Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 26 Вересня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Кременчуцьким підліткам ніде заробити офіційно

 

4 вересня 2021 09:00

Про результати літніх спроб знайти роботу – із перших вуст.

Чимало підлітків прагнуть підзаробити копійчину влітку, на канікулах. Комусь кошти потрібні на розваги, комусь – на більш суттєві потреби. Але, як виявилося, влаштуватися офіційно юним кременчужанам майже нереально.

Про це нам розповіли кілька наших співрозмовників. Одна з них – 15-ти річна Настя. За словами дівчини, вона та декілька її друзів почали шукати підробіток ще наприкінці травня, по завершенню навчального року. Але для декого пошуки виявилися марними.

Чому так непросто

Для розуміння ситуації варто пам’ятати, що згідно зі ст. 188 Кодексу законів про працю в Україні (КЗпПУ), офіційно на роботу можна приймати осіб, які досягли 16 років. Але за дотримання низки умов працевлаштувати неповнолітнього можуть і з 14 років:

- якщо дитина є учнем загальноосвітньої школи, професійно-технічного або середньо-спеціального навчального закладу;

- якщо дитина виконуватиме нескладну роботу, що не завдає шкоди її здоров'ю, і не змінюватиме процес навчання;

У ст. 51 КЗпПУ також зазначається про скорочення робочого часу для неповнолітніх. Для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, від 15 до 16 років або учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул – 24 години на тиждень. Також згідно з діючим законодавством, особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Зрозуміло, що не кожен роботодавець згоден приймати працівника, до якого застосовуються певні обмеження. Тому й вибір вакансій, на які можуть розраховувати підлітки, не завжди радує.

Які вакансії шукають неповнолітні

Шукати свою роботу наша співрозмовниця почала в інтернеті, де намагалася знайти прийнятні для себе вакансії. Зокрема вільний графік і достатній рівень зарплати. А ще в мережі Настя дізналася про найпопулярніші вакансії для підлітків.

Промоутер

Промоутерів ми бачимо щодня на вулицях нашого міста. Це люди, які роздають перехожим рекламні листівки. Для працевлаштування на цю роботу особливих навичок не потрібно. Слід лише бути комунікабельним, стресостійким та володіти інформацією про те, що рекламуєш.

Аби дізнатися умови роботи, Настя поспілкувалася із промоутерами на вулиці. Із розмов дізналася, що працювати в середньому треба по 6 годин через день. Стабільної зарплати немає – все залежить від того, скільки людей, яких вони проконсультували, прийшли до головного офісу для оформлення договору на купівлю рекламованої продукції (послуг). За одну таку людину промоутер може отримати від 500 грн.

Настя вирішила, що ця робота їй підходить. Але, зателефонувавши декільком роботодавцям, дізналася, що офіційного працевлаштування не передбачається.

Провайдер

Ще одна популярна вакансія для підлітків – провайдер мобільного оператора. Їх ми також часто бачимо на вулицях, зокрема біля Центрального ринку. Вони працюють на спеціально підготовлених точках, консультуючи людей, та продають пакети мобільного зв’язку певного оператора. Працювати провайдером доволі не складно, адже роботодавці, як і у випадку з промоутерами, просять бути комунікабельним, стресостійким та знати продукт, який рекламуєш. Графік роботи – як і у промоутера . Стабільної зарплати тут теж немає – людина отримує 10% від кількості проданих пакетів мобільного зв’язку.

Але, як розповіли Насті самі провайдери, чекати офіційного працевлаштування тут також не варто.

Офіціант

Для того, щоб працювати офіціантом, потрібно бути комунікабельним, стресостійким, відповідальним і ввічливим. Таки вимоги ставить роботодавець до кандидатів.

Неповнолітній друг Насті деякий час працював офіціантом у кафе. Офіційні взаємовідносини з роботодавцем не оформлював. Тому графік його роботи мало чим відрізнявся від інших: три дні через три – зміна по 12 годин.

Юнак щомісяця заробляв не менше 5 тис грн.

Настя обійшла кілька ресторанів та кафе нашого міста, однак усюди дівчині повідомляли, що офіційно працевлаштуватися їй не вдасться.

Робота в інтернеті

Є багато пропозицій щодо роботи в інтернеті. Такий вид діяльності подобається багатьом, адже працювати слід із дому. Зокрема можна сидіти біля комп’ютера та набирати текст, який роботодавець надасть на фотокартці.

Будь-яких особливих навичок тут не вимагають. Утім, оплата залежатиме від об’єму виконаної роботи. Деякі роботодавці запевняють, що за 2-3 години можна заробити 500 грн, інші вказують зарплату від 6 до 25 тис грн на місяць.

Є й інші пропозиції, наприклад, створення дизайну сайтів, обробка фото тощо. Тут вже потрібні деякі навички. Здібна людина або та, яка навчається заради власного розвитку, може отримувати за таку роботу і десятки тисяч гривень. На інших чекає дохід у кілька тисяч.

Однак і тут більшість роботодавців не готова оформлювати працівників згідно з діючим законодавством.

Громадські роботи

Кілька років тому Центр соціальних служб Кременчука щороку проводив набір підлітків на громадські роботи. І хоча набирали небагато бажаючих, тут було все офіційно. Школярі на літніх канікулах білили дерева, висаджували квіти, боролися з бур’яном, підмітали вулиці і т.п.

За цю роботу кожен отримував щонайменше мінімальну зарплату. Нагадаємо, у 2016 році вона складала 1 тис 600 грн, у 2017-му – 3 тис 200 грн, у 2018-му – 3 тис 723 грн.

Однак, як нам повідомили в центрі, ані в 2021-му, ані в 2020-му роках підлітків на громадські роботи у Кременчуці не запрошували. Причина – відсутність коштів у міському бюджеті для відповідних виплат. Зауважимо, зараз мінімальна зарплата в Україні – 6 тис грн.

Виходить, підліткам у Кременчуці ніде офіційно заробити. Тому, якщо вони хочуть мати власну копійчину, вимушені влаштовуватися туди, де беруть. Однак у такому випадку розраховувати на дотримання обмежень, які передбачає діюче законодавство щодо роботи неповнолітніх, не доводиться.

P.S. Можливо, нашій співрозмовниці просто не пощастило знайти офіційну роботу, а такі місця у Кременчуці є? Будемо раді дізнатися про них – чекаємо на ваш зворотний зв’язок.

 

Майя Розмаринова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися