевезення) ТПВ для населення, бюджетних установ та інших споживачів, які затвердили в березні 2018 року. Детальніше з ними можна ознайомитися на сайті комунального підприємства (розділ «Тарифи»).

А ось розцінки на захоронення ТПВ для всіх категорій споживачів затвердили у листопаді 2011 року. За цей час змінилися розмір мінімальної заробітної плати, вартість пального, енергоносіїв та інше. Всі ці чинники можуть впливати на збільшення плати за сміття, зокрема для мешканців багатоповерхівок і приватного сектора.

«Кременчуцьке КАТП 1628 з метою приведення тарифів до економічно-обґрунтованого рівня планувало протягом 2019 року переглянути тарифи на захоронення ТПВ, які затвердили в 2011 році, та тарифи на вивезення (перевезення) ТПВ. Основною підставою для перегляду тарифів є зростання заробітної плати», – йшлося у відповіді на запит.

Здорожчання мало стосуватися усіх категорій населення. Проте 1 травная цього року набули чинності деякі норми законів «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік». В них серед іншого зазначається, що протягом року заборонено піднімати тарифи, про які згадували вище. Тож адміністрація КАТП 1628 уточнює: «На даний час завчасно говорити про те, на скільки підвищиться тариф, у зв’язку з відтермінуванням строків подачі документів для розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів».

Тож, з огляду на нинішню ситуацію, кременчужанам не варто перейматися, що у платіжці напроти графи «вивезення і захоронення сміття» стоятиме більша цифра.

А ось на підприємстві вказують, що, як будуть зміни на рівні держави, то одразу відреагують на це.

Зазначимо, що в найближчі 5 років комунальники не збираються збільшувати норми накопичення сміття, які затвердили у травні цього року – їх переглядають раз на 5 років.

Кожне українське місто смітить по-своєму

Ми поцікавитися розмірами нині діючих тарифів і нормами накопичення сміття у Кременчуці і порівняли їх з даними інших міст країни.

«Фахівці підприємства проводили моніторинг розміру тарифів у сфері поводження з побутовими відходами в різних населених пунктах України. На наш погляд, порівняльний аналіз тарифів у Кременчуці з іншими населеними пунктами України не дає можливості зробити обґрунтований висновок про його розмір у зв’язку з індивідуальними умовами. Так, вартість тарифу напряму залежить від кількості населення міста, розміру транспортних видатків (пробігу транспортних засобів по місту та до полігону ТПВ, рівня забезпеченості підприємства сучасною сміттєзбиральною технікою, витрат на ремонт, запчастини та інші об’єктивні фактори», – такою була відповідь.

З кожним роком кременчужани продукують все більше непотребу

Згідно з дослідженнями КАТП 1628, щороку кількість сміття у Кременчуці збільшується.

На зростання обсягів побутових відходів впливає спосіб життя мешканців міста. Люди все більше використовують пакувальних матеріалів, купують товари, що швидко виходять із ладу, викидають речі замість того, аби знайти їм інше застосування тощо. Комунальники вказують: тенденція до збільшення обсягів побутових відходів є актуальною для більшості населених пунктів України.

Економічного ефекту від роздільного збору немає

Всі мешканці нашого міста напевно знають, що у Кременчуці для роздільного сміття на кожному майданчику встановили окремі контейнери для збирання полімерних відходів, скла і паперу. Така система працює понад 5 років. Її впровадження дає можливість зменшити об’єми ТПВ. Адже полімерні відходи, макулатуру та скло везуть на сортувальну станцію КТП 1628, а інший непотріб – на сміттєвий полігон на Деївській горі.

«Зараз немає економічного ефекту від роздільного збору ТПВ. Його зростання напряму залежить від культури поводження з побутовими відходами, підвищення рівня самосвідомості населення щодо сортування побутових відходів і, як наслідок, зростання обсягів ресурсоцінних компонентів, придатних для повторного використання», – повідомили у відповіді.

Гроші зі сміття

Однією із країн, де майже весь непотріб пустили на переробку, є Швеція. Зараз ця країна переробляє або використовує як джерело енергії не лише своє сміття, а й вимушена купляти його у сусідів. Ось із кого точно треба брати приклад. Всі ці заходи допомогли країні майже повністю позбутися сміттєзвалищ. 50% побутових відходів у Швеції спалюють для виробництва тепла і енергії. Так 20% електрики та тепла у країні забезпечують сміттєспалювальні заводи. Зокрема шведів заохочують ремонтувати побутову техніку, взуття, велосипеди, зменшуючи податок на прибуток на суму в половину вартості послуг. Наприклад, якщо вартість ремонту пральної машини – 100 крон, цього місяця до податкової перераховуєте на 50 крон менше.

 

Світлана Павленко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться