Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 21 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Чому так: тисячі на медичні обстеження у Кременчуці – і безкоштовно в сусідів

Ми в Telegram

9 липня 2019 09:00

Менше 100 чоловік у нашому місті змогли безоплатно пройти обстеження на МРТ і КТ-апаратах з початку цього року. Це дуже і дуже мало. У Полтаві на ці цілі у 2019 році виділили з бюджету 12 млн грн. Як результат, за 5 місяців – понад 3,5 тисячі обстежених міським коштом.

Ті, хто хоч раз у житті стикався із медичними дослідженнями магнітно-резонансної і комп’ютерної томографій (детальніше про них читайте нижче – авт.) знає, наскільки вони вартісні. Іноді ціна питання – кілька тисяч гривень. Звісно, для декого це зовсім не підйомна сума. Однак часто подальше лікування залежить саме від цих досліджень, тому людина готова віддати останнє, аби пройти необхідне обстеження. Чи є у Кременчуці безкоштовні дослідження МРТ і КТ та хто на них може претендувати, дізнавалася Кременчуцька газета.

Обіцяти – це одне, а виконувати – інше

У Кременчуці в комунальних медичних закладах немає жодного апарату МРТ. Але є два приватні: у приміщенні Кременчуцької міської дитячої лікарні та Першої міської лікарні ім. О.Богаєвського. Тож, аби пройти там обстеження, пацієнтам треба платити сповна.

Тут варто нагадати, що під час урочистого відкриття кабінетів з апаратами досліджень МРТ (до речі, на одному з таких заходів була віце-мерка Ольга Усанова – авт.) присутнім палко обіцяли, що даватимуть безкоштовні талони хворим, які цього потребують. Зокрема пільговим категоріям.

Як ці обіцянки виконуються? Відповідь на це запитання журналісти нашого видання шукали, направивши інформаційний запит на адресу міського управління охорони здоров’я.
Отже, Кременчук отримує в середньому 15 талонів на місяць для безоплатного проходження МРТ. Два з них видають дітям (залежно від потреби). Хто з містян може сподіватися на безкоштовні обстеження магнітно-резонансної томографії, розповімо далі.

А поки зазначимо, що з початку поточного року цими талонами скористалися 88 дорослих кременчужан. На жаль, нашій редакції не повідомили, в якому з двох вищезгаданих місць люди обстежувалися. Однак начальник управління охорони здоров’я Кременчука Максим Середа запевняє, що пільгові категорії з урахуванням медичних показників забезпечені обстеженнями МРТ у повному обсязі.

Також наше видання не отримало відповіді на питання, скільки взагалі кременчужан (не пільговиків) потребує на рік МРТ-обстежень. Тобто скільки людей мають платити за це чималі гроші.

Всі комп’ютерні томографи – приватні

У Кременчуці місць, де проводять комп’ютерну томографію, більше, ніж місць з МРТ-апаратом. Однак все це – також приватні клініки і центри. Як нагадали в міському управлінні охорони здоров’я, жодне комунальне некомерційне медичне підприємство (тобто міські лікарні – авт.) комп’ютерним томографом не забезпечене. З початку року 47 кременчужан вже отримали талони на безкоштовне обстеження КТ. Обсяг, показання та протипоказання до певних видів обстеження визначає лікар, який веде пацієнта. Про це теж нагадали в місцевому управлінні охорони здоров’я. Як і у випадку з МРТ-дослідженнями, ми не отримали відповіді на запитання, скільки ж загалом кременчужан на рік потребують обстеження на комп’ютерному томографі.

У Кременчуці безкоштовно – менше, ніж для півсотні людей, у Полтаві – для тисяч

Кількість тих, кому за показниками потрібні МРТ і КТ-дослідження, складає не сотні, а тисячі. Чому такий висновок? Тому що журналісти провели паралель із Полтавою. Адже у цьому місті, яке за чисельністю трохи більше, ніж Кременчук, з цього року МРТ-дослідження проводять безкоштовно.

У Полтаві, в рамках реалізації міської цільової програми «Сучасна медична діагностика» на 2019 рік, обстеження проводять безкоштовно для пацієнтів хірургічного, урологічного, неврологічного, нейрохірургічного та терапевтичного профілів.

Для цього, перш за все, потрібно звернутися до лікаря (або сімейного, або вузького спеціаліста), який видасть необхідне направлення. Якщо ж пацієнт перебуває на стаціонарному лікуванні, то за потреби на діагностику направляє закріплений лікар. Якщо ж хворий у важкому стані, то сам медзаклад і транспортує його до центру на обстеження.

Люди, які хочуть за власним бажанням перевірити своє здоров’я, але не мають направлення від лікаря, безкоштовно послуги не отримають.

Станом на 3 травня цього року у Полтаві видали 3 тис 588 направлень на проведення безкоштовних досліджень. Зокрема 2 тис 956 – на магніто-резонансну томографію і 612 – на комп’ютерну. Тобто майже 4 тис полтавців скористалися міської цільовою програмою «Сучасна медична діагностика».

А тим часом у Кременчуці тисячі людей (які нерідко тяжко хворіють, і для яких кожна копійка на рахунку) вимушені проходити вищезгадані дослідження власним коштом. І лише 88 чоловік отримали ті завітні талони.
Протягом 2019 року на безкоштовні МРТ і КТ-дослідження у Полтаві планують витратити майже 12 млн грн. У Кременчуці такої програми немає, відповідно фінансування – теж.

Так скільки ж талонів і де їх брати?

І тут найцікавіше. У лютому цього року на засіданні міськвиконкому погодили продовження оренди приміщення підприємцю, який надає послуги МРТ-обстеження у дитячій лікарні. Тоді ж ішлося про те, що кожного робочого дня видають один талон на безкоштовне проходження МРТ для кременчужан (тобто на місяць має бути не менше 20 талонів). На запитання, а де ж брати ці талони, мер Кременчука Віталій Малецький відповів: «У Середи!». Потім конкретизував: в управлінні охорони здоров’я. Тепер у відповіді того ж управління значиться інша кількість талонів (їх вже 15). То де ж правда?

Також не можемо не згадати, що за часів правління народного мера Олега Бабаєва хворим щомісяця давали безкоштовних талонів на МРТ-обстеження майже в 4 рази більше, ніж зараз, при Малецькому.

Хто може сподіватися на безкоштовні обстеження МРТ і КТ

Талони на безкоштовне обстеження мають право отримати пільгові категорії населення: особи з інвалідністю внаслідок війни (в т.ч. учасники АТО), почесні донори України, учасники бойових дій, учасники війни, родини загиблих, ветерани (праці, військової служби, органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, державної кримінальної-виконавчої служби, служби цивільного захисту), реабілітовані громадяни, які постраждали внаслідок нацистських та комуністичних репресій, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсіонери за віком, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи, члени багатодітних родин. Водночас талони отримують пацієнти закладів охорони здоров’я згідно з життєвими показниками.

Ціни* у Кременчуці на:

● комп’ютерну томографію – від 750 до понад 3 тис грн;
● магнітно-резонансну томографію–від 1 тис 300 грн до понад 4 тис грн;

* Вартість обстеження залежить від органу, використання контрастного підсилення, виготовлення диска тощо.

Чим відрізняється КТ від МРТ

Комп’ютерна томографія (КТ) – це обстеження, яке проводиться за допомоги рентгенівських променів. Але якщо при звичайному рентгені промені проходять крізь тіло і фокусуються на плівці або пластині, даючи двомірне зображення, то при КТ зображення виходить об’ємним.

Цей вид обстеження найчастіше призначають у випадках:

- вивчення пошкодження кісток і зубів, ураження суглобів, діагностики при травмах (на КТ добре видно «свіжу» кровотечу); вивчення стану судин, діагностики аневризм, атеросклерозу тощо;
- виявлення захворювань хребта, туберкульозу, пневмонії, пошкоджень головного мозку та інших захворювань;
- обстеження щитовидної залози, шлунка, кишечника, органів сечостатевої системи.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) заснована на тому ж принципі: отримання масиву даних і моделювання на його основі тривимірного зображення органу. Різниця із КТ полягає у природі хвиль: при МРТ вони електромагнітні.

МРТ зазвичай призначають для дослідження м’яких тканин, суглобів і судин:
- обстеження при підозрі на наявність пухлини в м’яких тканинах;
- обстеження внутрішньочерепних нервів, структур головного та спинного мозку;
- вивчення оболонок спинного та головного мозку та стану суглобових поверхонь;
- дослідження зв’язок і м’язів.

 

Світлана Павленко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися