Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 17 Мая 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Кременчуцький район: є на що подивитися і чому здивуватися

 

18 квітня 2021 09:00

Пам’ятка для туристів, які хочуть вивчати рідний край.

Минулого року було утворено новий Кременчуцький район. До його складу увійшли 12 об'єднаних громад. Площа цієї території тепер сягає понад 6 тис км2 і знаходиться у межах колишнього Кременчуцького, Козельщинського, Глобинського і Семенівського районів. Ми вирішили дослідити пам’ятні місця нашого нового регіону. Тим більш, є добра нагода: 18 квітня відзначають Міжнародний день пам'яток та історичних місць.

Козельщинський край

За 40 км від Кременчука розташувалося селище Козельщина. Цей невеликий населений пункт, де проживають кілька тисяч мешканців, відомий далеко за межами Полтавщини своїм собором-красенем (Собор Різдва Богородиці, зведений 1905 року). Оспіваний ще в творах Олеся Гончара, він уже понад століття височіє на найвищій точці Козельщини. Віднедавна саме цей собор включено в туристичні маршрути Полтавщини. Мандрівникам пропонують відвідати своєрідне кільце: Мгарський Спасо-Преображенський монастир – Козельщинський монастир Різдва Богородиці – Хрестовоздвиженський монастир (Полтава). Окрім цього об’єкта, у селі Верхня Мануйлівка розташовано діючий Меморіальний музей Максима Горького, в якому є цікаві експонати. У цьому ж селі встановлено погруддя письменнику.

А ось у селі Пашенівка можна відвідати могилу відомого на весь світ математика Михайла Остроградського. У вирі буремних подій ХХ століття оригінальний надгробок не зберігся – відновили сучасний. Ще дуже цікавим об’єктом краю є Шар-гора. Ця назва, ймовірно, пішла від шаровидної форми узвишшя. З нього відкриваються прекрасні краєвиди. А ще у 1995 році на честь 900-річчя поселення – фортеці Говтва, яка була форпостом Київської Русі на південно-східних рубежах, на Шар-горі провели перший обласний фестиваль козацької слави «Цілюще джерело». На ньому відкрили пам’ятний знак козакам від нащадків. Відтоді це свято проводили щороку, допоки не вніс корективи карантин.

Семенівський край

У селищі Семенівка, що за 70 км на північ від Кременчука, є ботанічна пам’ятка природи місцевого значення. Це дуби черешчаті, які ростуть на вул. Шевченка. Площа зеленої зони, яка перебуває у віданні Семенівської центральної районної лікарні, 0,14 га. Статус місцині надано для збереження кількох екземплярів вікових дубів.

У цьому регіоні є село Веселий Поділ, розташоване на правому березі річки Хорол, в місці впадання в неї річки Крива Руда. Тут ви знайдете Парк ім. Леоніда Глібова – ботанічну пам’ятку природи місцевого значення. Нещодавно на малій батьківщині українського письменника довели до ладу відпочинкову зону. Вона розташована біля пам’ятника видатному байкарю, поруч зі старим дубом, де Глібов полюбляв відпочивати. У Веселому Подолі можна знайти також пам’ятник Мічуріну – відомому біологу та селекціонеру.

А ось у селі Горошине збереглись залишки маєтку Гудим-Левковичів. Панський маєток, потім школа, згодом – лікарня, зараз – приватна власність. Гудим-Левковичі – відомі меценати. Вони опікувалися школами, храмами, бібліотеками. За їхніх часів у Горошиному з’явилися не лише маєтковий комплекс із великим садом і парком, а й дві дерев’яні церкви. До нашого часу зберігся лише будинок, зведений у 1798 році. Зараз пам’ятка архітектури потребує догляду. До речі, в цьому селі є також пам’ятник Котляревському, а ще тут – надзвичайні краєвиди.

Не можна не згадати і Криворудський дендрологічний парк – парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Знаходиться він у селі Крива Руда (колишній Семенівський район). А заклав його у 1962 році в центрі села колишній голова колгоспу С. Лопата. Тут зростають 190 порід і видів дерев та чагарників, багато з них – екзотичні. Створено розарій (налічується понад 30 сортів троянд), альпійські гірки з водоспадами і штучні водойми (ставки). Варто розповісти й про Богданівський парк – ботанічну пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Він розкинувся у межах колишнього Семенівського району при південній околиці села Богданівка.

Глобинський край

Звісно, перлиною не лише цього краю, а й усієї Полтавської області є гора Пивиха. Це найвища точка Лівобережної України. Її висота становить 168 м. На сьогодні це історико-геологічна пам’ятка, ландшафтний заказник місцевого значення. Кременчуцька газета неодноразово писала про Пивиху (див. №31 від 30 липня 2020 р.).

Із 70-х років минулого століття Глобино – місто районного підпорядкування. Городяни шанують пам’ять засновника свого міста – Івана Яковича Глоби, військового писаря Нової Запорозької Січі. У 1999 році йому відкрили тут пам’ятний знак.

А ось, певно, найцікавішим об’єктом культурної спадщини колишнього Глобинського району є церква в ім’я Святого Богоявлення, що в селі Обознівка. Її збудовано в 1896-1901 роках на кошти місцевого поміщика Олександра Панайотова та його дружини Софії за проектом архітектора М. Никонова. У цьому селі можна знайти і купальню, яку з десяток років тому відновили. Вважають, що вода в ній – цілюща, а коли зробили хімічний аналіз – диву далися, яка вона чиста.

Ще однією перлиною Глобинщини, але вже зеленою, називають державний дендрологічний парк «Устимівський». Його заклав навесні 1893 року місцевий поміщик, лікар за фахом, Василь Устимович. Колекція зелених насаджень постійно поповнювалася – зараз вона налічує 472 види та являє собою унікальне зібрання деревних та кущових порід. Основу (майже 80%) складають лікарські рослини. На жаль, зараз парк має дещо запущений вигляд. Але навесні, у період квіткового буяння, сюди варто приїхати.

Кременчуччина

Про розвиток зеленого туризму на території ще не розширеного району Кременчуцька газета писала раніше (див. №38 від 2019 року). У цій публікації ми торкнемося пам’яток сучасності. Зокрема пам’ятника Тарасу Бульбі в селі Келеберда. Це унікальна скульптура. Монумент козацькому полковнику встановили до 200-річчя від дня народження Миколи Гоголя. Автором став український художник Володимир Чепелик.

Село Келеберда є одним з найдавніших поселень в Україні і одночасно геологічною пам’яткою природи. Тут розташовані виходи найдавніших гранітів, які брали участь в утворенні нашої планети. У язичницькі часи поселення, скоріш за все, було місцем обрядів і жертвоприношень. Неподалік від монумента Тарасу Бульбі знаходиться пам’ятник воїнам, загиблим під час форсування Дніпра в 1943 році, і Свято-Преображенська церква, яку звели в 2005 році.

Є неподалік Кременчука і своя піраміда. Знайти її можна у невеликому селі Кіндрівка. Це незвичайний для України архітектурний і культурний об’єкт. Побудували її не тільки для того, щоб прикрасити місцевість і привернути увагу туристів, а й для експерименту: щоб виявити позитивний вплив пірамід на довкілля і людей. Перевірити, чи дійсно це так, може кожен бажаючий, відвідавши це дивне місце. Гранітну піраміду звів місцевий житель Володимир Макровській у 2013 році. Процес споруди тривав рік і коштувало це 10 тис грн. Піраміду створено за зразком єгипетської піраміди Хеопса, тільки у зменшеному в кілька разів вигляді. У планах творця кіндрівської піраміди – побудувати поблизу ще дві.

Зазначимо, що формат публікації не дає можливості зупинитися на інших цікавих історичних місцях нашого району. А їх ще чимало. Це і древні кургани, і меморіальні місця, і поховання часів Другої світової війни, і могили видатних земляків... До речі, майже до кожного об’єкта, про який ми згадали в матеріалі, є автобусне сполучення.

 

Світлана Павленко

Фотоколаж Кирила Воронцова, фото з Інтернету

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися