Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 25 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Кременчужан закликають берегти свій зір

Ми в Telegram

11 серпня 2022 19:00

8 серпня – Міжнародний день офтальмології

Очі – це не тільки дзеркало душі, але і важливий орган, за допомогою якого людина може бачити навколишній світ. У пізнанні зовнішнього світу зір має першочергове значення. Близько 90% усієї інформації про навколишній світ людина отримує завдяки зору. 

Ні для кого не секрет, що зір є найціннішим даром, яким нагородила нас матінка-природа, але в шаленому ритмі сучасного життя ми часто-густо нехтуємо елементарними правилами гігієни зору.

Сучасне покоління просто «живе» смартфонами, лептопами, планшетами й іншими новомодними ґаджетами. Без цих речей ми не уявляємо свої будні. Зайшовши у соцмережі подивитися стрічку новин, ми не помічаємо як «всесвітня павутина» затягує нас туди з головою і п’ятихвилинний перегляд останніх подій перетворюється на кількагодинний.

Якість нашого зору – не є чимось сталим, вона має здатність змінюватися. Щодня ми стикаємось із багатьма негативними факторами, які прямо чи опосередковано погіршують цю якість. Проте існують методи не тільки нейтралізувати цей вплив, а й навпаки – покращити зір.

Гігієна зору – це такий самий обов’язковий елемент догляду за собою як чистити зуби, наприклад. Це широке поняття, що охоплює цілий ряд заходів із своєю власною дією і відповідним ефектом. Очі відіграють велику роль у житті людини, адже без них не може жити повноцінним життям. Погіршення зору можна попередити, якщо систематично дотримуватися кількох нескладних правил гігієни зору.

Правила гігієни зору

Вправи для очей – спеціальна гімнастика, що дозволяє тримати в тонусі стан очних м’язів, покращує їх кровообіг. Адже око – це, по суті, лінза. А повертають ним, закривають його – м’язи, які можна накачати. Це хороший спосіб профілактики, якщо у вас часто присутня втома очей.

Перевірка зору та консультація у фахівця, яку потрібно здійснювати регулярно – мінімум двічі на рік. Це дасть змогу постійно слідкувати за станом очей і якістю зору.

Використання засобів для корекції зору. До них відносяться окуляри та контактні лінзи.

Використання сонцезахисних окулярів. Їх більше сприймають як літній аксесуар, але вони виконують важливу функцію захисту ока від ультрафіолету.

Щоб знизити ризики погіршення зору, передусім необхідно регулярно проходити профілактичний медогляд, а при появі будь-яких ознак погіршення зору – негайно звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Він має надати консультацію і за необхідності направити до вузького спеціаліста. Небезпечними симптомами є поява мушок перед очима, затуманення чи погіршення зору, викривлення прямих ліній, часта зміна окулярів – у цих випадках зволікати особливо небезпечно.

У жодному разі не слід займатися самолікуванням. Ви можете лише ускладнити ситуацію, самостійно призначаючи собі ліки (у тому числі – очні краплі).

Сучасна офтальмологія має широкий спектр можливостей для лікування багатьох різних захворювань очей. Проте, як і будь-який інший медичний фахівець, лікарі-офтальмоги наполегливо рекомендують займатись профілактикою свого зору та профілактикою вже наявних захворювань.

Як зберегти зір

Краще попередити захворювання, аніж потім його лікувати. Тож пригадаємо, як можна вберегти свій зір та самостійно проводити профілактику порушень зору.

Для профілактики порушень зору потрібно дотримуватись таких правил:

Очам потрібний відпочинок та здоровий сон.

Роботу за комп’ютером, перегляд телевізора або читання потрібно переривати через кожні 20-40 хв.

Під час читання, письма або іншої роботи предмети необхідно розміщувати за 30-35 см від очей.

Не забувайте про правильне освітлення робочого місця -світло має падати зліва.

Бережіть очі від травм.

Дотримуйтесь збалансованого харчування, багатого на білки і вітаміни.

Гімнастика для очей

Сучасна людина не уявляє свого життя без комп’ютера, телевізора, планшета чи іншого гаджета. Для зняття напруги очей варто виконувати кілька простих вправ.

Заплющте очі на 3-5 секунд, різко відкрийте їх. Повторіть від 8 до 10 разів.

Тримаючи голову прямо, відведіть очі вправо, потім вліво, подивіться вгору і вниз (5 разів).

Заплющте очі і обертайте ними за годинниковою стрілкою, потім проти. Виконуйте вправу близько 30 с.

Сконцентруйте погляд на кінчику носа на 3-5 с, розведіть очі, знову зведіть на кінчик носа.

Наклейте на віконну шибку на рівні очей кольорову мітку діаметром 3-5 мм, з відстані 30 см двома очима дивитися на крапку 3-5 с, потім 5-10 с – позаду неї . Повторити 5 разів.

Продукти, корисні для очей

Морква – багате джерело бета-каротину і вітаміну А, які зміцнюють зір і допомагають запобігти появі короткозорості.

Чорниця – і свіжа, і суха – посилює гостроту зору, знімає втому і допомагає краще бачити у сутінках.

Червоний солодкий перець і шпинат – у них багато лютеїну, який подібно сонячним окулярам захищає сітківку і не дає клітинам ока старіти. Однак при тепловій обробці лютеїн руйнується, тому ці продукти потрібно їсти сирими.

Кукурудза, апельсин, манго і персик – ці продукти багаті бетаксантином, який, як і лютеїн, запобігає руйнуванню сітківки і помутнінню кришталика.

Жирна морська риба – у ній багато таурину і поліненасичених омега-3 жирних кислот, які запобігають зайві сухості очей, і вітаміну Е, потрібного для захисту ока від різних шкідливих факторів і старіння.

Шипшина – визнаний профілактичний засіб при дистрофії сітківки.

Цитруси – вітамін С необхідний для захисту очей від інфекцій, а також для запобігання вікових захворювань очей.

Риб’ячий жир і лляна олія – лідери з відновлення зору.

Лляна олія є найбільш цінним джерелом омега-3 – важливого компоненту мембрани клітин організму, що стимулює життєдіяльність та активізує процес їх оновлення.

Вітаміни з лютеїном також допоможуть зберегти зір. Лютеїн – один із головних пігментів сітківки. Він захищає очі від найбільш агресивних світлових хвиль, посилює гостроту зору та світлочутливість очей. Лютеїн міститься у червоному солодкому перці, шпинаті, капусті броколі тощо.

Також не забувайте проходити планові огляди в офтальмолога. Адже рання діагностика і профілактика – запорука збереження зору.

І пам’ятайте: раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – основні складові успіху в боротьбі із захворюваннями очей!

Бережіть свій зір, бо завдяки ньому ми можемо бачити прекрасне!

 

Людмила Строніна Федорівна, лікар –офтальмолог  КНП «Кобеляцька міська лікарня»


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися