Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 3 Грудня 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Кременчужани можуть «робити» місто своїми руками

 

14 листопада 2020 08:30

Однак чомусь у рамках партисипативних практик у нашому місті постійно «рулять» дитячі та спортивні майданчики.

Четвертий рік поспіль у Кременчуці проводять конкурс проєктів у рамках бюджету участі, або у Громадському бюджеті. У 2020-му на реалізацію ініціатив містян заплановано 14 млн 865 тис грн. При цьому починалося впровадження Громадського бюджету у Кременчуці з 1 млн грн. Зовсім скоро містяни оберуть 25 цьогорічних переможців. Для цього до 23 листопада треба серед 93 проєктів обрати той, що найбільш сподобався, та проголосувати за нього. Відзначимо, що на розгляд робочої групи потрапила 101 пропозиція від кременчужан, але до конкурсу допустили не всі. Керівник Сектора підтримки партисипативних практик виконавчого комітету Кременчука Євген Перевезенцев звертає увагу, що кожен містянин може віддати 5 голосів – по 1 голосу за проєкт у кожній категорії (див. далі). І нагадує, що спеціально їх розділили на так звані малі і великі, аби мали рівні можливості школи і дитсадки, крупні і не дуже комунальні підприємства, медзаклади і т.п.

Проєкти-2020 розділили так:

Великі: 2 переможці отримають по 1 млн 100 тис грн

Малі: 11 переможців (по 1 у кожному секторі (районі) міста) – по 435 тис грн

Комунальні малі: 5 переможців–по 435 тис грн

Комунальні великі: 3 переможці – по 435 тис грн

Квартальні майданчики: 4 переможці – по 1 млн 100 тис грн.

Жінки – більш ініціативні

79 авторів і авторок подали цього року свої проєкти. Однак, згідно зі статистикою, яку ведуть організатори, 70% – це жінки. Вік розробників – переважно від 26 до 35 років (40% від усіх ініціаторів). 1% – старші 65 років. Переважну більшість проєктів подали в категоріях комунальне господарство, благоустрій території, облаштування спортивних і дитячих майданчиків. І жодного немає у категоріях енергозбереження, охорона здоров'я, велоінфраструктура.

Дублюються міські програми

Якщо простежити за змістом цьогорічних пропозицій від кременчужан, то, як і раніше, «рулять» дитячі та спортивні майданчики. Перевезенцев говорить, що таких пропозицій – майже 40. І нагадує, що обмежень щодо цього у Кременчуці не існує.

«Це ж подають люди, і ми не можемо заборонити ініціювати проєкти, які стосуються облаштування майданчиків», – зазначає він.

Тут, якщо простежити всю історію Громадського бюджету в нашому місті, то можна побачити, що ситуація не змінюється із року в рік. Схожі тенденції і в інших містах, де є партисипативні практики. Під час їх впровадження переможцями переважно ставали розробки, пов’язані з навчальними закладами або ж з облаштуванням майданчиків. Часто мешканці не розуміють, що їхні пропозиції дублюють різноманітні програми. Ті ж майданчики можуть встановити за кошти міського бюджету чи в рамках міських програм. Проте є українські міста, де умовами партиципаторного бюджету обмежено участь навчальних закладів тощо. У Кременчуці такого немає.

Креативний підхід

Однак трапляються серед кременчуцьких проєктів Громадського бюджету цікаві, навіть унікальні. Як приклад Перевезенцев наводить 2 минулорічних. Так, за кошти партисипативного бюджету зведено ринг в СК «Боєць».

Фахівці фірми, які його робили, говорили, що подібних мало в Україні. Ринг – переносний, зі складним навісом, його можна навіть на вулиці використовувати. Інший проєкт стосується обладнання для центру реабілітації дітей з інвалідністю. Серед унікальних проєктів, поданих цього року, – «Планетарій у Кременчуці», «Крюківський спорт-корт», «Озеро Силікатне – для відпочинку придатне», «Речі в безпеці».

Борги минулих років

Не всі проєкти вдається реалізувати упродовж поточного року. Так, у 2019-му визначено 20 переможців. Як зазначає Перевезенцев, зараз реалізовано повністю лише 8 проєктів, у процесі – 4. По багатьох інших дороблена документація, і вони на стадії тендерних закупівель. Є один проєкт, у якого зовсім немає перспективи. Він стосується облаштування мотузкового парку у Придніпровському парку. Однак кошти, які на нього передбачалися, перерозподілено на інші. Водночас Перевезенцев обіцяє, що і до нього можуть повернутися вже наступного року. Нагадує, що до кінця нереалізовані два проєкти в рамках Громадського бюджету-2018. Це «ОМ-зона в Крюкові», і ще одна – з локацією у Міському саду. А також повністю не реалізована ініціатива, пов'язана з облаштуванням світлофора.

«Буде, як на виборах»

Карантин щодо непоширення коронавірусу вносить корективи в голосування за проєкти Громадського бюджету Кременчука. Так, цього року не можна буде це зробити через платіжні термінали, як було минулого. За словами Перевезенцева, минулоріч саме після того методу голосування виявили численні фальсифікації. Та й такий вид голосування під час пандемії не дуже безпечний. Адже агітатори за той чи інший проєкт нерідко скупчуються біля терміналів, щоб «зловити» потенційних «власників голосів».

Тож цього року буде три варіанти голосування: через систему онлайн-банкінгу, у всіх районних кол-центрах і в ЦНАПі (пункт голосування відкритий лише в центральному офісі на вул. Гагаріна). На Молодіжному і в Крюкові їх не відкриють.

У кожного відвідувача, який бажатиме проголосувати, перевірятимуть температуру, контролюватимуть дотримання соцдистанції і особистих засобів безпеки. З собою має бути своя ручка і, звісно, паспорт.

«Буде, як на виборах», – пообіцяв голова робочої групи, секретар Кременчуцької міської ради Юрій Гриценко.

Також проголосувати можна на сайті «Громадського бюджету» за допомоги ідентифікації через BankID.

Перелік пунктів супроводу та графіки їх прийому можна дізнатися за посиланням kremen.pb.org.ua/help/info.

Організатори нагадують, що авторизація через BankID дозволяє уникнути фальсифікацій під час голосування і забезпечує прозорість вибору переможців. Євген Перевезенцев не виключає, що цього року активність кременчужан під час голосування буде меншою. І тут декілька факторів: на інформаційну підтримку через дефіцит бюджету міста виділено незначну суму, та і минулі вибори внесли корективи. Рекламні площини були зайняті під політичну рекламу. Проте у перші два дні голосування було більше містян, ніж у відповідний період минулого року.

Нагадаємо, які проекти в рамках «Бюджету участі» з’являться у Кременчуцькому районі.

Понад 9 тисяч кременчужан проголосували за проєкти «Громадського бюджету - 2020».

 

Світлана Павленко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися