Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 28 Лютого 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Молодіжна житлова іпотека у Кременчуці: чи реально її отримати зараз

24 січня 2021 09:00

Обзавестися власною оселею – мрія багатьох родин. Однак придбати житло може не кожен, тож часто таке бажання здається захмарним, особливо для молодих. Дехто ж для реалізації бажаного користується молодіжним кредитуванням. Ми дізнавалися, наскільки це складно та за яких умов ключі від власного помешкання можуть опинитися у ваших руках.

Нещодавно на сесії міської ради депутати затвердили «Програму забезпечення молоді житлом Кременчуцької міської територіальної громади на 2021-2025 роки». Відповідно до неї, молоді родини та одинокі громадяни можуть оформити пільговий довгостроковий кредит на будівництво (реконструкцію чи придбання) помешкання, сплачувати який їм обіцяє допомагати місцевий бюджет.

За рахунок дії цієї програми вартість інвестицій у будівельну галузь Кременчука попередньо складає 21 млн 578 тис грн. Зокрема це кошти місцевого бюджету – 17 млн 878 тис грн та кошти громадян – 3 млн 310 тис грн.

Подібна програма діяла у нашому місті з 2016 року. Як зазначено у пояснювальній записці до документа, за 4 роки отримати кредит на майбутнє помешкання змогли 35 заявників молодого віку (загальна площа наданого житла – 2,2 тис кв.м).

У Полтавському регіональному управлінні Державної спеціалізованої фінустанови «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» інформували, що станом на початок грудня минулого року майже 200 кременчужан претендували на молодіжні програми з будівництва та реконструкції житла.

Які програми діють у нашому регіоні

На сьогодні у нашому регіоні таких можливостей (програм) три:

- «Пільгове молодіжне кредитування» – діє у відповідності до порядку надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла. Фінансування здійснюється з державного* та місцевих бюджетів. Cтаном на початок грудня 2020 року подано 116 заяв із Кременчука.

*Прим: Починаючи з 2015 року, з держбюджету України видатки на дану програму не передбачалися. Фінансується пільгове кредитування молоді зараз лише місцевими бюджетами за місцевими житловими програмами.

- «Кредит для ВПО та АТО (ООС)» – діє у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у держбюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам (ВПО), учасникам проведення антитерористичної операції (АТО) та/або учасникам проведення операції Об’єднаних сил (ООС)». Cтаном на початок грудня 2020 року до цієї програми зареєструвалися 37 кременчужан.

– «Кредит зі статутного капіталу» – діє у відповідності до порядку надання довгострокових пільгових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам за рахунок власних коштів (статутного капіталу) Державної спеціалізованої фінустанови «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву». За нею станом на грудень минулого року прийняли 36 заяв від містян.

Умови та вартість

У середньому вартість 1 м2 однокімнатної квартири у Кременчуці чи Полтаві коштують від 14 до 16 тис грн, розповідає Олена Алексєєва. Втім, у кожному випадку ціну визначає забудовник.

Розмір загального кредиту на житло вираховують з огляду на фіксовану кількість квадратних метрів, яку можуть виділити на кожного члена родини. Відповідно до норм, на одну людину дозволено 21 кв.м загальної площі та додатково 20 кв.м на сім’ю. До суми додається страхування за ризики при будівництві чи реконструкції.

Для прикладу, якщо рахувати вартість 1 кв.м житла по 14 тис грн, то одинокому кременчужанину (якщо він візьме дозволені 41 кв.м житлової лплощі) помешкання обійдеться у 574 тис грн, плюс відсотки річних. Молодим родинам, які поки що не мають дітей (якщо вони оберуть квартиру, наприклад, у 57 кв.м) житло коштуватиме близько 798 тис грн, до яких додасться річна пеня.

Відсоткова ставка встановлюється в таких розмірах:

- для позичальника, який не має дітей – 3% річних;

- позичальник, який має одну дитину – звільняється від сплати відсотків за користування кредитом;

- позичальнику, який має двох дітей, за рахунок бюджетних коштів погашається 25% суми зобов’язань за кредитом;

- позичальнику, який має трьох і більше дітей, погашається 50% суми зобов’язань.

Перший внесок, згідно з підпунктом 3 п. 17 Положення 584, становить не менше, ніж 6% передбаченої вартості житла чи експертної оцінки вартості об’єкту кредитування. Ці кошти вносяться двома частинами: перша – на момент укладання кредитної угоди, друга – під час остаточних рахунків протягом 10 днів після отримання технічного паспорту на квартиру.

Хто може розраховувати на участь у програмі

Під умови молодіжного житлового кредитування, у першу чергу, підпадають молоді родини та одинокі громадяни, які є внутрішньо переміщеними особами, учасниками проведення АТО та/або ООС. Як зазначила керівниця Полтавського регіонального управління «Держмолодьжитла» Олена Алексєєва, стати на відповідну чергу можуть і молоді містяни без вищеперерахованих пільг.

Право на отримання кредиту мають:

- родини, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно;

- неповні сім’ї, в яких мати (чи батько) віком до 35 років включно мають неповнолітніх дітей (дитину);

- одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно.

«У відповідності до положення «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла», затвердженим постановою Кабміну від 29 травня 2001 року №584, він надається громадянам терміном до 30 років, але не більше, ніж досягнення старшим з подружжя пенсійного віку (55 років для жінок, 60 років для чоловіків). Термін надання кредиту обчислюється з дати укладення договору», – пояснила в.о. директора Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Олена М’якенька.

Щоб подати документи з вищезазначених програм, необхідно особисто звернутися до офісу Держмолодьжитла, розташованого в Полтаві на вул. Пушкіна, 115, а також до консультаційного центру у Кременчуці на вул. 1905 року, 32. Або зареєструватися у чергу через офіційний сайт регіонального управління Держмолодьжитла.**

У підрозділі пояснюють: учасники потрапляють у чергу (як і отримують потім помешкання) у порядку черговості. Спершу подаєте анкету, а згодом на зазначеному сайті можете стежити за рейтингом. За ним, відповідно до виставлених вам балів (за пільги, кількість дітей, термін перебування на черзі тощо) отримуєте своє місце у загальній черзі. Імена та прізвища учасників, які йдуть по програмі лише згідно з віком, закриті. Якщо ж учасник має додаткові пільги, його прізвище та дані можуть розголошуватися.

За словами спеціалістів, зазвичай дочекатися черги та власного житла родина пільговиків може за 1-2 роки. Звичайній родині варто розраховувати на 3-4 роки.

** На відповідному сайті також можна детальніше ознайомитися з умовами кредитних договорів по програмах та з адресами об’єктів будівництва, кількістю квартир у них, датою введення в експлуатацію тощо.

Позитивний досвід

Варто відзначити, що містяни, серед яких провела опитування Кременчуцька газета, до подібних програм ставляться з деякою пересторогою. Говорять, що саме слово «кредит» викликає чимало побоювань. У квартирному управлінні міста нам не дали контактів кременчужан, які вже отримали житло за програмою упродовж останніх чотирьох років, посилаючись на таємницю персональних даних.

Згадаємо і ситуацію із 14-поверхівкою у центрі Кременчука, яку почали будувати ще у 2000 році, при запуску першої програми кредитування молодіжного житла. Тоді у забудовника не вистачало коштів для завершення будівництва, за нього взялися інші підрядні компанії. Справа між будівельниками дійшла до суду та прокуратури. А кременчужанам-вкладникам довелося чекати вже не квартир, а повернення своїх вкладів.
Однак ми знайшли містянку Марину, яка з 2008 року стала учасницею програми «Молодіжного кредитування» під 3% річних від загальної суми кредиту. З 2010 року вона мешкає у власній однокімнатній квартирі дев’ятиповерхівки у кварталі 304. Зазначає, що загалом помешкання коштувало їй близько 130 тис грн.

«Квартира передбачалася у 41 кв.м. Коли я ставала в чергу, програму фінансували час від часу. На той момент мені пощастило, адже це був саме період перед виборами, і місту надійшов державний транш. Тоді мені необхідно було сплатити 7% суми першого внеску, тобто 3,5% одразу та 3,5% – коли отримала ключі від квартири. Далі – виплачується кредит плюс 3% річних упродовж усього періоду. Коли стала на чергу, виникали проблеми з можливістю отримання саме однокімнатного помешкання, мені пропонували 2-кімнатну квартиру. Я звернулася до тодішньої місцевої влади з проханням допомогти розібратись у ситуації. Адже оплачувати кредит на 2-кімнатне житло я не могла. Та й це було порушенням умов, оскільки дітей у мене не було і претендувала я на однокімнатну квартиру. Ходіння кабінетами допомогло, і знайшлося те, що я і планувала. Зауважу, що стати на чергу мені допомогла і достойна оплата праці. Адже за умовами програми передбачалося, що при сплаті кредиту у мене залишатимуться кошти на інші життєві потреби», – ділиться вона.

Співрозмовниця додає, що кредит намагалася сплачувати більшими сумами, оскільки боялась ризиків у майбутньому. Тепер же, через понад 10 років, платить раз на квартал по 2 тис грн.

Звернемо увагу, що борг погашається на існуюче тіло кредиту, тобто постійно зменшується. І при своєчасній оплаті відсоток кредиту відповідно поступово зменшується.

«За час, доки чекала житла, змогла придбати деякі меблі. Заселилася я, як і інші учасники новозбудованої багатоповерхівки, у житло з комунікаціями (ванна, туалет і т.п.). Проте на нас чекав єдиний сюрприз – імовірно, при здачі помешкань будівельники не перевірили водопровідні заглушки, і декого з сусідів затоплювало після запуску води. Тому радила б мешканцям, які заселяються за подібними програмами, звертати увагу на всі деталі у помешканні», – радить кременчужанка.

До речі, з плюсів такого будівництва Марина вказує на відповідальний підхід будівельників щодо енергоефективності їхнього будинку.

«Деякий час будівництво було законсервоване. Спершу до третього поверху дім «обшили шубою», наступні поверхи – гіпсокартоном та іншими матеріалами. За ці роки проживання у будинку помітила зберігання тепла у домі. Взимку сплачую і трохи меншу комуналку, аніж середньостатистичні містяни – близько 500 грн на місяць за опалення. Від початку нам встановили економне освітлення із вбудованим датчиком звуку та світла», – аналізує вона.

Звісно, не всю молодь Кременчука є можливість забезпечити житлом. Дискомфорту додає очікування своєї черги, а потім будівництво упродовж декількох років. Втім, якщо для когось це – чи не єдиний варіант обзавестися помешканням, можливо, і чекання, і ризики варті того. Адже в результаті тисячі громадян в Україні отримують молодіжне кредитування, а згодом – і власну оселю.

Нагадаємо, у Кременчуці 116 сімей претендують на молодіжний кредит.

 

 

Аріна Алініна

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися